Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wybrać szkołę językową?

( wola )
Na naukę dowolnego języka obcego musimy wydać od kilkuset nawet do kilku tysięcy złotych rocznie. Mnożąc to przez kilka lat, w zależności od tego, ile czasu potrzebujemy do opanowania języka, wychodzi spora kwota, którą ...

Na naukę dowolnego języka obcego musimy wydać od kilkuset nawet do kilku tysięcy złotych rocznie. Mnożąc to przez kilka lat, w zależności od tego, ile czasu potrzebujemy do opanowania języka, wychodzi spora kwota, którą najczęściej inwestujemy w jednej szkole. Dlatego podejmując decyzję o zapisaniu się na kurs, warto dokładnie sprawdzić i porównać ze sobą szkoły językowe oraz warunki, które nam proponują, by nie wyrzucić pieniędzy w błoto.

Dziś podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, wybierając szkołę.

• Sprawdź kwalifikacje lektorów, którzy będą Cię uczyć. Poproś o informacje dotyczące wykształcenia personelu oraz doświadczenia zawodowego. Jeśli szkoła nie ma nic do ukrycia, takie informacje powinieneś uzyskać od ręki.

• Zastanów się, czy trafisz do właściwej grupy? Już na początku szkoła powinna przeprowadzić test, quiz lub rozmowę kwalifikacyjną z kandydatem. W ten sposób można uniknąć sytuacji, że trafisz do grupy o niższym lub wyższym poziomie znajomości języka niż twój. Zawsze sprawdź, na jakiej podstawie kursanci są przydzielani do grup.

• Sprawdź, która metoda jest dla ciebie najlepsza i pamiętaj, że nie ma metod idealnych. Nawet jeśli szkoły reklamują, że nauczą cię języka w pół roku, nie wierz im i sprawdź, jakich metod używają. Może się bowiem okazać, że przyjęty sposób nauczania odpowiada tylko niektórym osobom.

• Zapytaj koniecznie, czy szkoła przygotowuje do egzaminów państwowych. Certyfikaty językowe są bardzo przydatne w znalezieniu dobrej pracy, dlatego ważne jest, aby szkoła prowadziła zajęcia, które umożliwiają przystąpienie do egzaminu potwierdzającego znajomość języka.

• Pozwiedzaj trochę szkołę. Sprawdź czy sale, w których mają odbywać się zajęcia są odpowiednio wyposażone w sprzęt audiowizualny, który pomaga w nauce.

• Wypytaj się, jaka jest liczebność grupy. Zbyt liczne grupy utrudniają naukę, wykładowca nie jest wtedy w stanie poświęcić czasu każdemu. Najefektywniejsza nauka odbywa się w grupach po 6-8 osób.

• Sprawdź, z czego się będziesz uczył. Podręczniki są przecież niezbędne, dlatego wypytaj, czy szkoła pomoże ci w zakupie materiałów. Wiele szkół ma podpisane umowy z wydawcami podręczników i innych pomocy naukowych, dzięki czemu słuchacze mogą liczyć na upusty czy rabaty.

• A może szkoła oferuję naukę po godzinach? Sprawdź, czy organizowane są dodatkowe zajęcia. Lekcje lekcjami, ale efektywnej nauce sprzyjają rozmaite dodatkowe zajęcia, konwersatoria lub spotkania.

• Sprawdź jakie osiągnięcia ma szkoła, jak długo jest na rynku, jakie posiada certyfikaty. W razie wątpliwości, zasięgnij rady znajomych, którzy także uczęszczali na kursy językowe.


CZY WIESZ, ŻE...
Najwięcej rodaków uczy się za granicą angielskiego. Po jego naukę można jechać do Wielkiej Brytanii i Irlandii, na Maltę albo dalej – do USA, Kanady, Australii, a nawet Nowej Zelandii. Jeżeli chcesz jechać do Wielkiej Brytanii, pamiętaj, że nie tylko w Londynie są szkoły językowe. To, czy szkoła dobrze uczy, nie zależy od tego, gdzie jest położona. Ceny samych kursów też się nie różnią, choć zakwaterowanie w Londynie jest na ogół droższe niż w małych miejscowościach. Pamiętaj, że kurs językowy za granicą to połączenie pożytecznej nauki z przyjemnym zwiedzaniem i zawieraniem nowych znajomości.

Różne metody nauki

• Metoda Helen Doron
Metoda przeznaczona głównie dla małych dzieci, które mają się uczyć podczas zabawy. Dziecko słyszy powtarzane w nieskończoność słowa czy zwroty.

• Sita-learning
Sita wykorzystuje wprowadzenie uczniów w stan głębokiego relaksu alfa, czyli stanu pomiędzy snem a rzeczywistością. W tym samym czasie lektor stosuje różne techniki zapamiętywania, na przykład tzw. mapę myśli, która polega na tym, że wypowiada on słowo-klucz, a wokół niego uczniowie wyobrażają sobie inne słowa. Metoda ta pozwala już w ciągu dwóch tygodni nabyć podstawy językowe umożliwiające komunikację.

• Metoda Callana
Nauczyciel, który ją stosuje, mówi w czasie lekcji bardzo szybko, zadając słuchaczom powtarzające się, ale proste pytania. Uczniowie w tym czasie nie notują, tylko uważnie słuchają. Podstawą metody jest to, że student mówi i słucha czterokrotnie więcej w czasie lekcji, niż stosując jakąkolwiek inną formę nauki języka. Do tej metody należy jednak podchodzić z dystansem, ponieważ nie jest ona dobra dla każdego.

• Metoda Wilka
To metoda języka mówionego. Zajęcia z jej wykorzystaniem trwają 90 minut i odbywają się w grupie czteroosobowej. Każda z osób podczas zajęć ma wypowiedzieć ok. 300 zdań. Podczas lekcji każdy uczeń jest zobowiązany do wyłapywania błędów kolegów i korygowania ich, co zwiększa znacznie świadomość.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto