Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fast foody, słodycze i słodkie napoje. A zamiast zabawy na podwórku - wirtualny świat

Iwona Makarska
Iwona Makarska
W Piekarach Śląskich ponad 38 proc. dzieci wieku od 6 do 10 lat dotyczą problemy otyłości i nadwagi. Niedożywione jest co piąte dziecko. Uczniowie poświęcają też zbyt mało czasu na sport.

Wyniki badań stopnia odżywiania, zaburzeń odżywiania oraz aktywności fizycznej dzieci szkolnych w Piekarach Śląskich, przeprowadzone przez studenta Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, we współpracy z Magdaleną Potempą, pod opieką dr hab. n.med. Dariusza Kajdaniuka, nie są optymistyczne.

MSP nr 5 popularyzuje zdrowe odżywianie wśród swoich uczniów

Postanowiliśmy odwiedzić jedną z siedmiu szkół, które brały udział w analizie. Miejska Szkoła Podstawowa nr 5 uczy dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych. "Szklanka mleka", "Owoce i warzywa w szkole" czy "Żywienie na wagę zdrowia" to tylko niektóre z darmowych programów, w których placówka uczestniczy.Podczas lekcji uczniowie hodują też warzywa, a potem ozdabiają nimi kanapki. W szkole nie ma sklepiku z niezdrową żywnością. Ale nawyki żywieniowe wyniesione z domu, przekładają się na to, co dzieci jedzą w szkole na śniadanie.

Rodzice zbyt rzadko uczą dzieci, czym jest odpowiednie odżywianie się

- Torby chipsów, bezwartościowe drożdżówki i słodycze zapijane gazowanymi napojami. I dzieci tyją, ale niedożywienie też może wystąpić jeśli brakuje składników odżywczych - mówi Małgorzata Korusiewicz, nauczycielka przyrody. - Często wcale nie wynika to z biedy w domu. Prościej jest dać dziecku dwa złote, żeby sobie coś kupiło. Jak rodzice w domu nie zadbają o dziecko, to w szkole nie będzie inaczej jadło - dodaje.

Co ciekawe chłopcy częściej są otyli od dziewcząt, a dziewczęta częściej niedożywione niż chłopcy.
- Chłopcy nie dostrzegają problemu nadmiernej masy ciała, dlatego narasta u nich problem otyłości - wyjaśnia Paweł Jonczyk. - Natomiast dziewczynki starają się ograniczać ilość spożywanego pokarmu lub stosują diety. Wzór płynie z propagowania konieczności posiadania przez młode kobiety nienagannej sylwetki ciała - dodaje student.

Nie bez znaczenia są czynniki genetyczne. Skłonność do bycia otyłym może sięgać nawet 40-50 proc. Tak samo jest z małą masą ciała, która odziedziczona może prowadzić u dziecka do niedożywienia.

Dzieci lubią aktywność fizyczną i ruch na świeżym powietrzu

Dla większości najmłodszych mieszkańców Piekar Śląskich lekcja wychowania fizycznego w szkole jest tą najważniejszą. I choć ruchu nigdy nie za wiele, to bardzo dobra wiadomość. - Są aktywni, zawsze przygotowani. Nie ćwiczą tylko w sytuacji, kiedy źle się czują lub są po chorobie - mówi Izabela Bonk, nauczycielka wf-u w MSP nr 5. - Staramy się, by uczniowie ćwiczyli z pełną świadomością tego, co robią. Wiedzą, że jeżeli będą ćwiczyć, szybciej przyswoją wiedzę z innych przedmiotów. Ruch wpływa na zdrowie, ale też na samopoczucie - dodaje.

Ale dzieci są aktywne także po szkole. Ruch na świeżym powietrzu jako formę spędzania czasu wolnego preferuje około 60 proc. dzieci w wieku 6-13 lat. W zajęciach na obiektach sportowych w mieście uczestniczy prawie połowa badanych dziewcząt i chłopców. Około 70 proc. wspólnie z rodzicem trenuje jakiś sport. - Uzyskane w naszym badaniu wyniki świadczą o stosunkowo wysokim odsetku dzieci aktywnie wypoczywających - wyjaśnia Paweł Jonczyk. - Możliwe, że związane jest to z dość dobrą dostępnością do obiektów sportowych w mieście - dodaje.

Dobra kuchnia i basen. Jak twierdzi Bożena Bladoszewska, dyrektor MSP nr 5 w jej szkole dzięki temu problemy są mniejsze. - Kuchnia szkolna jest prowadzona zgodnie z zasadami zdrowego żywienia. Szkoła ma też basen, więc tego ruchu dzieci mają więcej - mówi. - Najważniejszymi nauczycielami w tym zakresie są jednak rodzice - dodaje.

Zaburzenia odżywiania u dzieci wcale nie zmaleją, a wprost przeciwnie

Problem zaburzeń odżywiania u dzieci będzie się szerzył, a tendencja wzrostowa zjawiska utrzyma się na podobnym poziomie bądź jeszcze wzrośnie. Tak przewiduje medyczne środowisko naukowe. Jednym z czynników mogących mieć na to wpływ jest powszechny dostęp do niezdrowej żywności oferowanej w barach typu fast food.

Dzieci powinny więcej czasu poświęcać na ruch

W ograniczaniu ruchu dużą rolę odgrywa dziś poświęcanie dużej ilości czasu przez dzieci "aktywności" na portalach społecznościowych. - Dzieci, zamiast spotykać się z rówieśnikami, grając w gry zespołowe, czy jeżdżąc na rowerze, wybierają spotkania w wirtualnym świecie - mówi Jonczyk.

W zdrowym ciele - zdrowy duch. Sprawdza się !

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piekaryslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto