Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekologia na balu

Redakcja
Nikt nie mówi, żeby na sylwestrową zabawę ubrać się w parciane portki, pić wodę i pogryzać orzeszki. Jak więc balować w stylu eko? Z wyobraźnią!

Żyć ekologicznie, zgodnie z naturą oraz zdrowo to żyć mądrze i z korzyścią dla siebie oraz przyrody. Nie trzeba mieszkać w kurnej chacie i krzesać ogień za pomocą hubki i krzesiwa, żeby być ,,eko". Nowy, 2015 rok zapowiada oszczędzanie energii, coraz większe wykorzystanie odnawialnych źródeł i troskę o klimat. Zacznijmy więc już teraz - od sylwestrowej zabawy. Bo na balach i prywatkach, na których powitamy Nowy Rok, też jest miejsce dla ekologii. I jest go dużo!

Sylwester musi błyszczeć!
Zacznijmy od świateł. Do oświetlenia dużej sali nadają się żarówki LED. Diody ledowe zużywają o wiele mniej energii niż tradycyjne żarówki i świecą około dziesięciu razy dłużej niż świetlówki. To prosty i oszczędny sposób na ochronę środowiska. Na prywatce doskonale sprawdzą się świece sodowe, ponieważ świecą czyściej, bo nie są wyprodukowane na bazie ropy naftowej. A już prawdziwym hitem jest połączenie jednego i drugiego, czyli świece ledowe! Są wykonane z prawdziwego wosku w kolorze kości słoniowej. Zewnętrzna strona świec ukazuje starannie wykonane, piękne zdobienia podkreślające urok świecy, jak i milutki widok dla oka. W dolnej części świecy znajduje się otwór na trzy zasilające baterie AAA. Świeca ledowa jest idealnym połączeniem tradycyjnej świecy, ale bez charakterystycznego ,,dymka" z knotu. Ledowa lampa pali się z różnym natężeniem, co daje wrażenie naturalności oraz miłego i spokojnego światła. Świeci z delikatną mocą, ale potrafi nadać zmysłowego klimatu w pomieszczeniu. Doskonale zastępuje zwykłe świece, a przy okazji nie dymi oraz nie brudzi, no i... nie wypala się.

Coś mocniejszego z natury...
Trudno wyobrazić sobie sylwestrową noc bez noworocznego toastu, ale takiego ,,z procentami'! Ale czy jest w ogóle coś takiego, jak ekologiczny szampan? Oczywiście! Ekologiczne szampany powstają z ekologicznych winogron, w winnicach prowadzonych zgodnie z prawami natury, przy wykorzystaniu bezinwazyjnych technik agrarnych. W takich winnicach nie stosuje się chemicznych środków ochrony roślin, sztucznych nawozów czy organizmów GMO. Jak je rozpoznać? Na butelkach znajdują się znaczki: Agriculture Biologique, Agricultura Ecologica Sistema de Control C.E, De la Agricultura Ecologica. Może to być również znak "demeter". Na rynku dostępne są nawet ekologiczne piwa. Niestety, w Polsce zdobycie ginu, wódki czy whisky BIO graniczy raczej z cudem. Takie trunki są na razie tylko na rynku światowym. Należą do grupy towarów luksusowych. Ale jeśli ktoś chce być supereko, może kupić wino np. z aronii.

Hucznie czy "z hukiem"?
To jest różnica, bo można obchodzić Nowy Rok hucznie, ale niekoniecznie głośno, że aż uszy bolą. Chodzi o petardy i fajerwerki. Czy są konieczne? Sprawa jest kontrowersyjna, bo z jednej strony tradycja, z drugiej - zagrożenie. Fajerwerki są groźne np. dla zwierząt - tych domowych i dzikich. Zwierzęta mają o wiele bardziej wyczulony słuch niż ludzie. ,,Wystrzały" trwające po kilka godzin sprawiają, że zwierzęta boją się, ptaki rozbijają się o ściany domów. Fajerwerki są groźne też dla człowieka - mogą powodować urazy, wywołać pożar lub lawinę. A do tego są mieszaniną substancji chemicznych, które podczas spalania emitują długo unoszące się w powietrzu toksyny szkodliwe dla zdrowia. Bezpieczne są za to zimne ognie. To co, może wystarczą?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto