Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze europejskie na wyciągnięcie ręki

Redakcja
Jolanta Gettler jest jedną z 20  osób, którym PUP przyznał rok temu środki na rozpoczęcie działalności
Jolanta Gettler jest jedną z 20 osób, którym PUP przyznał rok temu środki na rozpoczęcie działalności fot.arc
Dla wielu mysłowiczan otwarcie własnego biznesu byłoby niemożliwe, gdyby nie dotacje z programu "Śmiało w przyszłość", od lat z powodzeniem realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Mysłowicach ze środków europejskich. To właśnie dzięki niemu pani Jolancie Gettler udało się rok temu otworzyć swoją dekoratornię i pracownię artystycznego szycia.

- Wcześniej byłam za młoda, żeby prowadzić własny interes. Miałam dzieci i brakowało mi wykształcenia. Dopiero rok temu zdecydowałam się na coś własnego. Pomysł miałam już gotowy, poparty wieloletnim doświadczeniem w branży, brakowało mi jedynie pieniędzy na jego realizację. Barierą były jednak wysokie koszty zakupu specjalistycznych maszyn do szycia, komputera i programów graficznych - opowiada Gettler.

Mysłowicki PUP przyznał rok temu pani Jolancie blisko 18 tys.zł dofinansowania. W tym roku, w ramach programu "Śmiało w przyszłość", do podziału było 5,3 mln zł.

- Spośród ponad 50 wniosków, wybraliśmy 32 osoby, które otrzymają po 18 tys. 600 zł na zakup sprzętów, urządzeń, maszyn i programów niezbędnych do wykonywania poszczególnych działalności - tłumaczy Katarzyna Jarecka z PUP-u.

Zanim przyszli przedsiębiorcy otworzą biznes, muszą jeszcze odbyć szkolenie z podstaw przedsiębiorczości. Później wystarczy już, że będą prowadzić działalność przez 12 miesięcy od rozpoczęcia.

Jolanta Gettler przeznaczyła przydzielone jej pieniądze na zakup komputera, programu graficznego, skanera, drukarki, żelazka, deski do prasowania, aparatu fotograficznego, owerloka, maszyny do szycia i do haftowania. - To są rzeczy niezbędne i niestety dość drogie - mówi.

Swą działalność pani Jolanta prowadzi zarówno we własnym mieszkaniu, jak i w domu klienta. - Wszystko zależy od rodzaju zamówienia. Pierwsze zaczęły się pojawiać jeszcze przed pozyskaniem dotacji. Pamiętam, że właścicielka jednej z restauracji poprosiła, żebym zaprojektowała i uszyła stroje dla jej pracowników - wspomina Gettler.

Pozostali otwierali działalność w dziedzinach usług fryzjerskich, szkolenia kierowców czy informatyki.

Moim zdaniem
Agnieszka Ciszek, Kierownik Zespołu Projektów Europejskich UM

Dzięki dostępności funduszy europejskich stoimy przed ogromną szansą szybkiego rozwoju i możliwością poprawiania jakości życia mieszkańców, jak i zmniejszenia dystansu dzielącego nas od innych państw europejskich. Pozyskiwane środki są najczęściej przekazywane w postaci refundacji poniesionych wydatków lub dotacji. Maksymalnie uzyskać możemy nawet 100-procentowe dofinansowanie do wnioskowanych inwestycji. W UM Mysłowice pozyskiwaniem funduszy unijnych zajmuje się 6 pracowników zatrudnionych w Zespole Projektów Europejskich. Duży wkład w aplikowanie o środki ma też wydział planowania i rozwoju miasta, a także wydział edukacji oraz wydział inwestycji i inżynierii miejskiej.

Ubiegając się o dofinansowanie najpierw należy stworzyć sobie projekt w głowie, a potem przelać go na papier, tak by móc sobie i innym wytłumaczyć, o co tak naprawdę nam chodzi. Wytłumaczyć , ale i przekonać do finansowego wparcia naszych działań. Programy operacyjne podzielone są na priorytety, a te zaś na działania. To takie "szufladki" z pieniędzmi przeznaczonymi na określone cele, które są odpowiedzią na problemy z którymi kraj się boryka. Na podstawie zawartych w nich wytycznych miasto przygotowuje wniosek z pełną dokumentacją. Należy pamiętać, że profesjonalnie przygotowana dokumentacja projektowa kilkakrotnie zwiększa szanse na przyznanie środków. W grę wchodzą m.in. projekty budowlane wykonawcze, kopie pozwolenia na budowę, dokumenty dot. oceny oddziaływania inwestycji na środowisko czy oświadczenia o posiadanych środkach. Przygotowanie wniosku o dofinansowanie inwestycji trwa 1-6 miesięcy. 90 procent wniosków Urzędu Miasta Mysłowice przechodzi pozytywnie ocenę pod względem formalnym. Najdłuższy jest okres oczekiwania na rozstrzygnięcie konkursu przez instytucję i zależy od liczby wniosków jakie wpłynęły w odpowiedzi na konkurs.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto