Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Zofiówki na zdjęciach i nie tylko

Katarzyna Spyrka/ zdjęcia z archiwum Miejskiego Ośrodka Kultury w Jastrzębiu-Zdroju/ GHM
Historia jednej z dwóch działających obecnie w naszym mieście kopalni tak naprawdę zaczęła się w roku 1962. To właśnie wtedy rozpoczęło się drążenie szybów o nazwie Zofiówka.

- Nazwa kopalni wiąże się z jej pierwszą lokalizacją w rejonie stacji kolejowej i osiedla rolniczego "Zofiówka". Ostatecznie zakład górniczy zlokalizowano na terenie osiedla rolniczego "Dębina" w Jastrzębiu Górnym - czytamy na oficjalnej stronie zakładu.
Kopalnia została otwarta dokładnie 4 grudnia 1969 roku - nosiła wówczas nazwę Manifest Lipcowy.
To właśnie w jej cechowni w 1980 roku podpisano słynne Porozumienie Jastrzębskie, a rok później została spacyfikowana przez oddziały ZOMO. Od stycznia ubiegłego roku Zofiówka nie działa już jako samodzielna kopalnia. 1 stycznia 2011 Zofiówka połączona została z Borynią, tworząc obecnie jedną kopalnię, ale nadal działają w niej dwa ruchy: Borynia i Zofiówka.
W samym tylko Ruchu Zofiówka, który działa obecnie w kopalni Borynia-Zofiówka, pracuje obecnie ponad 4 tysiące osób. Kiedy uruchamiano kopalnię, w tym miejscu zatrudnionych było zaledwie 413 pracowników, czego efektem było też bardzo niskie w porównaniu z dzisiejszym, wydobycie dobowe.
Na początku swojej działalności na Zofiówce wydobycie sięgało 206 ton na dobę. A teraz? Na 2012 rok planowane jest wydobycie na poziomie 7 tysięcy ton w ciągu doby.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto