Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundacja z Pomysłem potrafi aktywizować społeczeństwo

PM
Fundacja z Pomysłem dość prężnie działa na terenie powiatu zawierciańskiego. Sprzeciwia się przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Walczy o równouprawnienie. Adam Witkowicz, członek Fundacji z Pomysłem, został wyróżniony przez naszych Czytelników w plebiscycie Osobowość Roku.

Tytuł Osobowość Roku jest wyróżnieniem dla osób, które chętnie angażują się w życie kulturalne oraz społeczne. W kategorii Samorządność i społeczność lokalna w etapie powiatowym wygrał Adam Witkowicz, członek Fundacji z Pomysłem. Znany jest m.in. z wielu akcji przeciwko przemocy wobec kobiet oraz przemocy w rodzinie. Adam Witkowicz przyznaje, że był zaskoczony zwycięstwem.

- Samo nominowanie mnie do plebiscytu było sukcesem. Potwierdziło, że działania związane z przeciwdziałaniem przemocy domowej, przemocy wobec kobiet i kwestie równouprawnienia są zauważalne - mówi Adam Witkowicz. - Mam nadzieję, że dzięki temu wyróżnieniu coraz więcej osób i instytucji zaangażuje się w walkę o lepszy świat. Świat bez przemocy, nierówności i niesprawiedliwości. To wyróżnienie jest także dla wielu innych osób, z którymi miałem przyjemność współpracować podczas tych działań - dodaje.

Przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet oraz przemocy domowej nie jest łatwym zadaniem. Głównym tego powodem jest fakt, że jest to temat bardzo złożony. O przemocy nie mówi się głośno, ponieważ nadal uznawana jest za powód do wstydu. Wiele osób bagatelizuje również znaczenie tego problemu.

- Przemoc wobec kobiet jest wciąż bardzo poważnym problemem społecznym oraz kulturowym. Jedną z przyczyn jest to, że wciąż jest tematem tabu. To temat niewygodny, ale też bagatelizowany, trywializowany i dobrze ukrywany. Ukrywany jest zarówno przez sprawców przemocy, jak również osoby które tej przemocy doznają. Jest też bagatelizowany przez świadków przemocy. Aby skutecznie przeciwdziałać przemocy musimy zmierzyć się z problemem, wziąć pełną odpowiedzialność za tą walkę. Kropla drąży skałę i mam nadzieję, że poprzez działania edukacyjne i społeczne staniemy się bardziej wrażliwi na przejawy przemocy. Dotyka ona naszych bliskich oraz naszych znajomych. Tak naprawdę dzieje się obok nas - mówi Adam Witkowicz. - Rozpoznanie przemocy nie zawsze jest proste. Oczywiście najłatwiej rozpoznać przemoc fizyczna, ale przemoc ma wiele twarzy. Czasem występuje jako bezpośrednie przejawy złości, akty agresji dokonywane na drugiej osobie. Często są to jednak zawoalowane, subtelne zachowania, które na pierwszy rzut oka wyglądają zupełnie niewinnie. Sprawca przemocy wtłacza partnera w ramy swoich oczekiwań, pragnień nie licząc się ze zdaniem i pragnieniami drugiej strony. Poprzez wszelkie formy nacisku, kontroli, manifestacji swojej władzy sprawca ma na celu poniżyć i odebrać poczucie własnej wartości. A w konsekwencji ma odebrać siły, aby osoba doznająca przemocy o siebie nie zawalczyła i nie przeciwstawiła się stosowaniu przemocy - dodaje Adam Witkowicz.

Fundacja z Pomysłem to jednak nie tylko walka z przemocą i zwracanie uwagi na równouprawnienie. To również wiele inicjatyw, które aktywizują społeczeństwo w powiecie zawierciańskim. W ubiegłym roku fundacja wprowadziła do Zawiercia projekt "Wymiana Ciepła". Idea projektu była prosta. Do szafy przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Zawierciu można było oddać niepotrzebne kurtki, płaszcze, swetry, polary, czapki, szaliki oraz rękawiczki. Ubrania mogła za darmo odebrać każda potrzebująca osoba. Kolejnym projektem realizowanym w ubiegłym roku był projekt "Podzielmy się wspomnieniami", podczas którego zbierano m.in. stare fotografie osiedla Stary Rynek w Zawierciu.

Fundacji z Pomysłem pracowicie zapowiada się także 2018 rok. Pierwszym projektem jest kolejna edycja Strefy Domowej Wyprzedaży.

- Nasze działania nie ograniczają się tylko do spraw związanych z przeciwdziałaniem przemocy. Fundacja z Pomysłem jest organizacją otwartą na nowe inicjatywy. W tym roku planujemy zrealizować Strefę Domowej Wyprzedaży, która będzie połączona z Warsztatami Twórczego Recyklingu. Strefa to doskonałe miejsce dla poszukiwaczy „skarbów”. To pchli targ i kiermasz staroci. Przez ten projekt chcemy wzmacniać postawy ekologiczne - mówi Adam Witkowicz. - Podczas kolejnej edycji Strefy Domowej Wyprzedaży przeprowadzone zostaną warsztaty dotyczące recyklingu i ekologii. Pokazane zostaną techniki wykorzystywania surowców wtórnych, zużytych opakowań, zbędnych elementów drewnianych, artykułów przemysłowych oraz odpadów. Pokażemy, że można w nie tchnąć "drugie życie" - dodaje Adam Witkowicz.

W 2018 roku Fundacja z Pomysłem planuje zająć się jednym z najstarszych osiedli w Zawierciu. Pomoże w tym projekt "Czas na TAZ". W ramach projektu zorganizowany zostanie wyjazd do zabytkowego osiedla Nikiszowiec w Katowicach, podczas którego uczestnicy wezmą udział w warsztatach "Recykling starej ulicy". Innym punktem tego projektu są prelekcje na temat historii osiedla TAZ, planów rewitalizacji oraz problemów sygnalizowanych przez mieszkańców. W planach jest także gra terenowa "Czas na TAZ".

- Chcemy zwrócić uwagę mieszkańców Zawiercia na osiedle TAZ stanowiącego element regionalnego dziedzictwa. Będzie zachęcał społeczność do poszerzenia wiedzy na temat historii osiedla, definiowania problemów i szukania pomysłów na ich rozwiązywanie - kończy Adam Witkowicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto