Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlice: kompostownia powstanie, ale przy ulicy Chopina

Agnieszka Chmura
Kompostownia zapewni przerób części odpadów ulegających biologicznemu rozkładowi, przez co nie wzrosną stawki za wywóz śmieci
Kompostownia zapewni przerób części odpadów ulegających biologicznemu rozkładowi, przez co nie wzrosną stawki za wywóz śmieci fot. agnieszka nigbor-chmura
W ubiegłym roku mieszkańcy ulicy Zakole i innych ulic osiedla Skrzyńskich w Gorlicach, jak również Kobylanki, Klęczan, i Zagórzan protestowali przeciw planom budowy kompostowni właśnie przy Zakolu. Co dziwne, podczas konsultacji społecznych w sprawie organizacji takiego samego zakładu przy ulicy Chopina 33 g - protestów nie było.

Informacja była wyłożona do wglądu mieszkańców w siedzibie Urzędu Miejskiego w Gorlicach od 25 listopada do 15 grudnia. Ponadto na osiedlu rozwieszone były obwieszczenia o realizacji przedsięwzięcia. Uwag i wniosków mieszkańców jednak nie odnotowano.

Po konsultacjach, 30 grudnia burmistrz wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji "Modernizacji punktu przeładunkowego odpadów wraz z zakupem komposterów przeznaczonych do utylizacji odwodnionych osadów pościekowych, podsitowej frakcji organicznej z odpadów zmieszanych oraz kompostowania frakcji organicznej z selektywnej zbiórki, w Gorlicach przy ul. Chopina 33 g". - Taka decyzja została podjęta, ponieważ wnioskodawca spełnił wszystkie wymagane procedury, w tym przedstawił raport oddziaływania na środowisko. Decyzja ta opierała się również na opiniach i uzgodnieniach wydanych przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gorlicach - powiedział nam Jakub Krzyszycha, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Gorlicach.

Inwestorem przedsięwzięcia przy Chopina jest Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Empol Sp. z o.o z Tylmanowej, które od wielu lat ma podpisane umowy z urzędami gmin i miast powiatu gorlickiego na zbiórkę odpadów komunalnych. Na początku wszystkie odpady z powiatu gorlickiego trafiały do Nowego Sącza, potem firma zainwestowała w Gorlicach w linię sortowniczą, gdzie produkowane jest paliwo alternatywne. Kolejnym etapem rozbudowy działalności firmy jest właśnie uruchomienie kompostowni.

Na działce przy ul. Chopina 33 g ma być zainstalowanych pięć komposterów, do których trafiać będą głównie odpady pochodzące z linii sortowniczej, która funkcjonuje przy ul. Przemysłowej 7. Ponadto do komposterów dostarczane będą odpady z prywatnych ogrodów, a także parków i cmentarzy.

Do tej pory odpady biodegradowalne, wysegregowane z odpadów komunalnych w mieście, wywożone były do kompostowni w Nowym Sączu. Tak samo zresztą będzie z odpadkami zielonymi - trawą, liśćmi z ogrodów i sadów, które mieszkańcy będą mogli wystawiać w specjalnych workach już od maja tego roku. Sezon zbierania tego typu odpadów kończy się w październiku.

Chodzi o to, by mieszkańcy, którzy mają ogrody, a nie mają kompostowników lub nie chcą ich mieć na swoich działkach wiedzieli, że odpadki zielone też będą zbierane przez firmę Empol - jak odpady niesegregowane czy szkło, plastik i makulatura. Do czasu uruchomienia zakładu w Gorlicach odpady zielone z gorlickiego będą wywożone do kompostowni w Nowym Sączu.

Planowany do zainstalowania rodzaj komposterów zapewniać ma minimalny czas tworzenia się pełnowartościowego kompostu w ciągu trzech dni. Po fazie intensywnego kompostowania materiał miałby dojrzewać w pryzmach około dwóch tygodni. Planowana ilość odpadów poddawanych przetwarzaniu w komposterach wynosić będzie średnio od 11 250 ton do 20 000 ton rocznie.

Jakie korzyści będą płynąć z ewentualnego uruchomienia kompostowni w Gorlicach? - zapytaliśmy Jakuba Krzyszychę. - Im bliżej znajdować się będzie instalacja do zbiórki odpadów zielonych i ich kompostowania, tym mieszkańcy Gorlic zapłacą mniej za wywóz śmieci. Znajdujemy się na etapie wdrażana nowelizacji ustawy porządkującej gospodarkę śmieciową, kładącej szczególny nacisk na skuteczność segregacji odpadów, w tym odpadów zielonych oraz sposób ich składowania i wykorzystania. Gminy będą zobligowane do przedstawiania sprawozdań na temat skuteczności prowadzonej polityki śmieciowej. Jeśli nie wywiążą się z tych obowiązków, mogą być narażone na dotkliwe kary finansowe, co automatycznie przełoży się na podwyżki dla mieszkańców - skomentował.

Najlepszy Piłkarz i Trener Małopolski 2011. Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!

Sprawdź magazyn Gazety Krakowskiej! Bulwersujące zdarzenia, niezwykli ludzie, mądre opinie

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Nowego Sącza. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto