Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak Dąbrowa walczy z narkotykami?

PAS
Dariusz Bloch
Jak Dąbrowa walczy z narkotykami? Na ostatniej sesji przyjęty został Gminny Program Przeciwdziałania Narkomanii na 2017 rok dla Dąbrowy Górniczej. Obejmuje zadania z obszaru profilaktyki i rozwiązywania problemów narkomanii, których realizacja rozpoczęła się w latach ubiegłych i jest kontynuowana a także zawiera zadania, które będą wdrażane i podejmowane wspólnie z różnymi podmiotami, działającymi na rzecz rozwiązywania problemów narkomanii.

Jak Dąbrowa walczy z narkotykami?

Program adresowany jest do wszystkich mieszkańców Dąbrowy Górniczej, a w szczególności do osób z grup ryzyka, uzależnionych i ich rodzin, do osób fizycznych, prawnych i podmiotów nieposiadających osobowości prawnej, realizujących zadania w obszarze profilaktyki i rozwiązywania problemów narkomanii.

Jak czytamy w gminnym programie w maju i czerwcu 2015 r. w ramach międzynarodowego projektu: „European School Survey Project on Alcohol and Drugs” (ESPAD) zrealizowano audytoryjne badanie ankietowe na losowej próbie reprezentatywnej uczniów trzecich klas szkół gimnazjalnych (wiek: 15-16 lat) oraz drugich klas szkół ponadgimnazjalnych (wiek: 17-18 lat) naszego kraju. Badania ESPAD podjęto po raz pierwszy w 1995 r. z inicjatywy Co-operation Group to Combat Drug Abuse and Illicit Trafficking in Drugs (Pompidou Group) działającej przy Radzie Europy.

Celem badań powtarzanych co 4 lata jest monitorowanie natężenia problemu używania przez młodzież substancji psychoaktywnych, a także ocena czynników wpływających na rozpowszechnienie ulokowanych zarówno po stronie popytu na substancje, jak i ich podaży.

W 2015 r. badanie zostało zrealizowane przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii oraz Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy współpracy Instytutu Psychiatrii i Neurologii.

Ważona próba ogólnopolska liczyła 3526 uczniów trzecich klas szkół gimnazjalnych oraz 2770 uczniów drugich klas szkół ponadgimnazjalnych, chociaż w sumie zebrano 25982 ankiet.

Młodzież – jako grupa ryzyka

Narkotyki

Zgodnie z oczekiwaniami, wyniki badania wskazują na znacznie niższy poziom rozpowszechnienia używania substancji nielegalnych, niż legalnych, zwłaszcza alkoholu. Większość badanych nigdy po substancje nielegalne nie sięgała. Wśród tych, którzy mają za sobą takie doświadczenia większość stanowią osoby, które co najwyżej eksperymentowały z marihuaną lub haszyszem. Chociaż raz w ciągu całego życia używało tych substancji 24,3% młodszych uczniów i 37,3% starszych uczniów. Na drugim miejscu pod względem rozpowszechnienia wśród substancji nielegalnych jest amfetamina - ok. 4,6% wśród uczniów gimnazjów i 8,3% wśród uczniów szkół wyższego poziomu. Aktualne, okazjonalne używanie substancji nielegalnych, czego wskaźnikiem jest używanie w czasie ostatnich 12 miesięcy, także stawia przetwory konopi na pierwszym miejscu pod względem rozpowszechnienia. W klasach trzecich gimnazjów używa tego środka 19% uczniów, w klasach drugich szkół ponadgimnazjalnych – 32%. W czasie ostatnich 30 dni przed badaniem 10% uczniów klas trzecich gimnazjów i 15% uczniów klas drugich szkół ponadgimnazjalnych używało marihuany lub haszyszu. W zakresie używania przetworów konopi obserwowaliśmy podobne tendencje w obu grupach wiekowych, jednak wyniki w 2015 r. sugerują odmienności. Wzrost wszystkich trzech wskaźników w młodszej grupie uległ zahamowaniu, podczas gdy w starszej tylko odsetki używających w czasie ostatnich 30 dni nie uległy zmianie.

Zarówno eksperymentowanie z substancjami nielegalnymi, jak ich okazjonalne używanie, jest bardziej rozpowszechnione wśród chłopców niż wśród dziewcząt. Inne wskaźniki problemu marihuany
i haszyszu, takie jak postrzegana dostępność czy oferty tych substancji, jak również zasięg używania ich w otoczeniu badanych, wykazują podobne tendencje jak rozpowszechnienie używania. W młodszej grupie w 2015 r. zaznaczył się spadek, w starszej stabilizacja lub lekki wzrost. Potwierdza to tezę
o zahamowaniu trendu wzrostowego problemu przetworów konopi wśród piętnasto-szesnastolatków oraz przynajmniej zmniejszenie tempa wzrostu w starszej kohorcie.
W obszarze oceny ryzyka, związanego z używaniem substancji, obserwowaliśmy spadek odsetków badanych, przypisujących używaniu marihuany lub haszyszu duże ryzyko. Ten niekorzystny trend
w 2015 r. uległ zahamowaniu. Odsetki przypisujących duże ryzyko regularnemu używaniu przetworów konopi wzrosły.

Dopalacze

Odsetki uczniów, którzy używali dopalaczy, są niższe niż odsetki używających przetworów konopi. Nie odnotowano wzrostu odsetków między 2011 r. i 2015 r. Wśród uczniów ze starszej kohorty obserwuje się nawet spadek rozpowszechnienia używania tych substancji na przestrzeni całego życia oraz w czasie ostatnich 12 miesięcy.

Źródło: Używanie substancji psychoaktywnych przez polską młodzież w 2015 r. – Janusz Sierosławski, Warszawa 26.11.2015 r.

GRUPA DOCELOWA/ADRESACI GMINNEGO PROGRAMU PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII NA ROK 2017

Adresatami Programu są mieszkańcy Dąbrowy Górniczej, w szczególności:
- osoby i rodziny z problemem narkomanii,
- osoby uzależnione i współuzależnione,
- dzieci i młodzież,
- osoby zajmujące się zapobieganiem występowania problemów narkomanii i pomocą osobom
i rodzinom z problemem narkomanii,
- środowiska abstynenckie,
- podmioty publiczne, społeczne i prywatne działające w obszarze profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień oraz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

W 2017 r. miasto w ramach programu przewiduje m.in. takie działania, jak:
Kontynuacja współpracy z lokalnymi placówkami leczenia uzależnień, w których prowadzone są oprócz terapii dla osób uzależnionych od alkoholu terapie dla osób z uzależnieniem krzyżowym, tj. uzależnieniem od narkotyków, alkoholu i innych środków odurzających poprzez:
- finansowanie prowadzenia grupy edukacyjno-terapeutycznej dla osób uzależnionych od różnych środków psychoaktywnych /poza alkoholem/: dopalaczy, marihuany, amfetaminy i innych,
- doposażenie w materiały profilaktyczno-edukacyjne /książki specjalistyczne, poradniki, broszury, ulotki, plakaty, czasopisma/.

Kontynuacja działalności Punktu ds. Uzależnień od Narkotyków, w którym udzielana jest profesjonalna, bezpłatna pomoc osobom uzależnionym oraz członkom ich rodzin poprzez:
- zatrudnienie konsultantów/specjalistów
ds. uzależnień od narkotyków,
- systematyczne doposażenie w czasopisma specjalistyczne i materiały edukacyjne, będące narzędziami zwiększania kompetencji osób zaangażowanych
w rozwiązywanie problemów uzależnień
od narkotyków i innych środków psychoaktywnych,
- prowadzenie działań informacyjnych
o ofercie specjalistycznej Punktu poprzez wykorzystanie lokalnych nośników informacji, np. prasy, telewizji, Internetu.

Kontynuacja udzielania rodzinom, w których występuje problem narkomanii bezpłatnych specjalistycznych porad psychologicznych i prawnych w Punkcie ds. Uzależnień od Narkotyków i Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym.

Kontynuacja współpracy z Komendą Miejską Policji i Strażą Miejską w prowadzeniu działań sprzyjających ograniczeniu zagrożeń patologii rodziny i eliminowaniu niekorzystnych czynników wpływających na obniżenie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców.

Udzielanie dofinansowania do udziału w szkoleniach z zakresu narkomanii pracownikom służb i instytucji, służących rozwiązywaniu problemów narkomanii.

Kontynuacja współpracy z dąbrowskimi placówkami oświatowymi prowadzonymi przez Miasto w organizowaniu w okresie ferii zimowych i wakacji letnich bezpłatnych półkolonii dla dzieci i młodzieży /przede wszystkim wywodzących się z rodzin z problemem alkoholowym oraz z rodzin o trudnej sytuacji materialnej i życiowej/, będących integralnym elementem i zarazem uzupełnieniem prowadzonych w szkołach przedsięwzięć profilaktycznych.

Przeprowadzanie we wszystkich typach szkół, w tym w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, warsztatów profilaktycznych z obszaru wczesnej profilaktyki problemowej z zakresu narkomanii, wg zgłoszonych przez szkoły potrzeb.

Kontynuacja działań związanych z upowszechnianiem materiałów informacyjno-edukacyjnych z zakresu promocji zdrowia i profilaktyki narkomanii.

Prowadzenie szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe osób realizujących zadania obejmujące problematykę narkomanii, w szczególności dla pracowników placówek oświatowych, kulturalnych, pracowników socjalnych, kuratorów sądowych, funkcjonariuszy policji.

ŹRÓDŁA I ZASADY FINANSOWANIA ZADAŃ

1. Źródłem finansowania zadań wynikających z Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2017 są środki finansowe pochodzące z opłat pobieranych za korzystanie
z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.
2. Zasady finansowania zadań:
- wydatki przeznaczone na realizację zadań własnych gminy, wynikających z ustawy
o przeciwdziałaniu narkomanii określonych w Programie zostaną ujęte w planie budżetowym na 2017 rok w Dziale 851 – ochrona zdrowia, rozdział 85153 – zwalczanie narkomanii oraz
w Dziale 852 – pomoc społeczna, rozdział 85205 – zadania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, rozdział 85206 – wspieranie rodziny.
3. Dysponentem ww. środków jest Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej.

REALIZATORZY PROGRAMU

Koordynatorem i realizatorem Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii w 2017 roku jest Urząd Miejski – Wydział Zdrowia, Polityki Społecznej i Aktywizacji Zawodowej w Dąbrowie Górniczej.

Partnerami/współrealizatorami Programu są:

1. NS ZOZ Przychodnia „Merkury” sp. z o.o. Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu
i Współuzależnienia, Dąbrowa Górnicza, ul. Adamieckiego 13
2. Fundacja na Rzecz Edukacji, Profilaktyki i Psychoterapii „Droga”, Dąbrowa Górnicza, Al. Piłsudskiego 92
3. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Dąbrowa Górnicza, Al. Piłsudskiego 2
4. Komenda Miejska Policji, Dąbrowa Górnicza, Al. Piłsudskiego 11
5. Straż Miejska, Dąbrowa Górnicza, ul. Graniczna 21
6. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Będzin, ul. Kościuszki 58
7. Sąd Rejonowy, Dąbrowa Górnicza, ul. Graniczna 23
8. Prokuratura Rejonowa, Dąbrowa Górnicza, ul. Graniczna 23
9. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Dąbrowa Górnicza, ul. 3-go Maja 22
10. Placówki oświatowe i kulturalne
11. Wydziały Urzędu Miejskiego
12. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Dąbrowa Górnicza,
ul. Graniczna 21
13. Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza, Dąbrowa Górnicza, ul. Szpitalna 13
14. Organizacje pozarządowe
15. Inne podmioty i instytucje działające na rzecz rozwiązywania problemów narkomanii
i innych uzależnień

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto