Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fizyczne Fascynacje w Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych. Nauka może być świetną zabawą ZDJĘCIA

Patryk Osadnik
Fizyczne Fascynacjie w Muzeum Energetyki, tutaj nauka i dobra zabawa idą ze sobą w parze
Fizyczne Fascynacjie w Muzeum Energetyki, tutaj nauka i dobra zabawa idą ze sobą w parze Patryk Osadnik
Fizyczne Fascynacje w Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych to cykl warsztatów, które odkrywają przed dziećmi tajemnice świata fizyki. Zajęcia, podczas których znakomicie bawią się zarówno najmłodsi, jak i ich rodzice, są organizowane w każdą drugą sobotę miesiąca. Tematem ostatnich było "Hydro i aero doświadczenie - wody i powietrza ujarzmienie".

Fizyczne Fascynacje w Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych. Nauka może być świetną zabawą ZDJĘCIA

Uczestnicy warsztatów rzeczywiście nie mogą narzekać na nudę. Zwiedzanie Muzeum Energetyki zaczyna się od przejścia przez ekspozycję stałą, na której można zobaczyć między innymi żarówkę z radzieckiego reflektora przeciwlotniczego, czy jedną z najstarszych świecących żarówek na świecie, która ma ponad sto lat i zapalana jest tradycyjnie 6 stycznia podczas Święta Światła.

Zafascynowanie na twarzach dzieci budzi również Iskrowisko, czyli pomieszczenie, w którym odtwarzane są wyładowania elektryczne. Tutaj z bliska można przyjrzeć się potężnym piorunom wytwarzanym przez Transformator Tesli.

Jednak najważniejszą częścią zwiedzania są warsztaty, czyli Fizyczne Fascynacje. Pracownicy Muzeum Energetyki w formie zabawy pokazują dzieciom z czego skonstruowany jest nasz świat i jak on działa. Nie ma tutaj mowy o szkolnych regułach i podręcznikowych definicjach. Na scenie rządzą eksperymenty i doświadczenia, w których udział bierze również publiczność.

- Unikamy wzorów, to założyliśmy sobie już na samym początku - mówi Daniel Kiełpiński, jeden z prowadzących Fizyczne Fascynacje - Wzory zostawiamy kolegom i koleżankom, którzy fizyki uczą w szkołach. Podczas pokazów wykorzystujemy potencjał muzeum, w którym możemy odtworzyć doświadczenia w myśli historycznej i popularno-naukowej. Wszystkie pokazy prowadzimy w formie zabawy, tak żeby dzieci jak najwięcej z nich zapamiętały i to spotkanie z fizyką było dla nich dobrą zabawą - opowiada fizyk.

Podczas ostatnich Fizycznych Fascynacji, których tematem przewodnim była woda i powietrze, goście muzeum mogli dowiedzieć się między innymi jak w domu skonstruować własne wyrzutnie latających pocisków, czy aparaturę do wypompowywania wody z akwarium, a to wszystko przy pomocy kilku praw fizyki i elementów z odzysku, które wszyscy znajdziemy w swoich domach. W Muzeum Energetyki uważa się, że najlepsza jest nauka poprzez praktykę i doświadczenie tego, jak dokonania fizyków można wykorzystywać na co dzień.

Tematyka zajęć jest dostosowywana odpowiednio do pory roku, czy okoliczności takich jak zbliżające się naukowe święta.

- Teraz tematyką było hydro i aero, ponieważ lato to świetna okazja do zabawy na świeżym powietrzu. Już w przyszłym miesiącu zajmiemy się elektrycznością, ale w swoim programie mamy też zajęcia chociażby z robotyki, na których dzieci wspólnie z rodzicami uczą się programowania - tłumaczy Daniel Kiełpiński.

Już jesienią planowany jest cykl zajęć Arduino, czyli warsztaty z zakresu programowania robotów. Muzeum Energetyki prowadzi również zajęcia indywidualne dla grup zorganizowanych, takich jak szkoły.

Najbliższe Fizyczne Fascynacje odbędą się wyjątkowo w trzecią a nie drugą sobotę miesiąca, czyli 25 sierpnia.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto