Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gwiazdy na wyciągnięcie ręki w SP nr 17. Wizyta mobilnego planetarium ZDJĘCIA

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Zajęcia w mobilnym planetarium w SP nr 17 w Świętochłowicach
Zajęcia w mobilnym planetarium w SP nr 17 w Świętochłowicach Olga Krzyżyk
Planetarium Śląskie jest obecnie zamknięte. Wkrótce ma ruszyć wielka przebudowa obiektu. W związku z tym uczniowie nie mogą jeździć do Chorzowa na seanse edukacyjne. To planetarium przyjeżdża do nich. W Świętochłowicach w Szkole Podstawowej nr 17 w poniedziałek, 4 marca, odbyły się seanse dla dzieci "Z wizytą u Pana Twardowskiego". Mobilne planetarium rozstawiono w sali gimnastycznej.

Z wizytą u Pana Twardowskiego na Księżycu. Mobilne planetarium w SP nr 17

W Szkole Podstawowej nr 17 w Świętochłowicach uczniowie byli tak blisko gwiazd, jak nigdy wcześniej. W sali gimnastycznej rozstawiono mobilne planetarium. To oferta edukacyjna Planetarium Śląskiego skierowana do szkół w czasie, gdy obiekt jest zamknięty. Planetarium Śląskie ma być bowiem przebudowane. Powstanie Śląski Park Nauki - Planetarium Śląskie. Otwarcie jednak dopiero planowane jest pod koniec 2022 roku. Do tego czasu pracownicy Planetarium Ślaskiego będą jeździć do szkół i tam uczyć dzieci i młodzież o gwiazdach i innych zagadnieniach astronomicznych.

- Dzisiaj młodszych dzieciom prezentujemy seans "Z wizytą u Pana Twardowskiego". Opowiada on o wizycie na Księżycu. Po Księżycu oprowadza pan Twardowski ze swoim przyjacielem kogutem. Mobilne planetarium działa na takiej zasadzie, że przyjeżdżamy do szkół i tam puszczamy seanse edukacyjne. Uczniowie wchodzą do środka nadmuchanego balonu. Na środku kopuły umieszczony jest rzutnik. Gwiazdy i inne elementy nieba prezentujemy za pomocą programu komputerowego - mówi Agata Spruś z Planetarium Śląskiego.

- Możemy wyświetlić wszystko na kopule mobilnego planetarium, od gwiazd, poprzez lot w kosmos, aż do różnych planet i zbliżenia się do galaktyk - dodaje Agata Spruś z Planetarium Śląskiego.

Łącznie seanse edukacyjne w mobilnym planetarium w SP nr 17 w Świętochłowicach będą prezentowane przez trzy dni: 4, 5 i 11 marca. Projekt ten przeznaczony jest dla uczniów klas I-V. Łącznie seans będzie mogło zobaczyć 364 uczniów.

- Jesteśmy pierwszą szkołą w Świętochłowicach, do której przyjechało planetarium mobilne. Dzieci są zachwycone tym pokazem. Jest to dla nich coś nowego. W półkolistym namiocie mogą swobodnie siąść lub nawet położyć się i patrzeć na gwiazdy - mówi Renata Gawełczyk, dyrektorka Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 17 w Świętochłowicach.

Atrakcja dla dzieci i lekcja o kosmosie na wyciągnięcie ręki

Zajęcia w planetarium mobilnym dają możliwość pokazania dzieciom i młodzieży zjawisk astronomicznych, które gołym okiem trudno zaobserwować. Uczniowie mogą zobaczyć z bliska gwiazdy, Księżyc, planety, galaktyki. Co więcej uczą się m.in. o konsekwencjach ruchu obrotowego Ziemi na sferze niebieskiej, zaćmień Słońca i Księżyca, ruchów planet i innych ciał niebieskich.

- Dzieci są zafascynowane tymi zajęciami. Mają gwiazdy na wyciągnięcie ręki. Wrażenie robi już zewnętrzny nadmuchany balon. Mogą też zapytać o wiele rzeczy, które ich interesują. Mają większy kontakt z prowadzącym. Mam nadzieję, że nawet po przebudowie Planetarium Śląskiego, zajęcia z mobilnym planetarium będą wciąż kontynuowane - mówi Monika Siwek, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w SP nr 17 w Świętochłowicach.

Uczniowie wiedzieli, że muszą uważnie słuchać seansu, bo później będą mieć związane z nim zadania. Dzieci z pierwszej klasy namalują swoje wrażenia z seansu. Z kolei starsze dzieci napiszą co najbardziej im się podobało lub czego jeszcze o kosmosie chcą się dowiedzieć.

- Pierwszy raz widziałam tak blisko gwiazdy. Seans opowiadał o wizycie na Księżycu. Dowiedziałam się też wielu ciekawostek o gwiazdach. Bardzo mi się podobały takie zajęcia - o swoich wrażeniach po seansie opowiadała Samanta z pierwszej klasy SP nr 17 w Świętochłowicach.

- Najbardziej podobało mi się, jak prowadzący opowiadał o gwiazdach. Już kiedyś oglądałem program o gwiazdach na YouTubie - dodaje 7-letni Majk z drugiej klasy SP nr 17.

Marcowe niebo: widoczny Mars, Syriusz i gwiazdozbiór Oriona

W marcu po zachodzie Słońca dobrze widoczny jest Mars. Z kolei przed wschodem Słońca możemy zaobserwować dobrze widoczne trzy planety: Jowisz, Saturn oraz Wenus. Planety te są widoczne gołym okiem. Wystarczy wzrok skierować w kierunku tym, gdzie wschodzi Słońce. Tam zobaczymy trzy jasne punkty. To będą właśnie te planety.

- W marcu po zachodzie Słońca zobaczymy też Oriona oraz najjaśniejszą gwiazdę całego nocnego nieba, czyli Syriusza. Gwiazdozbiór Oriona szukamy w ten sposób, że szukamy czterech mocno świecących gwiazd, które układają się w kształt trapezu. W środku pomiędzy nimi, są trzy ułożone w jednej linii gwiazdy pod kątem ok. 45 stopni. To właśnie Gwiazdozbiór Oriona - opowiada Agata Spruś z Planetarium Ślaskiego.

- Jeżeli go przedłużymy w dół to zobaczymy najjaśniejszą gwiazdę Syriusza, który znajduje się w Gwiazdozbiorze Wielkiego Psa - dodaje Agata Spruś z Planetarium Ślaskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto