Spotkania, ekologiczne warsztaty, zwiedzanie rezerwatów przyrody, lecz także letnia przygoda - to program ekowakacji

Spotkania, ekologiczne warsztaty, zwiedzanie rezerwatów przyrody, lecz także letnia przygoda - to program ekowakacji (© arch./wfośigw)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Miłośnicy natury zawsze mogą liczyć na pomoc Funduszu. Spotkają się m.in. w Żywieckim Parku Krajobrazowym

Towarzystwo Edukacji Ekologicznej i Turystycznej Nickulina w Rajczy dostało z katowickiego Funduszu ponad 38 tysięcy zł. Jest to dotacja na ekologiczne wakacje dla pasjonatów przyrody skupionych wokół młodzieżowych warsztatów ekologicznych. I nie jest to jedyna dotacja WFOŚiGW dla dzieci oraz młodzieży z naszego regionu. Podobne dofinansowanie dostała Fundacja na rzecz Edukacji Ekologicznej w Chełmie Śląskim - także z przeznaczeniem na warsztaty ekologiczne dla dzieci i młodzieży w roku szkolnym 2011-2012. Ale najwięcej pieniędzy Fundusz inwestuje w profilaktykę zdrowotną dzieci, czyli w tzw. zielone szkoły. Bytom, Gierałtowice, Tarnowskie Góry, a także Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - koło w Cieszynie czy Stowarzyszenie Szkoła Przyszłości z Chorzowa to tylko niektóre z wielu gmin oraz instytucji i stowarzyszeń, którym WFOŚiGW udzielił finansowego wsparcia.

Ale wracając do wakacji ekofanów z Rajczy, to są one w tym roku na terenie rezerwatów Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Ekologiczni liderzy zostali wyłonieni podczas całorocznych warsztatów ekologicznych dla uczniów szkół w województwie śląskim i to oni pojadą na ekologiczne wakacje. Organizowane przez działaczy Towarzystwa Edukacji Ekologicznej Nickulina praktyczne zajęcia, które odbywają się w czasie całego roku szkolnego na terenie żywieckich rezerwatów, pozwalają na poznanie zagadnień z zakresu geografii, biologii, chemii i ochrony środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony lasów. Uczą też bezpiecznego poruszania się po górskich szlakach. Dotychczas, z różnych form edukacji ekologicznej skorzystało ok. 12 tysięcy dzieci i młodzieży z naszego regionu.

W tym roku działacze Towarzystwa Nickulina wytypowali spośród szkół, kół biologiczno- -przyrodniczych i organizacji pozarządowych dziewięć placówek, w których edukacja ekologiczna odbywa się w sposób zaplanowany i ma charakter stałego procesu dydaktycznego, a także obejmuje największą liczbę uczniów. Wyłoniono 240 uczniów i 24 opiekunów, którzy wykazali się podczas całorocznych warsztatów odbywających się pod hasłem "Lasy bogactwem naturalnym Ziemi" aktywnością i wiedzą z ekologii oraz ochrony przyrody. Dlatego w sierpniu będą mieli okazję spędzenia ekologicznych wakacji w najcenniejszych przyrodniczo miejscach Żywiecczyzny. Zajęcia terenowe odbywać się będą w rezerwatach przyrody Lipowska Romanka, Pod Rynianką, Dziobaki, Śrubita oraz na ścieżkach dydaktycznych (Śrubita i Dolina Nickuliny). Pieniądze z Funduszu zostaną wykorzystane na organizację warsztatów i zakup materiałów niezbędnych do ich prowadzenia, tak by wakacje z ekologią były dla młodzieży nie tylko uzupełnieniem wiedzy szkolnej, ale i ekologiczną przygodą.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!