Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europa o klimacie

Redakcja
Komisja Europejska ustaliła cele polityki ekologicznej do 2030 roku. Nowy pakiet klimatyczno-energetyczny jest dla nas korzystniejszy.

Redukcja emisji dwutlenku węgla o 40 procent w stosunku do 1990 roku oraz 27 procent energii pochodzącej z odnawialnych źródeł w całej Unii Europejskiej - takie cele na 2030 rok ogłosił w Brukseli przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso. W porównaniu z celami na rok 2020 są one bardziej korzystne zarówno dla gospodarki, jak i dla poszczególnych państw członkowskich UE. Dlaczego?

Wygraliśmy batalię o własne źródła energii
Formułując cele energetyczno-klimatyczne do roku 2030, Komisja Europejska podkreśliła ważną rolę własnych źródeł energii państw członkowskich - w Polsce węgla i gazu z łupków.

- Komisja wskazała również na konieczność dofinansowywania połączeń gazowych z sąsiednimi krajami i rzeczywistej dywersyfikacji zaopatrzenia w energię. To wszystko ma służyć obniżeniu cen energii w krajach Unii, a więc konkurencyjności oraz tworzeniu miejsc pracy - podkreśla prof. Jerzy Buzek, eurodeputowany i były przewodniczący PE.

Dodaje również, oceniając nowe cele unijnej polityki ekologicznej nakreślone do 2030 roku, że... "wygraliśmy batalię o gaz z łupków w Unii Europejskiej". - Nie ma żadnych nadzwyczajnych ograniczeń, jest on traktowany po prostu jako gaz ziemny - wyjaśnia profesor Jerzy Buzek. - Od dłuższego czasu przekonywałem do tego unijnego komisarza do spraw środowiska - Janeza Potočnika - między innymi w maju ubiegłego roku, na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach - wyjaśnia profesor Buzek.

Nowy pakiet klimatyczny jest lepszy dla gospodarki
José Manuel Barroso podkreślał podczas konferencji prasowej konieczność stworzenia konkurencyjnej, stabilnej, niskoemisyjnej gospodarki. - Te dwie rzeczy można osiągnąć równocześnie, a nie wbrew sobie (...). Tworzenie miejsc pracy, mniejsza zależność od importowanej energii dzięki lepszej efektywności i własna czysta energia są w interesie Unii Europejskiej. Ambitny cel redukcji emisji gazów cieplarnianych o 40 procent w 2030 roku jest najbardziej opłacalnym rozwiązaniem na drodze ku niskoemisyjnej gospodarce - powtarzał Barroso.

- Redukcja emisji dwutlenku węgla o 40 procent jest dla Polski bardzo trudna do spełnienia, zwłaszcza w przypadku, gdyby w skali świata nie osiągnięto porozumienia w tej sprawie. W ciągu najbliższego roku mamy jednak czas na wynegocjowanie obniżenia tego wskaźnika poniżej 35 procent - wyjaśnia prof. Jerzy Buzek. Na szczęście, nowy pakiet klimatyczny nie zawiera konkretnych zobowiązań dla poszczególnych krajów UE.

Unijny wskaźnik OZE nie jest celem wiążącym...
Przewodniczący KE skomentował również cel dotyczący odnawialnych źródeł energii. - Udział OZE na poziomie 27 procent to ważny sygnał, to stabilne warunki dla inwestorów, więcej zielonych miejsc pracy i zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii - przekonywał. Komisarz wyraził też nadzieję, że większy udział odnawialnych źródeł energii przełoży się na rozwój nowych technologii, które pobudzą europejską gospodarkę. W jakim stopniu cele związane z OZE dotyczą nas?

- 27 procent energii odnawialnej nie jest celem wiążącym dla Polski. Dla nas będzie to znacznie niższy wskaźnik - mówi prof. Buzek. I podsumowuje: Komunikat Komisji Europejskiej utrzymany jest w innym tonie, niż dotąd: więcej uwagi poświęca się bezpieczeństwu zaopatrzenia w energię i możliwości obniżania cen, a mniej - środowisku, zwłaszcza klimatowi. To wynik wysiłków eurodeputowanych i naszego rządu , aby Polska nie była zakładnikiem polityki klimatycznej UE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto