Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wymienić piec z rządową dopłatą, czyli sposób na smog

Redakcja

Rząd dołoży pieniędzy do wymiany starych pieców na nowe i termomodernizacji budynków.
Od września można już składać wnioski o dofinansowanie. Plany są takie, że program ,,Czyste Powietrze” będzie realizowany przez dziesięć lat, a jego łączny budżet wyniesie aż 103 mld zł.

Podstawowym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest tzw. niska emisja. To instalacje grzewcze w domach, lokalnych kotłowniach, budynkach użyteczności publicznej i małych przedsiębiorstwach, w których odbywa się spalanie paliw stałych - węgla oraz jego pochodnych, ekogroszku, drewna i śmieci. Jak podaje Forum Rozwoju Efektywnej Energii, obecnie piece na paliwa stałe w domach jednorodzinnych to w większości urządzenia znacznie wyeksploatowane i wiekowe. Średni wiek kotła przekracza 13 lat, a pieca kaflowego zbliża się do 40 lat. Ponad 60 proc. kotłów to urządzenia dziesięcioletnie lub starsze, w których da się spalić niemal wszystko. - W efekcie, ponad połowa miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Unii Europejskiej znajduje się w Polsce, a sześć z nich jest w pierwszej dziesiątce tego niechlubnego rankingu - przypomina Marta Szymczak, koordynator projektu autorstwa Forum Rozwoju Efektywnej Energii.

Rok 2018, według zapewnień Piotra Woźnego, pełnomocnika premiera ds. programu „Czyste Powietrze”, ma być jednak przełomowy dla poprawy jakości powietrza w Polsce. - Na terenie ośmiu województw, na których mieszka 65 proc. naszych obywateli, obowiązują już uchwały antysmogowe, które przewidują obowiązek wymiany starych kotłów. Zastosowanie paliw bezdymnych jest sposobem na to, by zlikwidować smog w tych miastach i regionach - mówi Woźny.

Śląskie też ma antysmogową uchwałę i plan walki o czyste powietrze. Ale zapóźnienia są tak duże, że jeden region sam sobie nie poradzi. Dlatego rząd postanowił zrealizować program ,,Czyste Powietrze”, który skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych oraz osób dopiero planujących budowę. Program ma zapewnić wsparcie finansowe na zakup nowych i wymianę starych źródeł ogrzewania, np. z węglowego na gazowe, a także dopłaty do termomodernizacji budynków. - Zdajemy sobie sprawę, że nadrabiamy wieloletnie zapóźnienia, program będzie składał się więc z wielomilionowych funduszy na rzecz termomodernizacji, podniesienia efektywności energetycznej całego zasobu mieszkaniowego - mówił podczas inauguracji rządowego programu premier Mateusz Morawiecki.

Kto może starać się o pieniądze? Dofinansowaniu podlegać będzie m.in. wymiana ogrzewania na gazowe, elektryczne lub na paliwo stałe. W nowych domach mieszkalnych dofinansowanie obejmie zakup i montaż węzłów cieplnych, kotłów gazowych kondensacyjnych, systemów ogrzewania elektrycznego, kotłów na paliwo stałe i pomp ciepła. Wnioskodawcy mogą liczyć na pokrycie od ok. 30 do 90 proc. kosztów inwestycji, których maksymalną wysokość określono na 53 tys. zł. Wysokość wsparcia jest uzależniona od kwoty miesięcznego dochodu przypadającego na jedną osobę w rodzinie.

Elżbieta Kazibut-Twórz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto