Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Industriada 2018: Otwarcie w Tarnowskich Górach, finał w Rybniku ZDJĘCIA

Agata Zielińska
Industriada, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki, odbędzie się w tym roku 9 czerwca. Dzień wcześniej odbędzie się jednak Rozruch maszyn w Tarnowskich Górach, zaplanowano też imprezy otwierające festiwal w kilku innych obiektach. Wielki finał Industriady odbędzie się natomiast w Rybniku.

Industriada 2018

Kolejna edycja święta Szlaku Zabytków Techniki - Industriady, promującego nasze dziedzictwo przemysłowe odbędzie się już 9 czerwca. Wydarzenia zaplanowane w ramach tegorocznego festiwalu odbędą się w sumie w 44 obiektach w 25 miastach - poinformowano na pierwszej konferencji zapowiadającej imprezę.

INDUSTRIADA 2018 PROGRAM

Choć pełny program poznamy dopiero 17 maja, już teraz wiemy, gdzie odbędzie się impreza otwarcia oraz finał Industriady.

- Industriada w 2018 roku po raz pierwszy w historii rozpocznie się na terenie obiektu wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Jesteśmy z tego wyjątkowo dumni. Tok myślenia o zabytkach techniki na terenie naszego regionu był słuszny - mówił Henryk Mercik, członek zarządu województwa śląskiego.

Industriada 2018: Rozruch maszyn

Rozruch maszyn, który zaplanowano na 8 czerwca, hucznie otworzy tegoroczny festiwal.

- W Tarnowskich Górach zaczęło się wiele jeśli chodzi o historię przemysłu w regionie. Górnictwo kruszcowe, system ubezpieczeń społecznych już z XVI w., wykorzystanie wód odpadowych do celów spożywczych - tym wszystkim możemy się chwalić - mówił Arkadiusz Czech, burmistrz miasta. - Tarnowskie Góry pierwsze z woj. śląskiego zostały też wpisane na listę UNESCO. W tym roku pierwszy dzień Industriady odbędzie się właśnie u nas.

8 czerwca na terenie Skansenu Maszyn Parowych przy Zabytkowej Kopalni Srebra o godz. 18.00 rozpoczną się wydarzenia zaplanowane w ramach inauguracji festiwalu pod hasłem "W poszukiwaniu kobiety". Odbędą się tu warsztaty, pokazy filmu, a temu wszystkiemu towarzyszyć będzie muzyka. Zwłaszcza ta tworzona przez kobiety. Gwiazdami wydarzenia będą Paulina Przybysz i Brodka.

Wstęp będzie bezpłatny, jednak od 15 maja w kilku punktach miasta będzie można odebrać wejściówki na teren imprezy, wprowadzone ze względu na specyfikę terenu na którym odbywać się będzie wydarzenie.

Finał Industriady 2018

Jednak nie tylko otwarcie Industriady będzie wyjątkowe, ciekawy jest również program finału, który odbędzie się po raz pierwszy poza aglomeracją - w Rybniku.

- Finał odbędzie się na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy, założonej w 1792 roku - mówił Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. - Chcemy pokazać dziedzictwo regionu, który znajduje się pomiędzy dwoma aglomeracjami - Śląsko-Zagłębiowską i Ostrawską.

Kopalniane tereny i budynki zostaną tu wykorzystane do opowiedzenia jednego dnia z życia kobiety.

- Zabytkową Kopalnię Ignacy przejmą kobiety - zdradzał Adam Hajduga, kierownik referatu promocji dziedzictwa industrialnego w wydziale kultury urzędu marszałkowskiego województwa śląskiego. Czeka nas multimedialne, dynamiczne widowisko. Jeden dzień z życia kobiety zostanie przedstawiony w sposób niekonwencjonalny. Wykorzystane zostaną elementy z przeprowadzonej sesji zdjęciowej, tańca, akrobacji, muzyki, światła.

Organizatorzy wierzą, że nadchodząca edycja wydarzenia będzie równie udana jak poprzednia.

- Zeszłoroczna Industriada zachęciła do wyjącia z domu 84 tys. osób - podkreślał Henryk Mercik. - Impreza staje się coraz bardziej znana, odwiedzają nas także osoby spoza województwa.

Jak co roku, Industriada gościć też będzie w tzw. obiektach zaprzyjaźnionych, wyłonionych w konkursie. W tym roku są nimi Fabryka Pełna Życia (była fabryka obrabiarek) w Dąbrowie Górniczej, Osiedle patronackie Huty Silesia w Rybniku oraz Przystań Łabędy na Kanale Gliwickim.

PROGRAM Industriady 2018 Industria jest kobietą

Święto Szlaku Zabytków Techniki odbędzie się w tym roku pod hasłem "Industria jest kobietą". Sporo uwagi poświęconej będzie kobietom, które w tym pozornie męskim świecie przemysłu, często odgrywały istotną rolę.

- Opowieści kobiet, które tworzyły tradycję, kulturę, ducha naszego regionu muszą zostać przywołane, przypomniane czy opowiedziane od początku - mówiła Anna Dziewit- Meller, pisarka, dziennikarka, felietonistka. - Opowiemy o kobietach zwykłych i niezwykłych. Tych, które były robotnicami, przemysłowymi baronównami, gospodyniami domowymi czy działaczkami politycznymi i społecznymi.

Industriada 2018 PROGRAM + ATRAKCJE

Pełny program poznamy 17 maja. Wiemy już jednak, co będzie się działo w kilku obiektach już 8 czerwca.

8 czerwca 2018

Tarnowskie Góry - Zabytkowa Kopalnia Srebra
18.00 – 21.00 Strefa Chillout / DJ set, warsztaty artystyczne, kino, instalacja interaktywna, QUEENZ OF STEEL – DJ set Praktyczna Pani & Lazy One, Kino: „Historia zapisana w kadrach”, Zaczarowany ogród – warsztaty artystyczne
18.00 – 23.30 Trybuna Kobieca
21.00 - koncert Pauliny Przybysz
22.15 Iluminacje świetlne
22.15 - koncert Brodki

Bytom - EC Szombierki
18.15 - Historia i teraźniejszość EC Szombierki
18.30 - Bytomskie kobiety - wernisaż wystawy
19.00 - Żyłam już tysiąc razy - wystawa
20.00 - Darkest Birds – koncert z wizualizacjami

Gliwice - Przystań na Kanale Gliwickim
18.00 - Spacer po Gliwicach w industrialnym towarzystwie – zwiedzanie z przewodnikiem

Siemianowice Śląskie - Park Tradycji
19.30 - 6K re-solution. – wernisaż wystawy
20.45 - IndustELLE – Lufcik na Korbkę/ Erith – spektakl plenerowy
21.00 - WILKI – koncert

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto