Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekoporadnik dla każdej parafii

Grażyna Kuźnik
Wiceminister Bernard Błaszczyk podczas spotkania w Rudach
Wiceminister Bernard Błaszczyk podczas spotkania w Rudach WFOŚiGW
Inwestycje proekologiczne w obiektach sakralnych są ostatnio modne. I dlatego właśnie o tym, w jaki sposób można na te cele wykorzystywać pieniądze z Funduszu, rozmawiano w pocysterskim zespole klasztornym w Rudach i na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Biorący udział w tych spotkaniach wiceminister środowiska Bernard Błaszczyk i prezes Wojewódzkiego Funduszu Gabriela Lenartowicz zaprezentowali dofinansowany przez Fundusz "Ekoporadnik parafialny" - podręcznik przybliżający rodzaje przedsięwzięć ekologicznych, na które można pozyskać dotacje lub preferencyjne pożyczki. To pierwsze tego typu wydawnictwo wkrótce trafi do wszystkich parafii w województwie śląskim.

"Ekoporadnik" ma być inspiracją do podejmowania proekologicznych zadań mających wpływ na jakość życia i środowiska, w tym projektów i inwestycji z zakresu termomodernizacji, ochrony jakości powietrza, pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, gospodarki odpadami, a także ochrony przyrody i krajobrazu, edukacji ekologicznej czy profilaktyki zdrowotnej dzieci i młodzieży. - Chodzi o to, by wszystkim miejscom kultu religijnego dać szansę na wystąpienie o wsparcie finansowe dla proekologicznych inwestycji w kościelnych budowlach jak i w zabytkowych częściach parków - mówił wiceminister Błaszczyk. Podkreślał także, że tego rodzaju inwestycje wiążą się nie tylko z poprawą stanu środowiska, ale i niosą wymierne korzyści ekonomiczne. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii, termomodernizacje, wymiana starych pieców czy stolarki okiennej to konkretne oszczędności. Ważne - zaznaczył Bernard Błaszczyk - aby pogodzić wymogi nowoczesności z utrzymaniem tradycyjnego charakteru obiektów.

Konferencje były okazją do prezentowania możliwości współfinansowania przez WFOŚiGW nowoczesnych rozwiązań ekologicznych prowadzonych w obiektach sakralnych w regionie. W wielu parafiach już działają pompy ciepła, instalacje solarne czy fotowoltaiczne. Województwo śląskie, jak się okazuje, jest liderem w kraju jeśli chodzi o wykorzystanie na te cele środków pomocowych. WFOŚiGW rocznie na działania związane z ochroną środowiska wydaje blisko 500 mln zł. W ciągu trzech ostatnich lat ponad 16 mln zł przeznaczono na 80 zadań w obiektach sakralnych. Jak powiedziała prezes Gabriela Lenartowicz - dzięki takim spotkaniom współpraca może być jeszcze lepsza.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto