Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Zagłębia Dąbrowskiego: Tak powstawał sosnowiecki Stadion Ludowy na… Śląsku

dr Magdalena Boczkowska
Archiwum Zagłębiowskiej Mediateki
W latach 50. ubiegłego wieku, by pokazać jedność narodu i przyjaźń śląsko-zagłębiowską, podjęto decyzję o wspólnej – śląsko-zagłębiowskiej właśnie – budowie wielkiego obiektu sportowego i aranżację otaczającego go parku. Na teren budowy wybrano łąki sąsiadujące z osiedlem Borki i kopalnią piasku, którą wkrótce przekształcono w zbiorniki wodne – zwane później „Stawikami”. Tereny te administracyjnie należały do miasta Szopienice, miały prywatnych właścicieli, ale kto wówczas przejmował się prywatną własnością?

Budowę rozpoczęto w 1954 r., a kierował nią „Komitet Budowy Parku Kultury Fizycznej Sosnowiec – Szopienice”. W inicjatywę, co wielokrotnie podkreślano, mieli być po równo zaangażowani i Ślązacy i Zagłębiacy. Podobno młodzi sosnowiczanie przepracowali na budowie ponad 3000 godzin, pomagali też pracownicy okolicznych hut. Po dwóch latach stadion był gotowy – na 26 tysięcy miejsc siedzących, z imponującym parkiem wokół – zasadzono około tysiąca drzew i 40 tysięcy krzewów. Postanowiono też ogłosić konkurs na oficjalną nazwę nowego obiektu. Propozycje były różne: „Sosno-Sport”, „Salto-Gol”, „Olimpia-Sos”, „Sport i Hart”. W końcu, biorąc pod uwagę fakt, że budował go „lud pracujący Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego”, nowe miejsce nazwano „Stadionem Ludowym”.

Huczne otwarcie Stadionu Ludowego

Uroczyste otwarcie odbyło się 21 października 1956 r. Było hucznie. Pokaz sztucznych ogni, koncerty, rozegrano także dwa mecze: piłki nożnej (Stal Sosnowiec vs Gwardia Bydgoszcz) oraz rugby (Górnik Kochłowice vs Polonia Bytom). Pierwszą bramkę w 7 minucie meczu strzelił napastnik Stali Sosnowiec (obecnie Zagłębie Sosnowiec) Czesław Uznański. Wtedy też pobito rekord frekwencji. Na tym pierwszym, historycznym, meczu było bowiem 40 tysięcy widzów!

Ludowy w Katowicach

Na przełomie 1959 r. i 1960 r. do Katowic przyłączono tereny należące wcześniej do miasta Szopienice, a przede wszystkim: Dąbrówkę Małą, Burowiec, Szopienice, Nikiszowiec, Janów i Giszowiec. Szopienice stały się dzielnicą, a Stadion Ludowy znalazł się na terenie Katowic. Nie na długo jednak. Po niespełna roku ktoś podjął decyzję o przesunięciu granic. 29 grudnia 1960 r. ukazało się więc rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące zmiany granic pomiędzy Katowicami a Sosnowcem. I tak, w ciągu jednej grudniowej nocy niewielki teren przy Brynicy, koło osiedla Borki na północy Szopienic, teren, na którym znajduje się Stadion Ludowy i otaczający go park – ku oburzeniu Ślązaków – stał się częścią Zagłębia!

Artykuł powstał w ramach współpracy "Dziennika Zachodniego" z Instytutem Zagłębia Dąbrowskiego w Sosnowcu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

20240417_Dawid_Wygas_Wizualizacja_stadionu_Rakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto