Zespół opisuje w swoich utworach codzienne życie hajera

Zespół opisuje w swoich utworach codzienne życie hajera (© Katarzyna Nylec)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Mocne uderzenie heavymetalowe z odważnym przekazem - tak w największym skrócie można opisać twórczość zespołu Oberschlesien z Piekar Śląskich. I to nie byle jaki przekaz, bo ojczysty język został zastąpiony... gwarą!

Chłopaki z Oberschlesien jako pierwsi w regionie odważyli się naśladować legendarną grupę Rammstein. I doskonale wiedzą, jak oddać ducha naszego regionu, bo są hanysami z krwi i kości. Pochodzą z Piekar, Tarnowskich Gór i Woźnik. - Ale nie jesteśmy wierną kopią Rammsteina, chociaż fani odczują silne piętno ich twórczości - podkreśla Michał Stawiński, wokalista grupy.

Członkowie zespołu obrali konkretny cel: tworząc tego typu muzykę chcą rozprawić się z funkcjonującym w powszechnym obiegu stereotypem Ślązaka, który często przedstawiany jest jako życiowy niedorajda. Jednocześnie muzycy zamierzają przekonać słuchaczy, że melodie z regionem w tle nie muszą kojarzyć się wyłącznie z biesiadnymi, skocznymi kawałkami. - W żadnym wypadku nie negujemy takiego gatunku. Ale nasza twórczość skierowana jest do innego grona odbiorców. Śląskość powinna być utożsamiana także z powagą. Taka jest nasza muzyka - uważa Marcel Różanka, perkusista, lider grupy.

Piosenki opisują m.in. trudny żywot hajera w śląskiej kopalni: "Małą szolą jada w dół, na wierch wróca nie wiem som. Jak i sztajger, tak i jo, święte słowa to grüss Gott".
- Teksty wszystkich utworów, jakie znajdą się na pierwszym krążku, są wykonywane w gwarze - zapowiada Michał.

- Rammstein wykonuje utwory po niemiecku, a śląski brzmi podobnie, bo twardo - tłumaczy Różanka.

Jaki będzie tego efekt, przekonamy się już niebawem, bo za kilka dni zespół wchodzi do studia.

- Bo przeca śląsko godka to muzyka. To nasze hasło przewodnie - akcentuje Michał.

Komentarze (38)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Shelob (gość) (AGAdam)

Wiesz za co POLACY trzymali Ślązaków w obozach koncentracyjnych w latach? Nie? To Ci powiem. Dlatego że Ślązacy byli obywatelami niemieckimi takimi jak Austriacy. A polacy nie mogli się z tym pogodzić.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Volkslista
http://pl.wikipedia.org/wiki/Obozy_koncentracyjne_NKWD_na_ziemiach_polskich_w_latach_1945-1948

Jokiel (gość)

Chopy Wy grocie pieronsko dobro muzyka .Prosza Wos o jedno spiewejcie po slonsku bez spolczczonych slów . Tak spiewo kupa muzyków na zachodzie w swojej godce i majom sie dobrze . A do takich goroli co sie nie znajom na naszej godce powiem jedno , mozecie nom kole rzici luft plompac ! Pozdrowiom Was chopy Jokiel z Westfalow .

AGAdam (gość)

z tego co tu czytam to ślązaki to pustaki. mądry,mądrze mówi.dla mnie możecie być niemcami ale dla niemców jesteście wschodnim śmieciem na który oni cały czas płacą podatki.jestem z pomorza możecie na mnie mówić prusak ale ja jestem POLAKIEM bo tu się urodziłem. W POLSCE, ruskiej czy niemieckiej lub szweckiej a może francuskiej. historia się kłania wszyscy jesteśmy SSAKAMI i tu się nie wywiniecie. pozdrawiam cały śląsk, szczecinianin.

ralf (gość)

Stawiński to nie Śląskie nazwisko może być ptokiem krzokiem ale nie pniokiem Śląskie nie konczą się na ski cki ska icz eń icz itp zazwyczaj mają 5 liter lub mniej w porywach do 7

kicia (gość)

gdzie mogę kupić płytę tego zespołu chce prezent zrobić mężowi a wiem tylko tyle że wydali już płytę proszę o pomoc :)

jo (gość)

scrap hunter napisał:

ludzie mówiący gwarą uwielbiają metal- zwłaszcza aluminium i miedź.Ty gorolu nigdy nie zrozumiesz gwary. także japa koniu i akcentuj te swoje pie.....ne ą,ę,ś,ć,ź,itp.