Już dzisiaj w większości polskich szkół uczniowie trzecich klas będą pisali swój pierwszy w życiu duży sprawdzian - Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty, przygotowany dla nich przez Wydawnictwo Pedagogiczne Operon.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Trzecioklasiści będą mieli do przeczytania tekst, a następnie zmierzą się z 25 różnorodnymi zadaniami, ułożonymi na jego podstawie.

Dwadzieścia z nich to będą zadania zamknięte, w których uczeń wybiera jedną z 3 podanych możliwości - A, B lub C. Kolejne 5 poleceń to tak zwane zadania otwarte, polegające na samodzielnym uzupełnieniu odpowiedzi, rozwiązaniu zadań tekstowych, redagowaniu odpowiedzi lub dłuższej formy stylistycznej.

Za poprawne wykonanie wszystkich zadań uczeń może zdobyć 40 punktów.

Dla komfortu dzieci sprawdzian podzielono na dwie części - 2 razy po 45 minut. Czas sprawdzianu będzie dzieciom odmierzała sympatyczna myszka, maskotka z "Kolorowej klasy".

- W naszej szkole tego typu sprawdziany stały się już tradycją. Uczniowie z pewnością nie będą zestresowani - zapewnia Małgorzata Darocha, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 1 w Częstochowie. - Sprawdzian odbywa się przy pełnej akceptacji rodziców i z zachowaniem wszystkich zasad towarzyszących zwykłym sprawdzianom wiedzy. Z takimi testami dzieci mają do czynienia od trzech lat. To dla nich nic stresującego.

Dzieci traktują sprawdzian bardzo spokojnie. - Mój syn podszedł do tego sprawdzianu jak do każdego innego, bez większych emocji - twierdzi Anna Stachurska, mama ubiegłorocznego trzecioklasisty. - Dla mnie jako rodzica bardzo ważne jest, że moje dziecko może już w trzeciej klasie zostać poddane takiemu sprawdzianowi, a nie dopiero na koniec szkoły podstawowej. Jako mama chcę wiedzieć, jakie postępy zrobił syn i co należy jeszcze poprawić. Warto o tym pamiętać, bo nic nie zastąpi odpowiedniego procesu nauczania.

Rodzice dzieci z tych szkół, które przystąpiły do Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty z Operonem, otrzymają potem od wydawnictwa raport o indywidualnym wyniku sprawdzianu ucznia. Podobne dostaną szkoły.

- Dla nas i naszych nauczycieli to niezwykle ważne - mówi Małgorzata Darocha. - Wyciągamy zawodowe wnioski, robimy swoje badania wiedzy i mamy porównanie, jak wypadli uczniowie innych szkół.

Wydawnictwo Pedagogiczne Operon, wraz z partnerem projektu "Polska The Times", taki sprawdzian organizuje już po raz trzeci. Mogła do niego przystąpić każda szkoła w kraju lub polskie szkoły mające swoje siedziby poza granicami. Z roku na rok uczestniczy w nim coraz więcej trzecioklasistów. Już dzisiaj napisze go 70 proc. uczniów z całej Polski!

Specjalnie dla rodziców trzecioklasistów na łamach "Dziennika Zachodniego" już jutro - 15 kwietnia - zaprezentujemy arkusz sprawdzianu wraz z odpowiedziami. Proponujemy, aby Czytelnicy, niezależnie od tego, czy dziecko pisało sprawdzian w szkole czy nie, sprawdzili, czego się dzieci nauczyły w szkole przez pierwsze trzy lata.


Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!