Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Industriada 2018 w Muzeum Sztygarka i Fabryce Pełnej Życia [PROGRAM, FOTO]

PAS, mat. prasowe
W sobotę 9 czerwca Industriada ponownie zawita do Dąbrowy Górniczej. Swoje odsłony będzie mieć w tym roku w Fabryce Pełnej Życia i Muzeum Miejskim „Sztygarka”.

W tym roku przemysłowe święto odbywa się pod hasłem „Industriada jest kobietą”. Ponieważ przemysł nigdy nie był wyłącznie męskim światem, dlatego INDUSTRIADA 2018 oddaje głos paniom. Zaprezentuje fakty dotychczas znane tylko ekspertom, ujawni aktorki schowane w cieniu. Pokaże znaczenie pracy kobiet dla życia gospodarczego i społecznego. Przedstawi ich wpływ na kulturę przemysłową.

Industriada, czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki, w całym województwie odbędzie się w 25 miastach, w 44 obiektach. Złoży się na nią ponad 500 wydarzeń.

Fabryka Pełna Życia

12:00 – 12:30 Wielkie otwarcie – Industriada jest kobietą – koncert

Sygnał do rozpoczęcia Industriady w Dąbrowie Górniczej da Miejska Orkiestra Dęta, które na placu głównym Fabryki Pełnej Życia zagra koncert nawiązujący do motywu przewodniego Industriady 2018, grając standardy muzyki rozrywkowej skomponowane bądź wykonywane przez kobiety. Następnie członkowie MOD rozpoczną przemarsz ulicami Dąbrowy Górniczej do Kopalni Ćwiczebnej „Sztygarka”, by w ten sposób symbolicznie połączyć obiekt zaprzyjaźniony z obiektem znajdującym się na Szlaku Zabytków Techniki.

12:00 – 18:00 Historia DEFUM pisana kobietą – wystawa

Wydarzenie towarzyszące – umiejscowione w przestrzeni DEFUM, wystawa stworzona przez Muzeum Miejskie „Sztygarka” mająca premierę podczas Festiwalu w 2017r. poszerzona o nowe elementy związane z rolą kobiet w historii/działalności zakładu.

12:45 – 13:45 Kobiety w rytmie industrialu – warsztaty bębniarskie – zapisy pod numerem 518 270 465

Warsztaty prowadzone przez kobietę dla kobiet – pań, panienek, dziewcząt i podlotków. Gra na bębnach jest doskonałą formą relaksu, pozwala także na wyrażenie własnych uczuć i emocji, odkrycie własnego rytmu. W ramach warsztatów uczestniczki zostaną zainspirowane motywem przewodnim Industriady, odkryją w sobie siłę i poczują bliskość industrialu. Całość zaowocuje minikoncertem „Kobiety w rytmie industrialu” ukazującym zaangażowanie kobiet, piękno i dziedzictwo industrialu.

12:45 – 17:45 Zrób to sama – warsztaty kreatywne – zapisy pod numerem 518 270 465

Cykl warsztatów zlokalizowanych w przestrzeni publicznej, w bezpośrednim sąsiedztwie hal DEFUM, podczas których uczestnicy będą mogli samodzielnie, przy wsparciu instruktorów oraz wykorzystaniu narzędzi/materiałów, stworzyć industrialne dzieła sztuki – rzeźby, biżuterię, elementy dekoracyjne, przedmioty użytku domowego.

Wydarzenie cykliczne – co 60 min, ostatnie o 16:45

12:45 – 17:45 Industria jest kobietą – gra fabularyzowana typu quest – zapisy pod numerem 518 270 465

Gra o charakterze podróży w czasie pozwalającej na poznanie historii terenów poprzemysłowych DEFUM i rytmu pracy w zakładzie przemysłowym. Uczestnicy otrzymają karty obiegowe i uzupełniając ją o nowe poznane fakty z historii DEFUM oraz szczegóły projektu rewitalizacji obiektu, odwiedzać będą stacje, na których wykonywać będą określone zadania. Stacje będą okazją do poznania historii pisanej rytmem maszyny – od warsztatu kowalsko-ślusarskiego w XIX wieku, przez fabrykę maszyn E. Škoda, zakłady kotlarskie i mechaniczne Fitznera i Gampera, Dąbrowską Fabrykę Obrabiarek DEFUM po Fabrykę Pełną Życia. Warsztatom rodzinnym towarzyszyć będzie zorganizowane pod hasłem w rytmie maszyny: malowanie na folii stretchowej, konkurs plastyczny malowania na papierze na sztalugach, plener malarski, zajęcia rękodzieła, bibułkarstwa, decoupage oraz wykonywanie biżuterii z industrialnej z trybików, śrubek, nakrętek, łańcuchów, kabelków.atrakcji.

Wydarzenie cykliczne – co 45 minut, ostatnia o 16.45

16:00 – 17:00 Spotkanie autorskie z Anną Cieplak

Spotkanie autorskie z Anną Cieplak – dąbrowianka, animatorka kultury, aktywistka miejska, autorka książek („Ma być czysto”, „Lata powyżej zera”), na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą, nagrodzona za działalność w zakresie kultury przez MKiDN, Laureatka Nagrody Conrada za powieść „Ma być czysto”, laureatka nagrody literackiej im. Witolda Gombrowicza – element wydarzenia artystycznego „Industria -Fabryka- Kobieta” , których twórcami są kobiety, połączone myślą przewodnią „Industria -Fabryka- Kobieta” pokazać mają różne oblicza kobiet: kompetencje, emancypację, pokłady troski, dziedzictwo, zaangażowanie czy piękno.

17:00 – 18:00 Fabryka Pełna Życia w rytmie kobiecej muzyki – koncert z wizualizacjami

Koncert muzyki ilustracyjnej w wykonaniu Zagłębianek, gdzie bas, perkusja, gitary i stare instrumenty połączone zostaną z elektroniką; koncertowi towarzyszyć będą industrialne wizualizacje i fragmenty starych filmów; element wydarzenia artystycznego „Industria -Fabryka- Kobieta” , których twórcami są kobiety, połączone myślą przewodnią „Industria -Fabryka- Kobieta” pokazać mają różne oblicza kobiet: kompetencje, emancypację, pokłady troski, dziedzictwo, zaangażowanie czy piękno.

18:00 – 19:00 „Śledztwo /The Inquest” Eny Kielskiej – projekcja filmu

Projekcja filmu Eny Kielskiej (filolożki, filmolożki, filemonki) „Śledztwo /The Inquest”; element wydarzenia artystycznego „Industria -Fabryka- Kobieta” , których twórcami są kobiety, połączone myślą przewodnią „Industria -Fabryka- Kobieta” pokazać mają różne oblicza kobiet: kompetencje, emancypację, pokłady troski, dziedzictwo, zaangażowanie czy piękno.

19:00 – 20:00 Drekoty na Fabryce Pełnej Życia – koncert

Koncert zespołu Drekoty – kobiecy zespół założony przez Olę Rzepkę, perkusistkę i pianistkę, która po latach grania z licznymi zespołami (m.in. Alte Zachen, Wovoka, a wcześniej Pogodno, Graal, The Complainer) postanowiła spróbować, czym jest samodzielność artystyczna. Podczas dąbrowskiego koncertu zaprezentowane zostaną zarówno utwory z płyty „Nowe konstelacje”, jak również nowej płyty „lub maszyna dzika trawa”; element wydarzenia artystycznego „Industria -Fabryka- Kobieta” , których twórcami są kobiety, połączone myślą przewodnią „Industria -Fabryka- Kobieta” pokazać mają różne oblicza kobiet: kompetencje, emancypację, pokłady troski, dziedzictwo, zaangażowanie czy piękno.

20:30 Koncert projektu „Trans – Digenitality Fusion – Vision”

Muzeum Miejskie „Sztygarka”

09:00- 21.00 Babska szychta – wystawa fotograficzna

Górnictwo i kształcenie górnicze od dawien dawna było domeną mężczyzn. Tradycja górnicza spowodowała, iż górnicy nie tolerowali pod ziemią kobiet. Paradoksalnie bowiem jedyną „górniczą kobietą” akceptowaną w środowisku jest św. Barbara. Wystawa zdjęć Tomasza Jodłowskiego wykonanych na potrzeby książki Karoliny Bacy – Pogorzelskiej. 17 bohaterek książki, pracujących pod ziemią i na powierzchni. Wyjątkowy portret kobiecej twarzy górnictwa węglowego.

09:00 -21:00 INDUSTRIALNE spotkania z techniką wojskową „Park Reduta”

Udostępniony zostanie przy Muzeum Miejskim „Sztygarka” Park Militarno-Historyczny „REDUTA”. Uczestnicy INDUSTRIADY 2018 będą mieli okazje zapoznać się z techniką wojskową oraz zwiedzić wnętrze czołgów T-34 oraz transportera opancerzonego SKOT oraz obejrzeć samolot myśliwski Mig 21.

09:00 – 21.00 Kopalnia Ćwiczebna Muzeum Miejskiego „Sztygarka” – zwiedzanie z przewodnikiem, wejścia co godzinę, ostatnie o 20.00

Kopalnia Ćwiczebna „Sztygarka” jest jedną z niewielu autentycznych i surowych, zachowanych bez większych naruszeń sztolni i zarazem wyjątkowym obiektem o charakterze dydaktycznym. Pod wieloma względami przewyższa swoimi walorami i autentycznością wiele podobnych miejsc.

Wstęp:
Dorośli – 5zł
Dzieci – 2 zł
w tym dniu kobiety zwiedzają obiekt bezpłatnie

Ze względu na duże zainteresowanie, zwiedzanie kopalni wymaga wcześniejszej rezerwacji telefonicznej. Telefon do rezerwacji 32 726 41 85

Dodatkowe informacje

Minimalny wiek osoby zwiedzającej 6 lat,
Prosimy o obowiązkowe zabranie okrycia wierzchniego i pełnych butów. Brak odpowiedniego stroju może skutkować anulowaniem rezerwacji/wejścia/biletu.)
Rezerwacja i odbiór biletów wejściowych do Kopalni Ćwiczebnej w gmachu Muzeum Miejskiego „Sztygarka” przy ul. Legionów Polskich 69

15:00 – 18.00 Uruchomienie sprężarki powietrza Hoddick&Rothe GmbH z 1930 roku

Jedna z atrakcji tegorocznej INDUSTRIADY będzie uruchomienie liczącej 88 lat sprężarki tłokowej. Pozyskane do kolekcji Działu Przyrody i Techniki urządzenie jest ciekawostką dla osób interesujących się historią ewolucji technicznej oraz pasjonatów. Sprężarka wyprodukowana przez firmę Hoddick&Rothe GmbH Maschinenfabrik w miejscowości Weissenfels w Niemczech w 1930 roku, zostanie zaprezentowana przy Kopalni Ćwiczebnej. Sprężarka będzie uruchamiana co godzinę.

17:00 – 18.00 Cadmia fossilis – Tajemnice dąbrowskiego cynku

wykład historyczny poprowadzą Arkadiusz Rybak i Andrzej J. Wójcik

Przemysł cynkowy odegrał znaczącą rolę w dziejach Dąbrowy Górniczej i całego regionu. Kopalni wydobywające rude galmanu, zakłady przeróbcze oraz huty przetapiające ją w cynk przyczyniły się do zwiększenia wydobycia węgla kamiennego i rozwoju górnictwa na terenie Zagłębia Dąbrowskiego.

Wstęp bezpłatny

19:00- 20.00 Babska szychta – spotkanie autorskie i prezentacja książki – spotkanie z Tomaszem Jodłowskim

17 bohaterek książki, pracujących pod ziemią i na powierzchni. Wyjątkowy portret kobiecej twarzy górnictwa węglowego kreśli z pasją Karolina Baca–Pogorzelska, we współpracy z Tomaszem Jodłowskim. Dziennikarka zajmująca się górnictwem od 2007 roku, inżynier górniczy III stopnia, laureatka nagród branżowych za swoje publikacje w dzienniku „Rzeczpospolita”.

Wstęp bezpłatny, konieczna rezerwacja

Dodatkowe informacje

Prezentacja odbędzie się w wyrobiskach I poziomu Kopalni Ćwiczebnej.
Przewidziano 25 miejsc połączone ze zwiedzaniem obiektu po prezentacji książki.

12:00 – 20.00 Kobiety przemysłu dąbrowskiego – Patryk Chmielewski – wystawa fotograficzna

Wystawa ,,Kobiety w dąbrowskim przemyśle” powstanie z inicjatywy Muzeum Miejskiego ,,,Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej”. Autorem fotografii oraz scenariusza wystawy jest dąbrowski fotograf Patryk Chmielewski.
Powszechnie uważa się, że w obszarze technicznym lepiej sprawdzają się mężczyźni. Na wystawie będzie można zobaczyć portrety pań, które przełamały ten stereotyp. Związane z przemysłem w Dąbrowie Górniczej panie zgodziły się na udział w wystawie, która jest opowieścią o blaskach i cieniach ich pracy.

Wstęp bezpłatny

Wystawa prezentowana będzie na terenie Fabryki Pełnej Życia (dawne Defum) Dąbrowa Górnicza ul. Kolejowa 8

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto