Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Industriada 2016 w Rudzie Śląskiej

Magdalena Mikrut-Majeranek
UM Ruda Śląska
Nightskating, spektakl plenerowy „Golem Godula”, kino nieme z muzyką na żywo, czy gra terenowa – to tylko niektóre atrakcje, które zostaną zorganizowane podczas Industriady w Rudzie Śląskiej. Zabytkowa kolonia robotnicza Ficinus przy ul. Kubiny w Wirku po raz kolejny będzie uczestniczyć w święcie Szlaku Zabytków Techniki. Odbędzie się ono 11 czerwca br. Tematem przewodnim rudzkiej edycji imprezy będą legendy i mity o śląskim Rockefellerze – Karolu Goduli. Industriada to największy festiwal dziedzictwa przemysłowego w Europie Centralnej.

Hitem rudzkiej Industriady w Rudzie Śląskiej będzie spektakl plenerowy „Golem Godula”. – Teatr HoM z Tychów zaprezentuje na ul. Kubiny spektakl utrzymany w estetyce steampunku. Będzie on oparty na legendach krążących wokół postaci Karola Goduli. Akcja sztuki odbywa się w erze rewolucji technicznej i nawiązuje do czasów industrializacji Górnego Śląska – czasu, w którym żył i działał Godula – zapowiada Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta. Spektakl rozpocznie się w plenerze o godzinie 22:00, a jego tłem będą zabytkowe domki osiedla Ficinus.

Występ teatralny to nie jedyna atrakcja, która będzie czekała na turystów. Program Industriady rozpocznie się już o 15:00 koncertem chórów „Słowiczek” i „Cantate Deo”. Zostanie on zorganizowany w kościele ewangelickim. Śpiewakom towarzyszyć będzie na organach Hubert Ratka, który obchodzi w tym roku jubileusz pracy artystycznej.

Z kolei o godz. 16:00 na ul. Kubiny rozpocznie się plener malarski pod okiem artystów plastyków, którego tematem będzie przedstawienie postaci Karola Goduli w pastelach lub szkicu węglem. - Ze względu na oszpecenie Godula nie pozwolił na uwiecznienie swojego wizerunku, więc artyści będą musieli posłużyć się swoją wyobraźnią. Na chętnych będą czekać sztalugi z wyposażeniem oraz instruktaż – zapowiada Iwona Małyska, koordynatorka rudzkiej Industriady.

W tym samym czasie dzieci będą miały okazję spotkać się w plenerze z Waldemarem Cichoniem, autorem książki „Zdarziło się na Ślonsku. Łopowieści niysamowite niy ino dlo bajtli”. To napisane w dwóch wersjach językowych – po śląsku i w literackim języku polskim – bajki z dziejów Górnego Śląska. - Postanowiłem opisać historie wielkich Ślązaków, którzy dzięki talentowi, pracowitości, wytrwałości – lub nawet niespodziewanym kaprysom historii - zmienili losy swego państwa, a często nawet świata, dokonując czegoś, co wydaje się rzeczą niemożliwą do zrealizowania – mówi autor książki.

Następnie, o godz. 17:00, będzie można wziąć udział w quizie rodzinnym na temat wiedzy o śląskich zwyczajach i tradycjach pt. „Na tropie śladów tradycji”. - By wziąć udział w zabawie będzie potrzebne trochę wiedzy, trochę umiejętności i mnóstwo poczucia humoru – podkreśla Małyska.

Podczas Industriady na Ficinusie zostanie także przeprowadzony konkurs na najbardziej przedsiębiorczego Ślązaka. Uczestnicy będą mieli okazję zagrać w „Eurobiznes” po śląsku, czyli w „Ślonsko Grajfka” i odkryć u siebie „żyłkę przedsiębiorcy” oraz sprawdzić swoje zdolności pomnażania majątku. Ponadto najmłodsi będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym dotyczącym sceny z życia Joanny Gryzik von Schomberg Godulla, czyli „śląskiego kopciuszka” i Karola Goduli. Najmłodsi wysłuchają przy tym legendy, do której później wykonają ilustrację.

Na koneserów literatury czekać będzie „Rudzki stolik literacki”, a przy nim spotkanie z lokalnymi twórcami: Adamem Podgórskim, Bronisławem Wątrobą i Markiem Wacławem Judyckim. Będzie można poznać najnowsze wydawnictwo Adama Podgórskiego poświęcone Karolowi Goduli, posłuchać „ślonskich szpasek” o Ficinusie i Karolu Goduli autorstwa Bronisława Wątroby, a także zobaczyć projekty graficzne Marka Wacława Judyckiego. Wartym uwagi będzie również kącik rudzkich filatelistów z wydawnictwami pocztowo-filatelistycznymi i okolicznościowym datownikiem.

O 19:00 rozpocznie się rodzinna gra terenowa „Skarbnik, bebok i utopce – niesamowite i nawiedzone miejsca - Ficinus i okolice”. Drużyny otrzymają stare mapy znalezione na jednej z hałd. Wyruszą w okolice Wirku, gdzie czekać na nich będą postacie z legend i podań Górnego Śląska. Aby przejść dalej, drużyny będą musiały wykonywać zadania zlecone przez bohaterów legend i zdobywać talary Goduli. Zgłoszenia drużyn będą przyjmowane przy stanowisku INDUSTRIADY, przy kościele ewangelickim. W drużynie, maksymalnie 5-osobowej, powinna znajdować się przynajmniej jedna osoba dorosła.

O 20:00 Ficinus opanują roboty na rolkach, w tym czasie rozpocznie się bowiem Robo-Nightskating ulicami Rudy Śląskiej. Start i metę zaplanowano na Ficinusie. - Zapraszamy rolkarzy do Rudy Śląskiej. Dla uczczenia święta Szlaku Zabytków Techniki prosimy o pomarańczowy ubiór lub przebranie za robota. Za najfajniejszy strój zostanie przyznana nagroda – zachęca Krzysztof Piecha. Wcześniej, od godz. 19:00, będą odbywać się darmowe szkolenia z zakresu jazdy na rolkach. Długość trasy to około 8 kilometrów. Przejazd rozpocznie się o godzinie 20:00 na ulicy Kubiny. Przebiegać będzie ulicami: Szpitalna, Główna, Piotra Niedurnego, 1 Maja, Zabrzańska, Dworcowa, Piotra Niedurnego, Obrońców Westerplatte, 1 Maja, Kubiny. Tuż przed 21:00 planowane jest zakończenie przejazdu. - Wszystkim uczestnikom zalecamy kask oraz komplet ochraniaczy. Udział w imprezie jest bezpłatny, jednak wymaga od uczestników umiejętności sprawnego poruszania się na rolkach – mówi Paweł Komosa, organizator Nightskatingu.

O zmierzchu Ficinus wróci do dawnych lat. O 21:00 w kościele ewangelickim rozpoczną się „przemysłowe impresje”, czyli projekcja filmów z początku lat 20-tych, związanych z rozwojem przemysłu i przemysłowymi legendami. Oprawa muzyczna będzie wykonywana na żywo.
– „Przemysłowe impresje” to projekt z opracowaniem tematów muzycznych autorstwa Tomasza Bienka, ilustrujących nieme etiudy filmowe z początku XX wieku – mówi Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta Urzędu Miasta. - Bogata paleta instrumentów perkusyjnych oraz loopów i elektroniki przeniesie odbiorcę w świat kameralistyki klubowej, kolorując obraz szeroką paletą barw muzycznych – tłumaczy Tomasz Bienek, autor i pomysłodawca projektu. „Przemysłowe impresje” będą wstępem do nocnego spektaklu „Golem Godula”, który zakończy obchody tegorocznego święta Szlaku Zabytków Techniki w Rudzie Śląskiej.

Ponadto o każdej pełnej godzinie od 16:00 do 20:00 przy stanowisku Industriady zlokalizowanym przy kościele ewangelickim czekać będzie przewodnik, z którym będzie można wejść na wieżę kościelną, zwiedzić Ficinus i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o jednej z najstarszych kolonii robotniczych w regionie. - Parafia jest nierozerwalnie związana z Ficinusem, dlatego nie wyobrażam sobie Industriady bez naszego udziału – podkreśla ks. proboszcz Marcin Brzóska. Zainteresowani będą mogli wejść na wieżę kościoła i podziwiać nie tylko dzwony, ale także pochodzący z roku 1900 zegar.

Industriada jest świętem Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. To jedyny tego typu festiwal w Europie Środkowo – Wschodniej. Impreza promuje unikalny w skali kraju turystyczny szlak, który zrzesza najciekawsze obiekty związane z przemysłowym dziedzictwem regionu. Reprezentują one tradycję górniczą, hutniczą, energetykę, kolejnictwo, łączność, produkcję wody oraz przemysł spożywczy. Na tej liście znajduje się także kolonia robotnicza „Ficinus” w Rudzie Śląskiej, która powstała w 1867 roku dla pracowników kopalni Gottessegen (obecnie kopalnia Pokój). Pomysł Industriady został zainspirowany niemieckim wydarzeniem o nazwie „ExtraSchicht”, organizowanym od 2001 roku w Zagłębiu Ruhry. I edycja Industriady odbyła się 12 czerwca 2010 roku. Liczba uczestników tego święta wyniosła blisko 29 tysięcy i z roku na rok rośnie.

Źródło: Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto