Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gliwice znów zdobyły unijne fundusze

Redakcja
Podczas kolejnego unijnego projektu przemianę przejdzie także Stacja Uzdatniania Wody w Łabędach.
Podczas kolejnego unijnego projektu przemianę przejdzie także Stacja Uzdatniania Wody w Łabędach. fot. arc PWK
Firmy "wodociągowe" w Polsce są obecnie największymi inwestorami i beneficjentami funduszy unijnych - dają dzięki temu napęd jednej z największych, najważniejszych i najszybciej rozwijających się dziedzin gospodarki. Gliwickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. należy do czołówki branży.

Dowodem na to kolejny wielki projekt, który będzie realizowany w Gliwicach - w 2010 r. podpisana została umowa na dofinansowanie za środków unijnych Projektu pn. "Modernizacja gospodarki wodno-ściekowej w Gliwicach - II etap", będącego niejako kontynuacją działań podjętych przez Spółkę. Realizacja projektu przyczyni się do poprawy jakości dostarczanej odbiorcom wody pitnej, efektywniejszego oczyszczania większej ilości ścieków oraz zapewni dostęp do sieci kanalizacyjnej.

To wielki sukces biorąc pod uwagę skalę projektu, jak również wyzwania stojące przed gliwickim przedsiębiorstwem. Miasto stale się bowiem rozwija. Przybywa zakładów pracy, a jednocześnie rosną wymagania związane z ekologią.

Jednak przystosowanie do europejskiego poziomu ochrony środowiska naturalnego, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. zaczęło już przed oficjalnym przystąpieniem do Unii Europejskiej. Pierwszym krokiem była budowa nowoczesnej oczyszczalni dla miasta Gliwice, jako jednego z najważniejszych przedsięwzięć z zakresu uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej w mieście. 23 października 2001 roku nastąpiło uroczyste uruchomienie "serca oczyszczalni"- reaktora biologicznego. Tym samym rozpoczął się rozruch technologiczny, który zakończył się na wiosnę 2002 roku. W tamtym czasie był to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie i do dnia dzisiejszego stale wpływa na poprawę stanu wód naszego regionu.

Nałożony przez pozwolenie wodnoprawne obowiązek corocznego wykonywania analizy fizykochemicznej wód rzeki Kłodnicy w przekrojach poniżej i powyżej wylotu ścieków do rzeki, pozwala na określenie wpływu oczyszczalni na jakość wody w rzece. Z wykonywanych analiz wynika, że redukcja zanieczyszczeń wody rzeki Kłodnicy poniżej wylotu ścieków z oczyszczalni jest lepszej jakości względem wody powyżej wylotu ścieków z oczyszczalni. Aktualnie przygotowywana modernizacja uwarunkowana jest zmianą składu ścieków w wyniku podłączania się mieszkańców do nowej kanalizacji jak również ma na celu eliminację uciążliwości zapachowej, czemu ma zapobiec hermetyzacja - przykrycie obiektów oczyszczalni i oczyszczanie powietrza zawierającego nieprzyjemne substancje zapachowe poprzez biofiltry.

Wszystkie cieplne potrzeby obiektu zaspokaja uzyskiwany w Centralnej Oczyszczalni Ścieków biogaz. Biogaz składa się z metanu i dwutlenku węgla i powstaje w procesie beztlenowej fermentacji osadów. W wyniku spalania biogazu powstaje mniej szkodliwych tlenków azotu niż w przypadku spalania paliw kopalnych.

Tymczasem jeszcze pod koniec minionego wieku kanalizacja miejska w Gliwicach była przestarzała, często zdarzały się awarie, a oczyszczaniu podlegało tylko 64,3 % ścieków wytwarzanych na terenie Gliwic. Dziś w dziewięciu dzielnicach dotychczas nieskanalizowanych lub posiadających przestarzałą kanalizację zakończono prace mające na celu osiągnięcie standardów światowych w tym zakresie. Planowo do kanalizacji zostanie podłączonych 97 % mieszkańców. Długość prac kanalizacyjnych wyniosła ok.:

- budowa kanalizacji sanitarnej - 112 km;

- budowa kanalizacji deszczowej - 54 km;

- renowacja kanalizacji ogólnospławnej przy pomocy technik bezwykopowych - 8 km.

Projekt obejmował również wykonanie 7 przepompowni ścieków.

Warto podkreślić, że podczas prac użyta została nowoczesna technologia. W obrębie Starego Miasta, ze względu na zabytkową zabudowę oraz obawy związane z możliwością wystąpienia dużych trudności komunikacyjnych na wąskich średniowiecznych uliczkach podczas prowadzenia prac, zastosowano techniki bezwykopowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu prace przebiegały bezproblemowo i nie były uciążliwe dla mieszkańców.

Nowy, wspomniany na wstępie Projekt pn. "Modernizacja gospodarki wodno-ściekowej w Gliwicach - II etap" jest kontynuacją opisanych wyżej działań podjętych przez Spółkę. Dzięki realizacji tego przedsięwzięcia poprawi się jakość wody pitnej dostarczanej odbiorcom oraz efektywniej będą oczyszczane większe ilości ścieków. Wpłynie to pozytywnie także na ochronę środowiska - do 2015 roku nasze rzeki muszą bowiem, zgodnie z traktatem europejskim, osiągnąć stan czystości, odpowiedni do wytycznych "starej" Unii.

Podczas kolejnego unijnego projektu, przemianę przejdzie także Stacja Uzdatniania Wody w Łabędach. Spółka zdecydowała się na nowoczesną technologię, polegającą na dwustopniowym systemie filtracji z ozonowaniem pośrednim oraz inne rozwiązania techniczne. Obok modernizacji stacji uzdatniania wody wykonano odwierty nowych studni do ujęć z bardziej "miękką" wodą, niż ta, z której obecnie korzystają Gliwice. Generalnie skład chemiczny wody się nie zmieni, jednak powinna mieć ona mniejszą twardość. Woda będzie uzdatniana w sposób nowoczesny, z gwarancją, że nie grozi jej skażenie.

Jak mówi Henryk Błażusiak, prezes PWiK: "W chwili powstania, Spółka wyznaczyła sobie cel: ekologia. Rozpoczęliśmy od budowy Oczyszczalni Ścieków. To było duże wyzwanie na początek działalności firmy! Gdyby jednak nie oczyszczalnia, Gliwice miałyby kłopoty z pozyskaniem inwestorów, takich jak np. Opel, którego właściciele nie wyraziliby zgody na wprowadzanie ścieków do Kłodnicy. Ponieważ dzisiaj bardzo szeroko się inwestuje w budownictwo mieszkaniowe, groziło nam skażenie naszego źródła wody. Tego się najbardziej obawiałem: aktualnie mamy własną wodę, która zabezpiecza potrzeby ponad 90 % mieszkańców, szkoda byłoby zniszczyć to źródło. Smaku i zawartości życiodajnych minerałów w niej zawartych od lat zazdroszczą Gliwicom mieszkańcy innych miast regionu. Podajemy ją bezpośrednio z podziemnych ujęć głębinowych zgromadzonych w tworach węglanowych triasu. Stąd również wynika potrzeba modernizacji gospodarki kanalizacyjnej, likwidacji rowów przydomowych i rozsączania nieczystości. Inaczej, prędzej czy później, groziłoby nam skażenie wód triasowych - dodaje prezes.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto