Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inwestycje dla mieszkańców Sosnowca

Redakcja
Radocha to jedna z najnowocześniejszych oczyszczalni w regionie
Radocha to jedna z najnowocześniejszych oczyszczalni w regionie
Rozmowa z Maciejem Grybosiem, kierownikiem Wydziału Oczyszczalni w RPWiK w Sosnowcu SA

W wyniku zrealizowanego kontraktu pn. "Modernizacja Oczyszczalni Ścieków Radocha II oraz budowa kolektora Bobrek" w ramach Projektu nr 2003/PL/16/P/PE/039 pn.: "Gospodarka ściekowa w Sosnowcu", Oczyszczalnia Ścieków Radocha II w Sosnowcu została przygotowana do przyjęcia docelowej (projektowej) ilości ścieków na poziomie 65.000 m3/d. Zgodnie z założeniami, do oczyszczalni dostarczane będą ścieki nie tylko z terenów Sosnowca, ale również częściowo z terenów gmin ościennych, tj. Katowic i Mysłowic. W oparciu o zrealizowane zadania, jakie są dalsze perspektywy inwestycyjne w spółce?

W wyniku zrealizowanego kontraktu, finansowanego ze środków unijnych, oraz kilku mniejszych zadań inwestycyjnych zrealizowanych ze środków własnych spółki, oczyszczalnia Radocha II uzyskała pełną gotowość do przyjęcia docelowej ilości ścieków zarówno z terenu Sosnowca, jak i Mysłowic, części Katowic oraz Czeladzi. Z uwagi na fakt, iż dopływ do oczyszczalni ścieków będzie się zwiększał sukcesywnie w latach 2010-2015, spółka planuje stopniową wymianę części urządzeń oczyszczalni, w miejsce wyeksploatowanych, których dalsza praca i utrzymanie będzie ekonomicznie nieuzasadnione. Montowane będą nowoczesne urządzenia budowane na bazie najnowszych technologii. Jako przykład może posłużyć uruchomiona w ostatnim okresie nowoczesna dmuchawa ABS typu HST-40-300-1-L-4, służąca do napowietrzania ścieków w reaktorach biologicznych, którą cechują stosunkowo niskie koszty zakupu i eksploatacji w stosunku do wysokich parametrów pracy, jakie posiada.

Jakie korzyści ekologiczne będą niosły za sobą planowane w kolejnych latach inwestycje?

Głównym celem przyjętych na kolejne lata zadań inwestycyjnych jest utrzymanie parametrów ścieków oczyszczonych zgodnie z posiadanym pozwoleniem wodnoprawnym, przy zwiększonym dopływie ścieków o wysokiej koncentracji związków organicznych i biogennych. To efekt oszczędzania wody przez naszych klientów, a także wynik stopniowego wdrażania przez gminy rozdziału kanalizacji na kanalizację sanitarną i deszczową. W tej sytuacji wymagane jest ciągłe udoskonalanie obecnego układu technologicznego oczyszczalni. W 2011 r. planuje się na oczyszczalni Radocha II m.in. modernizację nitki osadowej i biogazu, a także wymianę części maszyn, urządzeń i oprzyrządowania w pompowniach, osadnikach oraz przede wszystkim komorach fermentacyjnych. W ramach prowadzonych prac uzyskamy możliwość stosowania ścieków oczyszczonych jako wody technologicznej w miejsce obecnie wykorzystywanej wody kupowanej w Górnośląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów w Katowicach Na oczyszczalni Zagórze zostanie wymieniony system napowietrzania, który będzie w stanie podołać zwiększonym ładunkom niesionym przez ścieki.

Czy w wyniku planowanych zadań inwestycyjnych, oprócz priorytetu, jakim jest wysoki efekt ekologiczny, bierze się również pod uwagę możliwość obniżenia kosztów eksploatacyjnych?

Oczyszczalnia ścieków Radocha II, której zadaniem jest "obsługa" ponad 411 000 RLM, do swojej pracy potrzebuje znaczącej ilości energii elektrycznej i cieplnej. Aby sprostać tym wymaganiom, w latach 2011/2012 zostanie przeprowadzona modernizacja komór fermentacyjnych, sieci biogazu oraz kotłowni. W efekcie wyprodukowany biogaz, stanowiący często na innych obiektach produkt uboczny pracy oczyszczalni, zostanie w całości spalony w nowo zabudowanych jednostkach kogeneracyjnych (agregaty prądotwórcze do produkcji energii elektrycznej wraz z cieplną). W efekcie Oczyszczalnia Ścieków Radocha II, zamiast kupować energię elektryczną oraz energię cieplną, będzie w stanie wyprodukować na własne potrzeby znaczące ilości energii w układach zasilanych paliwem odpadowym. W tym celu spółka planuje kupić dwie jednostki kogeneracyjne o mocy 370 kW każda. W przypadku nadwyżek biogazu, projekt przewiduje zabudowę trzeciej jednostki o odpowiedniej mocy. Biogaz produkowany w Oczyszczalni Ścieków Radocha II zalicza się do Odnawialnych Źródeł Energii, każda wyprodukowana MWh energii elektrycznej w urządzeniach zasilanych takim gazem daje dodatkową bonifikatę finansową wynikającą z tzw. zielonego certyfikatu.

Jakie korzyści odniosą mieszkańcy z omówionych powyżej zadań inwestycyjnych?

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych obniżone zostaną m.in. koszty związane z eksploatacją instalacji technologicznej oraz z zakupem energii elektrycznej, cieplnej i wody, przy jednoczesnym obniżeniu emisji szkodliwych substancji. Mamy nadzieję, że inwestycje te pozwolą na minimalizację podwyżek cen naszych usług związanych z rosnącymi cenami potrzebnych nam surowców, materiałów i mediów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto