Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gliwice: W mieście powstała pierwsza jadłodzielnia. ZDJĘCIA

NAU
Od dzisiaj w Gliwicach działa pierwsza w mieście Jadłodzielnia. Teraz każdy gliwiczanin będzie mógł podzielić się nadmiarem żywności z tymi najbardziej potrzebującymi.

Pierwsza w Gliwicach oraz jednej z pierwszych na Śląsku jadłodzielnia została otwarta we wtorek, 23 kwietnia w południe w centrum miasta. Działa przy Gliwickim Centrum Organizacji Pozarządowych w Gliwicach przy ul. Barlickiego 3. Świeże potrawy, warzywa owoce, słodycze - wszystko, czego mamy w nadmiarze, tym możemy się podzielić w Jadłodzielni. Należy jednak pamiętać, żeby zostawiać w specjalnie przygotowanej lodówce tylko żywność zdatną do jedzenia. Inicjatorzy akcji przygotowali specjalny regulaminy, który mówi o tym, żeby w Jadłodzielni nie zostawiać m.in surowego mięsa, wyrobów z niepasteryzowanego mleka czy produktów alkoholowych. Mile widziane są za to wyroby własne, produkty suche, czy też te już napoczęte, ale starannie zapakowane.

Jadłodzielnia w Gliwicach. Jak to działa?

W Polsce co roku marnuje się 9 mln ton żywności, z czego 2 mln w naszych domach. Wyrzucamy jedzenie najczęściej dlatego, że niewłaściwie przechowujemy żywność albo ugotowaliśmy zbyt dużo lub też kupione produkty nam nie smakują. Zamiast wyrzucać, wciąż dobre jedzenie możemy przekazać innym. Do tego właśnie służą Jadłodzielnie. Pierwszą w Polsce Jadłodzielnię otwarto w maju 2016 roku na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Dziś w Polsce działa ich kilkanaście. Są także na Śląsku, m.in. w Jastrzębiu.

Jadłodzielnia w Gliwicach. Gdzie zostawiać jedzenie?

Jadłodzielnie mają najczęściej postać szafek i/lub lodówek, w których każdy może zostawić jedzenie, które ma na zbyciu. I
każdy też może po to jedzenie sięgnąć. Nieodpłatnie – na zasadzie dobrej woli i z chęci ocalenia jedzenia przez zmarnowaniem.
Możemy tam zanieść paczkę kawy, która nam nie smakuje, słój zupy, której nie jesteśmy w stanie zjeść sami, warzywa i owoce z
własnego ogródka, o ile nie mamy czasu i pomysłu na przetwory - przekonują organizatorzy przedsięwzięcia.

Gliwicka Jadłodzielnia powstała przy współpracy Stowarzyszenia Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży, Stowarzyszenia Cała Naprzód oraz gliwickiego posła Pawła Kobylińskiego, pomysłodawcy projektu.
Konstrukcja powstała przy ul. Barlickiego 3, na dziedzińcu budynku administrowanego przez Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych.

Podjęliśmy tę inicjatywę, aby ograniczyć marnotrastwo jedzenia. Jadłodzielna jest miejscem, w którym każdy może zostawić jedzenie i podzielić się nadmiarem żywności z tymi najbardziej potrzebującymi. Mam nadzieję że już wkrótce będzie tu nie jedna, a dwie lub trzy lodówki, że gliwiczanom ten rodzaj pomagania wejdzie w krew. Zapraszam wszystkich tych, którzy będą chcieli się podzielić lub też z Jadłodzielni skorzystać - mówi poseł Paweł Kobyliński

Gliwicką Jadłodzielnią będą się zajmowali animatorzy Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży. Wolontariusze będą dbali o to, żeby lodówka była zawsze czysta i pełna zdatnego do użycia pożywienia.
Punkt będzie dostępny od poniedziałku do soboty, w godzinach 6.00 – 21.00.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto