Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Internauci komentują kontrowersyjną "ławkę niepodległości" w Rydułtowach [ZDJĘCIA]

AREK
Ławka niepodległości
Ławka niepodległości arc
"Jakie to brzydkie, niepodobne do ławki", "Fantastycznie, przewrócona lodówka z otwartym zamrażalnikiem za ponad 30 tys. złotych". Internauci komentują "ławkę niepodległości" w Rydułtowach. Obiekt wzbudza kontrowersje ze względu na estetykę i cenę.

- W ostatnich dniach grudnia 2018 r. Miasto wzbogaciły się o nowoczesny, multimedialny pomnik upamiętniający tradycję, chwałę i sławę oręża polskiego – Ławkę Niepodległości - poinformował rydułtowski magistrat.

Ławka znajduje się na terenie Ścieżki Powstań Śląskich (ul. Raciborska), przy obelisku upamiętniającym wszystkich mieszkańców Rydułtów, którzy oddali życie za wolność swojego miasta i Śląska.

Jednym z elementów ławki jest siedzisko multimedialne, gdzie będzie można wysłuchać nagrań dźwiękowych: fragmentu Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego – Marsz I Brygady, fragmentu depeszy Józefa Piłsudskiego notyfikującej powstanie niepodległego Państwa Polskiego z 16 listopada 1918 r., tekstu pt. „Szlak Powstań Śląskich”, tekstu odnoszącego się do lokalnych tradycji oręża polskiego związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Ławka wyposażona jest również w fotokod QR, router WiFi oraz gniazdo USB.

- Zadanie zostało dofinansowane w kwocie 28 490,00 zł ze środków Ministra Obrony Narodowej - dodają urzędnicy z Rydułtów.

Ławki niepodległości, jak informuje MON, mają pokazywać drogę Polski do niepodległości, a także propagować historię poszczególnych regionów kraju, dlatego też w 1/5 są finansowane przez samorządy. A to wszystko podane w nowoczesnej, multimedialnej formie.

- Ławki Niepodległości to nowoczesny sposób upamiętnienia historii i tradycji polskiej niepodległości. Tworząc program kierowaliśmy się przede wszystkim poczuciem, że żyjemy w XXI wieku, a pomniki muszą to odzwierciedlać. Ławki Niepodległości to projekt upamiętniający polską państwowość, ale także posiadający walory edukacyjne oraz praktyczne. Siedząc na ławce, każdy z nas będzie mógł zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez nas niepodległości. - informuje MON.

Jak rozkładają się koszty związane z Ławkami Niepodległości?
- MON przeznaczy 4 mln 200 tys. zł na "ławki niepodległości" i finansuje projekt w 80 proc.
- 1/5 projektu finansują samorządy
- koszt pojedynczej ławki to około 30 tys. złotych

Inwestycja wywołała lawinę komentarzy na facebookowym profilu miasta Rydułtowy. Większość nie jest przychylna inwestycji. - Jakie to brzydkie, niepodobne do ławki. Lokalizacja to pomyłka. Ciekawe jak upamiętnią 100 rocznicę Powstań Śląskich - napisała Patrycja.

Tommy dodał: Fantastycznie, przewrócona lodówka z otwartym zamrażalnikiem za ponad 30 tys. złotych, i co z tego, że dofinansowana z ministerstwa Obrony jak to i tak nasze pieniądze, podatników.

- „Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie – mówimy – to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo” - skomentował ironicznie Szymon.

- Nie dość, że brzydkie to jeszcze drogie. Całkowicie nietrafiony pomysł - skwitował Kamil.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto