18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak chronić nocki?

Redakcja
Te jedyne ssaki latające żyją w świecie dźwięku i są aktywne nocą. Są niegroźne i pożyteczne, ale mity o nietoperzach są ciągle żywe!

W województwie śląskim żyją 23 gatunki nietoperzy, czyli prawie wszystkie (z wyjątkiem tylko dwóch) występujące w Polsce. Pod względem bogactwa gatunkowego tych latających ssaków, nasz region plasuje się więc w krajowej czołówce. Najwięcej jest ich w jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej, ale tworzą kolonie także w miejscowościach beskidzkich, a nawet w dużych miastach. Mało kto wie na przykład, że migrujący nietoperz - karlik większy zimuje w... Katowicach. Górny Śląsk jest jednym z trzech obszarów regularnego zimowania tego gatunku nietoperza w Polsce. Najpopularniejsze u nas są jednak nocki oraz podkowce. Tworzone są właśnie plany ochrony stałych siedlisk tych gatunków.

Nietoperze, które mieszkają w kościołach
Dwa kościoły: w Radziechowach i Górkach Wielkich to obszary wchodzące w skład Europejskiej Sieci Natura 2000. W obydwu przypadkach zostały wyznaczone dla ochrony nietoperzy, które wybrały sobie te kościoły na miejsce swoich kolonii rozrodczych. Specjalny obszar ochrony siedlisk w zabytkowym kościele w Radziechowach został wyznaczony dla ochrony podkowca małego, natomiast przedmiotem ochrony w kościele w Górkach
Wielkich są zarówno podkowce małe, jak i nocki duże. Jak je chronić?

Jak przygotować projekty prac ochronnych, aby zapewnić możliwość aktywnego udziału wszystkim zainteresowanym tak, by zapisy planu były wypracowane w wyniku kompromisu? Po co komu w przypadku ochrony nietoperzy kompromis? Po pierwsze, jest jedną z zasad funkcjonowania sieci Natura 2000, gdzie ważny jest zrównoważony rozwój, co oznacza, że liczą się tak samo potrzeby gatunków chronionych, jak i mieszkańców terenów objętych naturową siecią. A po drugie - mimo że nietoperze żyją od wieków obok nas, żywe są na ich temat mity i wciąż powtarzane krzywdzące dla tych zwierząt stereotypy.

Co warto wiedzieć, żeby ich nie krzywdzić?
Nietoperze są pożyteczne. Te delikatne zwierzęta są naturalnymi sprzymierzeńcami ludzi w walce z uciążliwymi owadami (w ciągu nocy potrafią zjeść do tysiąca komarów i innych owadów). Aby chronić nietoperze, w wielu krajach, w tym również i w Polsce, w lasach i w sąsiedztwie budynków mieszkalnych montuje się przeznaczone dla nich specjalne skrzynki. Jednak najistotniejsze jest, aby im nie przeszkadzać w ich naturalnym środowisku.
Większość nietoperzy żyje w świecie dźwięku, co stwierdzono dopiero w 1941 r. Echolokacja nietoperzy polega na wysyłaniu przez nie ultradźwięków, które odbite od przeszkód wracają jako echo do ucha, informując ssaki o świecie zewnętrznym. Po wychowaniu młodych, późnym latem i jesienią, dla nietoperzy nastaje czas godów. Żyjące dotąd przez całe lato samotnie samce zaczynają odwiedzać miejsca przebywania samic.

Masz pytanie ? Napisz!
Nietoperze są w Polsce chronione. Ale ustawa to za mało. Dlatego do prac nad projektami są zaproszeni przedstawiciele gmin, rolników, naukowcy i członkowie ekologicznych organizacji pozarządowych. Jeśli bowiem zasady ochrony obszaru będą wynikiem współpracy, będzie można uniknąć ewentualnych konfliktów. Każdy może też zgłaszać uwagi i wnioski do planów ochronnych. Na piśmie (do 15 lipca) na adres: Katowice 40-032, ul. Dąbrowskiego 22, za pomocą poczty elektronicznej ([email protected]) i faksem na numer 32 42 06 884 . Odpowiedzi udzieli Regionalny Konserwator Przyrody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto