Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hotel Silesia w centrum Katowic czeka na wyburzenie. Tak dziś wygląda architektoniczna perła PRL-u

Redakcja
Marzena Bugała-Azarko
Zajrzeliśmy do wnętrz hotelu Silesia, kultowego budynku w samym sercu Katowic. To prawdopodobnie ostatnie zdjęcia wnętrza hotelu przed wyburzeniem, ponieważ ten na jesień zniknie z miasta. Do 2022 roku Silesię powinny zastąpić dwa biurowce oraz nowy hotel.

Tak dziś wygląda hotel Silesia, architektoniczna perła PRL-u

Hotel Silesia został otwarty 4 maja 1971 roku. Był on częścią planu zapoczątkowanego w latach 60. XX wieku, który zakładał stworzenie z Katowic nowoczesnego, światowego miasta na miarę swoich czasów. Wtedy właśnie w centrum zaczęły wyrastać wysokie, luksusowe budynki, takie jak chociażby Skarbek czy Zenit. Teren wzdłuż Alei Korfantego, która była wówczas ul. Armii Czerwonej, miał stać się reprezentacyjnym miejscem Katowic i tu właśnie stanął hotel Silesia.


Hotel Silesia posiadał 10 pięter. Poza pokojami na pierwszym z nich znajdowała się również kawiarnia.

- W tym czasie powstał hotel Katowice, powstała Superjednostka i Hotel Silesia właśnie - opowiada Agnieszka Herman, katowicki przewodnik.

- Co ciekawe, dzień po jego otwarciu pojawiły się w prasie dwa artykuły na ten temat. "Dziennik Zachodni" podał, że hotel dysponuje 366 miejscami w pokojach jedno- i dwuosobowych. Za to "Trybuna Robotnicza" podawała już, że miejsc jest 433. Skąd ta różnica? Nie wiadomo - mówi przewodnik.

Na parterze Hotelu Silesia znajdowała się restauracja mogąca pomieścić 240 gości, a także dwie sale konferencyjne. W późniejszych latach od strony dzisiejszej ul. Piotra Skargi otwarto Pewex, na terenie hotelu działała także kawiarnia, z której chętnie korzystali na co dzień mieszkańcy Katowic.


"Dziennik Zachodni" co prawda podawał, że restauracja liczy 240 miejsc dla gości, za to według "Trybuny Robotniczej" było ich o 10 mniej.

- Ludzie do dziś wspominają smak sernika duńskiego z wiórkami kokosowymi, który po hotelu Silesia pozostał z nimi do dziś - mówi Agnieszka Herman.

W Silesii bardzo chętnie przebywał Kazimierz Kutz. Hotel odwiedził również prezydent Aleksander Kwaśniewski, czy ekipa filmowego "Pana Tadeusza" (1999) w reż. Andrzeja Wajdy z Danielem Olbrychskim na czele. Miało to miejsce podczas śląskiej premiery filmu w kinie Kosmos.


W hotelu były głównie pokoje jedno- i dwuosobowe, ale znalazło się również miejsce na 9 apartamentów.

Hotel Silesia zamknięto w 2006 roku. Później pierwsze trzy piętra budynku wykorzystywano jeszcze jako pomieszczenia biurowe przy budowie Centrum Handlowego Supersam. Od kiedy opuścili go robotnicy, hotel stoi pusty.


Na miejscu rozbiórki znajduje się jeszcze jeden z neonów, które zachowały się po dawnym hotelu. Prawdopodobnie zostanie on zachowany i wystawiony w innym miejscu.

Hotel Silesia zostanie wyburzony

- Obecnie jesteśmy na etapie poszukiwania wykonawcy prac rozbiórkowych i myślę, że w ciągu miesiąca powinniśmy go wyłonić. Później rozpocznie się sama rozbiórka, która potrwa dwa, góra trzy miesiące - informuje Ewa Łydkowska z Vastint Poland Sp. z o.o.

Kultowy hotel Silesia, niegdyś perła PRL-u to dziś nikomu niepotrzebna ruina. Obecnie budynek jest odcięty od wszystkich instalacji, a powyżej czwartego piętra rozebrano już część balustrad i podłóg. Cała rozbiórka będzie postępowała kondygnacja po kondygnacji i jak zapowiada inwestor, będzie prowadzona bez uciążliwości dla sąsiadów i środowiska.

- Planujemy postawić w tym miejscu dwa budynki biurowe oraz hotel. Cała zabudowa będzie miała około 30 tys. metrów kwadratowych i 50 metrów wysokości - informuje Ewa Łydkowska.

Nowe obiekty mają stanąć na miejscu wysłużonego hotelu Silesia w 2022 roku.

Co ciekawe, inwestor zamierza ponownie wykorzystać nawet 70 proc. materiałów z rozbiórki do wybudowania nowych biurowców i hotelu. Chodzi tutaj nie tylko o oszczędności, ale przede wszystkim jak najbardziej ekonomiczne i ekologiczne przeprowadzenie budowy, co będzie później potwierdzone certyfikatem LEED wydawanym przez U.S. Green Building Council. Materiały trafią do recyklingu, a firma do prowadzenia prac będzie wykorzystywała lokalne produkty, żeby niepotrzebnie nie przywozić ich na miejsce z drugiego końca Polski.

Zobacz wszystkie zdjęcia z Hotelu Silesia:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto