Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Krzyżanowice na skrzyżowaniu szlaków i kultur

Redakcja
Tu jest brama do Czech i Polski oraz na Śląsk i Morawy. Tu Odra żłobi swoje naturalne rozlewiska, tworząc unikalne w skali Europy meandry. Tu komponowali Beethoven i Liszt. Tu spędzał chwile młodości Joseph von Eichendorff, obok Schillera i Goethego najwybitniejszy twórca niemieckiego romantyzmu w literaturze. Tu pierwszy raz połączono monarchie Hohenzollerów i Habsburgów.

Tu przetrwały stare średniowieczne twierdze i szlacheckie pałace, zamki, barokowe kościoły i ludowe kapliczki. Tu zachowały się bezcenne zabytki techniki –najstarsza polska kuźnia z 1702 roku i równie wiekowy młyn. Tu można obejrzeć kolekcję możnowładczych pochówków rodziny von Reiswitz, równających się z królewskimi zbiorami wawelskimi. Tyle w skrócie o przebogatym dziedzictwie miejscowości tworzących gminę Krzyżanowice.

A współczesność to piękne, zadbane, tonące w zieleni miejscowości. Liczne połączenia drogowe
z Czechami, w tym autostradą A 1. Bliskość takich miast, jak Racibórz, Rybnik, Bogumin czy Ostrawa. Rozwinięta służba zdrowia, sieć szkół i przedszkoli a także przyjazna administracja. Nowoczesne obiekty sportowe (kąpielisko w Tworkowie, boiska, korty, sale gimnastyczne, centra rekreacji, siłownie na świeżym powietrzu) oraz liczące około 70 km trasy rowerowe. Wreszcie bogaty rok obrzędowy i kalendarz imprez kulturalno-rozrywkowych.

Gmina Krzyżanowice stwarza nie tylko wyśmienite warunki do zamieszkania oraz weekendowego wypoczynku, ale i inwestowania czemu służą liczne tereny inwestycyjne, a także system ulg
w podatkach lokalnych. Konsekwentnie realizowana jest polityka zrównoważonego rozwoju w duchu ekologii.
Gminę warto odwiedzić i poznać. Zapraszam w imieniu własnym i gościnnych mieszkańców.

Oprócz dóbr naturalnych, historycznych i dziedzictwa kulturowego Gmina Krzyżanowice jest bardzo aktywną gminą pod względem aktywizacji społeczności i pobudzania rozwoju poprzez realizację projektów unijnych. W 2011 roku zrealizowano 23 projekty, w 2012 zrealizowano 12 projektów, w 2013 możemy pochwalić się realizacją 17 projektów a 2014 jest rokiem, kiedy otrzymaliśmy z ostatnich rozdań dofinansowanie na realizację 9 projektów.

Wójt Gminy Krzyżanowice
Grzegorz Utracki


Aktywna gmina
Majowe koncerty poświęcone pamięci Liszta i Beethovena w Krzyżanowicach mają długoletnią tradycję. To cykliczne wydarzenie przypomina mieszkańcom o pobycie w naszej gminie dwóch wielkich, światowej sławy kompozytorów. Współcześnie zaś są symbolem międzynarodowej integracji, którą Krzyżanowice realizują poprzez współpracę z gminami: węgierską i niemiecką oraz czeskimi. Koncerty majowe to okazja do spotkań z przedstawicielami gmin partnerskich.

O renomie i popularności koncertu świadczy to, iż każdego roku zaszczycają go obecnością znani muzycy i wykonawcy, a wśród słuchaczy znajduje się wielu miłośników muzyki przyjeżdżających specjalnie na to wydarzenie kulturalne spoza terenu naszej gminy.

Koncerty odbywały się w kościele św. Anny w Krzyżanowicach lub Urzędzie Gminy. W maju 2014 po raz pierwszy koncert odbył się w przepięknej scenerii przepięknego różanego ogrodu przy pałacu Lichnowskich w Krzyżanowicach.


Gmina Krzyżanowice w alternatywnym brzmieniu
Po raz pierwszy pod ruinami zamku w Tworkowie zabrzmiała muzyka rockowa, bluesowa i reggae.
Na zakończenie wakacji, 29 sierpnia, od wczesnego popołudnia można było posłuchać młodych zespołów rozpoczynających swoją muzyczną „karierę”, jak i takich, które mają już na swoim koncie pewne osiągnięcia koncertowe i płytowe. Późnym wieczorem na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru – wodzisławski zespół Tabu, grający muzykę reggae.

To wszystko podczas Festiwalu Podsumowującego Wakacje, jaki zorganizowała Młodzieżowa Rada Gminy w ramach projektu pn. „Gmina Krzyżanowice w alternatywnym brzmieniu” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.


Orkiestra Dęta Gminy Krzyżanowice
Orkiestra Dęta Gminy Krzyżanowice powstała w 2008 r. Inicjatorem, założycielem a zarazem dyrygentem jest Krzysztof Fulneczek, absolwent wydziału artystycznego Uniwersytetu Śląskiego. Orkiestra koncertuje nie tylko na terenie gminy, ale także poza jej granicami i poza granicami kraju. Zespół ciągle podnosi swoje umiejętności, na bieżąco uzupełnia repertuar wprowadzając nowe utwory muzyki klasycznej i rozrywkowej. Przy orkiestrze, w Bieńkowicach, Krzyżanowicach oraz w Zabełkowie działają szkółki nauki gry na instrumentach dętych, których uczniowie zasilają szeregi muzyków. Orkiestra ciągle się rozrasta, zapraszając do współpracy wszystkich chętnych entuzjastów wspólnego muzykowania.


Zespół taneczny Uśmiech
Zespół Uśmiech działa od 26 lat przy GZOKSiT w Tworkowie pod kierunkiem Ilony Świerczek. Składa się z 4 grup wiekowych, w których tańczy 70 tancerek w wieku od 5 do 20 lat. W latach 90-tych Uśmiech specjalizował się w kategoriach tańca disco i dance show. Obecnie jest jednym z najlepszych zespołów mażoretkowych w Polsce w kat. pom-pom. Bierze udział w licznych koncertach i festiwalach. Występuje także poza granicami kraju - reprezentuje gminę Krzyżanowice na festiwalach tańca w partnerskich gminach w Czechach i na Węgrzech. Najnowsze osiągnięcie to srebrny medal mini formacja seniorek w kategorii pom-pom na II Mistrzostwach Świata Mażoretek w Pradze.


Osterreiten – bieńkowicki objazd pól
Ksiądz Franciszek Pawlar tak opisywał bieńkowicki objazd pól: „Pod kościołem, wedle z góry obowiązującego zwyczaju, następuje ustawianie się parami według odpowiedniego porządku. Na pierwszym miejscu otwierają procesję pełni sił młodzieńcy w dobrane pary koni tak pod względem maści, szybkości, wzrostu, a nawet charakteru koni. (…) Każdy gospodarz czuje się w obowiązku wziąć udział w tradycyjnej procesji, by reprezentować przed Bogiem i społeczeństwem swą z dziada pradziada ojcowiznę”. Co roku, aby zachować tradycję i ustalony przed laty porządek, w poniedziałek wielkanocny spod kościoła w Bieńkowicach wyrusza procesja konna.

Wracając z objazdu pól na rogatkach wsi odbywa się gonitwa, w której jeźdźcy dwójkami lub trójkami, pośród ogromnego aplauzu licznie zgromadzonych widzów, starają się udowodnić kto jest lepszym jeźdźcem i czyj wierzchowiec jest szybszy. Po gonitwie jeźdźcy udają się na nabożeństwo do kościoła. Według księdza Franciszka Pawlara pierwszy objazd pól w podraciborskich Bieńkowicach odbył się w 1313 r. podczas sprzedaży ziemi przez jednego z właścicieli.


Projekt Start up na pograniczu
Pobudzając oddolne inicjatywy rozwoju przedsiębiorczości zrealizowano projekt pn. „Start up na pograniczu”. Polegał on na zorganizowaniu dla młodzieży międzynarodowych warsztatów z przedsiębiorcami i praktykami biznesu, wizyty w polskich i czeskich firmach, debata oksfordzka o biznesie młodych, festiwal przedsiębiorczości oraz konferencja poświęcona uwarunkowaniom prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce i w Czechach. Na koniec powstała publikacja prezentująca pomysły na biznes młodych mieszkańców pogranicza. Rangę przedsięwzięcia podkreślił swoją obecnością Wiceminister Rozwoju Regionalnego i Senator Adam Zdziebło. Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa „Przekraczamy granice”

Kwota dofinansowania: 78.257,20 zł


Spływy i przystanie kajakowe
W 2011 zakończyliśmy realizację projektu, który zmienił oblicze rzeki Odry i Olzy. Zrealizowany projekt budowy 2 przystani kajakowych na terenie Gminy Krzyżanowice i 3 na terenie Republiki Czeskiej umożliwił organizowanie innowacyjnej aktywności. Spływy kajakowe organizowane są jako cykliczne imprezy odbywające się co najmniej dwa razy w roku. Dzięki temu projektowi na terenie Gminy Krzyżanowice rozwinęło się kajakarstwo oraz wyeksponowany i wypromowany został obszar Natury 2000 - Granicznych Meandrów Odry, który jest atrakcją przyrodniczą na skalę europejską. Kwota dofinansowania: 348.567,27 zł. Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego „Przekraczamy granice”


Rajdy Rowerowe
Przez Gminę Krzyżanowice biegną liczne trasy rowerowe - o łącznej długości ponad 70 km - co sprzyja uprawianiu turystyki rowerowej. Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców oraz turystów Urząd Gminy Krzyżanowice przy współpracy m.in. z Gminnym Zespołem Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz firmą UTEX – TERRA corocznie organizuje 2-3 rajdy rowerowe wiodące terenem gminy Krzyżanowice oraz pobliskich polskich i czeskich miejscowości. Uczestnicy rajdu oprócz aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu poznają zabytki kulturowe i przyrodnicze napotkane podczas trasy rajdu. Każdorazowo w rajdzie rowerowym bierze udział około 200 osób (w tym dzieci i osoby starsze). Aby ułatwić turystykę rowerową gmina Krzyżanowice zrealizowała dwa duże projekty budowy ścieżek rowerowych dofinansowanych w kwocie 2.868.742,92 ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa „Przekraczamy granice” tj. „Ścieżka rowerowa Racibórz - Krzyżanowice - Chotěbuz wzdłuż rzek Olza i Odra” i projekt „Budowa ścieżki rowerowej Hać (CZ) – Krzyżanowice (PL)”. W ramach projektów wybudowano trzy odcinki tras tj. Meandry rzeki Odry, Hroza Tworków-Bieńkowice i ścieżka łącząca Krzyżanowice i czeską gminę Hać. Aby każdy turysta miał możliwość odpoczynku w transgranicznej podróży rowerowej. Na terenie całej gminy zamontowano 18 kompletów spoczynkowych w projekcie „Na rowerze bez granic” również dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego „Przekraczamy granice”.


Rozgrywki sportowe, transgraniczna spartakiada
Gmina dba o aktywność sportową mieszkańców, zachęca do czynnego uprawiania sportu, stwarzając możliwości aktywnego spędzania czasu wolnego i poszerzając swoją ofertę dla różnych grup społecznych, doposażając infrastrukturę sportową tak jak w przypadku projektu „Transgraniczna Spartakiada”, który polegał na wybudowaniu podestu widowiskowego-trybuny sportowej oraz bieżni i skoczni do skoku w dal. Dodatkowo utworzona została polsko-czeska reprezentacja atletyczna, która brała udział we wspólnych treningach i zawodach sportowych, zwieńczeniem jest zaś zorganizowanie jesienią międzynarodowych igrzysk w lekkiej atletyce. Dofinansowanie 120 000,00 zł.


Wykluczenie cyfrowe
Zmieniająca się rzeczywistość i działania podejmowane przez Gminę Krzyżanowice w celu wyrównywania rozwoju, a także konkurencyjności podjęto się realizacji projektu pn. „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Krzyżanowice”. Projekt ten zapewni dostęp do Internetu oraz wiedzy i umiejętności potrzebnej do korzystania z niego 600 mieszkańcom Gminy Krzyżanowice tj. 200 gospodarstw domowych zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. Obejmuje zaprojektowanie, wykonanie i uruchomienie sieci szerokopasmowej na terenie gminy Krzyżanowice. Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Wartość projektu i dofinansowanie: 4 846 387,06 zł.


Zlot pojazdów zabytkowych
Pierwszy zlot został zorganizowany w lipcu 2008 roku, zawitało wtedy 40 pojazdów. Kolejne lata pokazały, że zainteresowanie zlotem jest ogromne – na każdą imprezę przyjeżdża co najmniej setka oldtimerów, a zainteresowanych oglądaniem zabytkowych cudów motoryzacji liczy się na tysiące. Miłośnicy starych samochodów przyjeżdżają z całej Polski, jak i z za granicy, aby pochwalić się swoimi wypielęgnowanymi cudeńkami. Zlot pojazdów zabytkowych został zorganizowany przy współudziale środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa „Przekraczamy granice”. Piękne, oryginalne, jedyne w swoim rodzaju, mimo upływu lat prezentują się nadal wspaniale, są dumą swoich właścicieli. Symbole PRL-u – syrenki, warszawy, junaki. Symbole motoryzacji naszych sąsiadów z tzw. demoludów – skody, trabanty, wartburgi oraz samochody, o których się tylko marzyło w latach 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku – mercedesy i volkswageny, a także volvo, porsche, cadillac i corvette, wszystkie mające więcej niż 25 lat. Poza tym unikatowe samochody przedwojenne: Chevy Master Eagle z 1933 roku, Citroen AC4 rocznik 1928, Salmson S4 DA Coupe z 1936 roku, Adler 10 „autobahn” z 1939 roku. Te oraz inne „samochody z duszą”, jak często nazywają swoje pojazdy ich właściciele, można podziwiać w Zabełkowie podczas zlotów pojazdów zabytkowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na raciborz.naszemiasto.pl Nasze Miasto