Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekowęgiel na linii

Redakcja
Ruszyła linia produkcyjna ekologicznego paliwa kompozytowego Inwestycja w kopalni "Krupiński" jest pierwszą tego typu w Polsce

Nowa linia produkcyjna ekologicznego paliwa kompozytowego w Suszcu, znajdująca się na terenie kopalni "Krupiński" kosztowała około 20 milionów złotych. Jej uruchomienie jest elementem programu badawczo-rozwojowego "Czyste powietrze dla Śląska", którego pomysłodawcami i realizatorami są przedsiębiorcy i naukowcy. W programie uczestniczą: Polski Koks, Jastrzębska Spółka Węglowa, a także Politechnika Śląska, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla oraz Stowarzyszenie Klaster Kotlarski.

"Czyste powietrze dla Śląska" łączy biznes i naukę
Program "Czyste powietrze dla Śląska" jest tak pomyślany, aby mógł łączyć potencjał naukowy oraz techniczny zaangażowanych w niego instytucji. Celem jest opracowywanie i wprowadzanie do produkcji proekologicznych rozwiązań dla grupy węglowo-koksowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Uruchomiony właśnie Zakład Produkcji Kompozytowych Paliw Stałych, gdzie za pomocą specjalnej metody wytwarza się przyjazne środowisku węglowe brykiety, to pierwszy efekt współdziałania w ramach projektu.

Jak powstaje ekopaliwo i co daje środowisku?
Co to za paliwo i jakie korzyści przyniesie środowisku? Spalanie ekologicznych brykietów umożliwi bardzo dużą redukcję emisji najbardziej szkodliwych toksyn oraz pyłów do atmosfery. Paliwo nowej generacji nadające się do spalania zarówno w kotłach z automatycznym podawaniem, jak i w komorowych, będzie produkowane z kopalnianych odpadów, które są produktem ubocznym powstającym przy produkcji węgla wysokiej jakości. Do tej pory trafiał on na hałdy lub do sprzedaży jako najgorszej jakości paliwo, które spalane w zwykłych piecach zatruwało powietrze.

Dlatego specjaliści i naukowcy - między innymi z Polskiego Koksu oraz z Politechniki Śląskiej - opracowali metodę mieszania odpadów węglowych, czyli flokoncentratu ze specjalnymi dodatkami - na przykład z odpadami z przemysłu drzewnego. Wymyślili także specjalną technologię suszenia ekologicznego węgla. Dzięki temu gotowe brykiety spalają się o wiele lepiej, powodując, że do powietrza trafia o 90 procent mniej pyłów i o prawie 100 procent mniej tlenków węgla oraz rakotwórczego benzo(a)pirenu.

Na otwarciu same pochwały, a na rynku oczekiwanie...
Przecinając wstęgę podczas otwarcia nowej linii produkcyjnej ekowęgla, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Tomasz Tomczykiewicz podkreślił jak duże znaczenie ma połączenie ekologii i ekonomii. Nowe ekopaliwo nadaje się bowiem do spalania we wszystkich typach kotłów stosowanych w gospodarstwach domowych oraz w obiektach użyteczności publicznej. - Oprócz walorów ekologicznych nowe paliwo cechuje także konkurencyjność na rynku węglowym. To się po prostu wszystkim opłaca - stwierdził minister Tomczykiewicz.

Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW w Katowicach mówiła, że nowa instalacja do produkcji ekologicznych brykietów to właśnie dowód na to, że ekologia rozumiana nowocześnie staje się kołem zamachowym dla innowacyjnej gospodarki oraz wskazuje perspektywy dla technologii przemysłowych, które mogą stać się bardziej bezpieczne dla środowiska, a jednocześnie opłacalne dla ich użytkowników.
Z kolei wicewojewoda śląski Andrzej Pilot zwrócił uwagę na fakt, że tak istotny krok w kierunku polepszenia jakości powietrza możliwy był dzięki połączeniu sił naukowców, przedstawicieli przemysłu węglowego oraz wsparciu WFOŚiGW.

Warto także dodać, że zakład w Suszcu będzie produkował rocznie około 60 tys. ton brykietów ekowęgla. Zapowiedziano też, że w przyszłości mogą powstać kolejne takie zakłady.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto