Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dr Bertrand Piccard otrzymał tytuł doctora honoris causa Politechniki Śląskiej

Marlena Polok-Kin
Doktor medycyny, nieustający badacz, innowator, którego projekty zadziwiają świat. Dr Bertrand Piccard otrzymał tytuł doctora honoris causa Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Pierwszy człowiek, który okrążył kulę ziemską samolotem zasilanym wyłącznie energią słoneczną, niezwykły wizjoner i innowator doktor medycyny, nieustający badacz, innowator. Dr Bertrand Piccard to współczesny promotor zrównoważonego rozwoju, wpływowy badacz w zakresie energii odnawialnej i autorytet uznawany przez najznakomitsze instytucje i osobistości na świecie.

W środę otrzymał tytuł doctora honoris causa Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Laudację wygłosił prof. Marek Pawełczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Śląskiej.
– Od wielu lat obserwujemy i podziwiamy działania dr. Bertranda Piccarda, które inspirują ludzi na całym świecie do tworzenia innowacyjnych rozwiązań technologicznych, służących społeczeństwu, poprawie warunków życia, ale także pobudzających kreatywność, aby zapewnić godne życie dla kolejnych pokoleń. Bez wątpienia rozwiązania mające na celu ochronę środowiska naturalnego są współcześnie jednym z priorytetowych celów dla świata nauki – mówił rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk podczas uroczystości.

Bertrand Piccard nie krył wzruszenia, odbierając wyróżnienie. – To dla mnie wielki zaszczyt, że mogę otrzymać taki tytuł. Przyjaźń mojej rodziny z Polską trwa od trzech pokoleń. Z polskimi naukowcami przyjaźnili się zarówno mój dziadek, jak i ojciec. Zawsze podkreślali ogromną tradycję nauki i lotnictwa w Polsce. Dlatego to też dla mnie moment wielkich emocji – powiedział nowy doktor honoris causa Politechniki Śląskiej.

Na poprzedzającej wręczenie tytułu konferencji prasowej, zapytany o słowa barbórkowe słowa premiera Mateusza Morawieckiego, że ten nie pozwoli zamordować polskiego węgla, powiedział m.in., że rozumie, że w naszym kraju sprawa węgla budzi spore emocje. - Nie o to jednak chodzi, by zabić węgiel, ale by korzystać z energii w sposób wydajny i zużywać jej mniej. Odpowiedź na to daje nam nauka - mówił m.in.

Jak podkreślał dr Piccard, fakt uhonorowania go przez gliwicką uczelnię to dla niego wielki zaszczyt i wyróżnienie. Ceni bardzo polskie środowisko naukowe, a ponadto - również jego rodzina ma związki z polskim środowiskiem naukowym, zwłaszcza lotniczym.

Dr Bertrand Piccard jest z wykształcenia lekarzem - specjalistą z zakresu psychiatrii, psychoterapii i komunikacji międzyludzkiej. Swoje życie poświęcił jednak przede wszystkim działaniom na rzecz ochrony klimatu i środowiska.

Wraz z żoną powołał do życia fundację Solar Impulse, której najnowszym przedsięwzięciem jest projekt World Alliance for Efficient Solutions, mający na celu wybór 1000 propozycji nie tylko przyjaznych dla środowiska, ale też finansowo opłacalnych dla przedsiębiorców.

Wynikiem współpracy pomiędzy Politechniką Śląską oraz fundacją Solar Impulse, a także miasta Gliwice oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii będzie utworzenie Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska, które powstanie na gliwickiej uczelni.

Jego główną misją będzie szeroka działalność naukowo-dydaktyczna i promocja innowacyjnych technologii w obszarze ochrony klimatu i środowiska, w tym m.in. czystych technologii energetycznych. Fundacja Bertranda Piccarda obejmie honorowym patronatem działalność Centrum.

List intencyjny w tej sprawie został podpisany podczas poprzedzającej uroczystość konferencji prasowej.
– Podpisuję list intencyjny z wiarygodnym partnerem, który będzie dbał o ochronę środowiska. Dziś spotkali się tutaj ludzie z pasją, którzy działają na tej samej fali, fali niosącej energię. Na tym polega wartość człowieka, że działa na rzecz dobra. I to jest tutaj w Gliwicach. Tu nie chodzi tylko o jeden dzień i zaszczyt dla mnie. Intencją jest współpraca. W naszej fundacji określamy, które technologie będą najlepsze dla świata, by ograniczać zmiany klimatyczne. I do tego Politechnika Śląska ma niezbędne zasoby – doświadczenie, kadrę, studentów, możliwości i motywację. Aby coś oświetlić, trzeba zapalić wiele świec, jedna zostaje zapalona właśnie tu i teraz – podkreślał Bertrand Piccard.

Wspominał, gdy on zaczynał swoje projekty i pierwsze loty z wykorzystaniem energii słonecznej, śmiano się z niego. A dziś w wielu miejscach trwają intensywne działania.
Jak zapowiedział - za 7 lat i 5 miesięcy będzie gotowy pierwszy pasażerski samolot na baterie słoneczne, mogący pomieścić 50 pasażerów. Dlaczego tak precyzyjnie podaje tę datę? Bo 2 lata i 4 miesiące temu oświadczył, że będzie to za 10 lat.

Wręczeniu tytułu doktora honoris causa Bertrandowi Piccardowi towarzyszyła interdyscyplinarna konferencja naukowa „Innowacyjne działania Politechniki Śląskiej na rzecz ochrony klimatu i środowiska”. Wziął w niej również udział nowy doktor honoris causa Politechniki Śląskiej. Podczas konferencji naukowcy z Politechniki Śląskiej dyskutowali m.in. o perspektywach ograniczenia emisji CO₂ w Polsce, elektromobilności jako instrumencie batalii o czyste powietrze w miastach, a także o budownictwie w dobie zmian klimatycznych.

Partnerami wydarzenia byli: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz miasto Gliwice.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:





Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto