Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fiskus podpowiada

(m)
Jak rozliczyć dochody osiągnięte za granicą w 2006 roku. Coraz więcej Polaków pracuje za granicą. Większość z nich nie wyprowadziła się jednak z rodzinnego kraju.

Jak rozliczyć dochody osiągnięte za granicą w 2006 roku.

Coraz więcej Polaków pracuje za granicą. Większość z nich nie wyprowadziła się jednak z rodzinnego kraju. Dlatego mają obowiązek złożyć zeznanie podatkowe za ubiegły rok w polskim urzędzie skarbowym.

- Podatnicy osiągający dochody ze źródeł przychodów położonych za granicą, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów - wyjaśnia inspektor Adam Pluta z Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach. - Powyższa zasada wynika z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych i oznacza tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy.

Ośrodek interesów życiowych

Dodaje, że podstawową kwestią do rozstrzygnięcia w przypadku osiągania przez osobę dochodów z pracy za granicą jest określenie kraju, w którym ta osoba posiada miejsce zamieszkania. - Przy czym należy zwrócić uwagę, że chodzi o miejsce zamieszkania w rozumieniu przepisów podatkowych, czyli o posiadanie tzw. rezydencji podatkowej - informuje. - Analizując dotychczasowe stanowiska prezentowane przez sądy administracyjne oraz organy podatkowe można wskazać, że w celu ustalenia kraju miejsca zamieszkania należy poddać analizie, z którym państwem podatnik złączony jest silniejszymi więzami gospodarczymi oraz osobistymi. A zatem, w którym państwie osoba posiada tzw. "ośrodek interesów życiowych".

Aby to ustalić należy odpowiedzieć na następujące pytania:

• jeżeli podatnik wyjechał do pracy najemnej, czy wiąże go umowa na czas określony czy nieokreślony,

• czy podatnik wyjechał za granicę wraz ze swoją najbliższą rodziną,

• czy w kraju pozostał majątek nieruchomy podatnika,

• czy podatnik wyjechał z zamiarem powrotu czy też na stałe.

- W świetle powyższego, o miejscu zamieszkania decyduje nie okres pozostawania poza terytorium kraju, ale zamiar podatnika przeniesienia swojego centrum interesów życiowych do innego kraju - podkreśla Adam Pluta. - Zamiar ten musi być oczywiście potwierdzony innymi okolicznościami faktycznymi. Samo oświadczenie podatnika w tym zakresie będzie niewystarczające.

Metody unikania podwójnego opodatkowania

W celu uniknięcia podwójnego opodatkowania dochodów osiągniętych za granicą, w zależności od kraju, w którym podatnik uzyskiwał dochody, będzie miała zastosowanie jedna z dwóch metod unikania podwójnego opodatkowania:

• metoda wyłączenia z progresją

• bądź metoda odliczenia proporcjonalnego.

- Metoda wyłączenia z progresją ma zastosowanie do dochodów osiąganych m.in. w Irlandii, Francji, Włoszech, Hiszpanii - informuje Adam Pluta. - Polega na tym, że do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym, które zostały osiągnięte w Polsce, należy dodać dochody osiągnięte za granicą i od sumy tych dochodów obliczyć podatek według obowiązującej skali podatkowej. Następnie należy ustalić stopę procentową, jako stosunek kwoty podatku obliczonego według skali podatkowej do łącznych dochodów podatnika - krajowych i zagranicznych. Obliczoną stopę procentową należy zastosować tylko do dochodu osiągniętego w Polsce.

W przypadku metody proporcjonalnego odliczenia, która ma zastosowanie m.in. do dochodów z takich krajów jak Wielka Brytania i Irlandia Północna, Holandia, USA, dochody uzyskane za granicą należy zsumować z dochodami uzyskanymi w Polsce. - Od tej sumy należy obliczyć podatek dochodowy według obowiązującej skali i od tego podatku odjąć kwotę podatku zapłaconego za granicą - wyjaśnia Adam Pluta. - Odliczenie podatku nie może przekroczyć części podatku, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie. Metoda odliczenia proporcjonalnego jest stosowana także w przypadku, gdy dochód został osiągnięty w państwie, z którym Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania - dodaje.

Czytaj, ucz się i wygrywaj cenne nagrody

• Już od dziesięciu lat na łamach Dziennika Zachodniego podpowiadamy, jak bezbłędnie wypełnić zeznanie podatkowe. Regionalny Konkurs Edukacyjny "Fiskus podpowiada" jest pomysłem kanclerza Loży Katowickiej BCC Eugeniusza Budnioka, a rad udzielają pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach.

• Przy okazji konkursu Czytelnicy mają szansę nie tylko sprawdzić swoją wiedzę o podatkach, ale i wygrać cenne nagrody. W tym roku główna nagroda to 5000 zł (funduje ją Kancelaria Porad Finansowo-Księgowych dr Piotr Rojek Sp. z o. o.), oraz atrakcyjne nagrody pocieszenia (fundatorami są Grupa Gumułka - Kancelaria Prawa Finansowego Sp. z o. o. oraz Liberty Poland S. A.).

• Jak je zdobyć? To proste. Wystarczy uważnie czytać porady podatkowe - publikujemy je od 19 do 26 kwietnia - a następnie odpowiedzieć prawidłowo na pytania, które ukażą się w wydaniu magazynowym DZ 27 kwietnia. Uroczysty finał konkursu wraz z wręczeniem nagród odbędzie się w Zameczku Myśliwskim w Promnicach 18 maja z udziałem szefów instytucji i firm, które nas wspierają w całym przedsięwzięciu.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto