Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekologiczne paliwa stałe ograniczą tzw. niską emisję?

Redakcja
To będzie nie tylko nowa, ale również innowacyjna inwestycja. Powstaje na Śląsku także dlatego, że nasz region szczególnie mocno odczuwa skutki tzw. niskiej emisji. Normy zanieczyszczeń powietrza przekraczane są właściwie o każdej porze roku. Czarny dym z domowych kominów unosi się nie tylko nad terenami, gdzie skupiony jest przemysł.

Alarmowe stężenia pyłu zawieszonego notowane są przez WIOŚ także w Beskidach, a już najgorzej jest na Żywiecczyźnie. Walka z niską emisją polegająca na uświadamianiu szkodliwości spalania byle czego w domowych piecach daje niewiele, chociaż nikt nie neguje potrzeby działań edukacyjnych. Ale projekt produkowania i udostępnienia każdemu Kowalskiemu ekologicznego, taniego paliwa ma diametralnie zmienić rzeczywistość. Niebo nad Śląskiem ma być czyściejsze, a powietrze zdrowsze.

Czyste niebo dla Śląska
Inwestycja, której cały koszt budowy obliczono na ponad 19 mln zł, jest wynikiem realizacji postanowień programu badawczo-rozwojowego pn. "Czyste powietrze dla Śląska". Jego uczestnikami są: Polski Koks S.A., Jastrzębska Spółka Węglowa S.A., Politechnika Śląska, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla oraz Stowarzyszenie Klaster Kotlarski. Celem nadrzędnym programu jest połączenie potencjału naukowego i technicznego stron porozumienia dla realizacji zadań badawczych, rozwojowych i technologicznych dotyczących ekologicznego spalania produktów grupy węglowo-koksowej Jastrzębskiej Spółki. Finansowo pomaga WFOŚiGW w Katowicach. Jak? Niedawno podpisano bowiem umowę o udzieleniu Spółce Polski Koks S.A. preferencyjnej pożyczki w wysokości ponad 9 mln zł przeznaczonej na budowę Zakładu Produkcji Kompozytowych Paliw Stałych.

Nowość w gminie Suszec
Zakład powstanie w gminie Suszec na terenie kopalni "Krupiński". W drugim półroczu 2013 roku rozpocznie się produkcja ekologicznych paliw stałych przeznaczonych dla gospodarki komunalnej i potrzeb indywidualnych mieszkańców. Planowana wielkość produkcji nowego paliwa to 60 tys. ton rocznie. Paliwo produkowane w nowym zakładzie zastąpi używany do tej pory flotokoncentrat, który spalany w sposób tradycyjny był źródłem emisji bardzo wielu groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń.


Warto wiedzieć
- Zastosowanie nowego paliwa ekologicznego w kotle z automatycznym podawaniem paliwa pozwoli ograniczyć emisję dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku węgla, jak również pyłu oraz silnie rakotwórczego benzopirenu w sumie o ponad 90 procent.

- Nowego ekologicznego paliwa stałego będzie też można używać w kotłach tradycyjnych, zastępując węgiel i ograniczając znacznie uciążliwość dla środowiska, powstającą poprzez spalanie węgla gorszej jakości w domowych piecach.

- W przypadku zainteresowania samorządów lokalnych nowym paliwem ekologicznym, Polski Koks S.A. aktywnie włączy się w Program Ograniczenia Niskiej Emisji, oferując paliwo w gminach, które poprzez dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dokonały na swoim terenie wymiany kotłów na nowoczesne węglowe.

- Jak to może działać w praktyce? Czy nowe paliwo stałe będzie dostępne dla wszystkich mieszkańców naszego regionu? Jednym z głównych założeń programu "Czyste powietrze dla Śląska" jest pomoc w ograniczeniu niskiej emisji, która pochodzi przecież z indywidualnych źródeł spalania, czyli domowych pieców. Hasło i przesłanie jest następujące - paliwo dla indywidualnych gospodarstw oczyści powietrze nad naszym regionem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto