Niektórzy nazywają okolice Węgierskiej Górki „Westerplattem Południa”

Niektórzy nazywają okolice Węgierskiej Górki „Westerplattem Południa”.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Niektórzy nazywają okolice Węgierskiej Górki "Westerplattem Południa". Nazwa wzięła się od zaciekłych walki między oddziałami Wojska Polskiego, a 7. Monachijską Dywizją Wehrmachtu.

Niektórzy nazywają okolice Węgierskiej Górki "Westerplattem Południa". Nazwa wzięła się od zaciekłych walki między oddziałami Wojska Polskiego, a 7. Monachijską Dywizją Wehrmachtu. Miały one miejsce od 1 do 3 września 1939.

Po zagarnięciu przez Niemców w 1938 roku Czechosłowacji polskie dowództwo zaczęło myśleć jak zabezpieczyć południową granicę. Wojskowi uznali, że najlepszym sposobem będzie budowa systemu fortyfikacji. Prace rozpoczęły się w czerwcu 1939 roku. Do wybuchu wojny gotowe były forty Waligóra, Wąwóz, Wędrowiec i Włóczęga. Plan zakładał budowę sześciu tego typu obiektów. Po stronie polskiej walczyło 1500 żołnierzy, przeciwnik wysłał na front około 18 tysięcy osób. Pomimo liczebnej przewagi wroga polskie oddziały dzielnie się broniły, skutecznie opóźniając marsz Niemców. W bitwie pod Węgierską Górką zginęło siedmiu polskich żołnierzy, a dziesięciu zostało rannych.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!