Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jarosław Kania: Patrzymy w przyszłość

Agnieszka Zielińska
Rozmowa z Jarosławem Kanią, prezesem Zarządu Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. w Katowicach.

- Czym dla państwa jest nowe przedsięwzięcie?
- Chcemy dbać nie tylko o czystą wodę, którą codziennie dostarczamy mieszkańcom, ale także o czyste powietrze. Śląsk jest największym producentem energii elektrycznej pozyskiwanej z tradycyjnych elektrowni węglowych. Tym bardziej cieszy nas, że w najbardziej górniczym z górniczych miast powstała największa w regionie instalacja produkująca czystą energię. Jesteśmy liderem tego typu rozwiązań na Śląsku. Mamy drugą największą farmę solarną, produkującą energię elektryczną w kraju. To dopiero początek. Będziemy wkrótce realizować kolejne projekty pozyskiwania energii odnawialnych zwłaszcza, że rynek ogniw fotowoltaicznych się rozwija. Urządzenia są tańsze i mają wyższą sprawność niż wcześniej, warto w nie inwestować. Planujemy też budowę elektrowni wiatrowych i wodnych. Już w wkrótce nową infrastrukturę zyskają Dziećkowice i Goczałkowice. Będziemy budować też instalacje solarne do podgrzewania ciepłej wody.

- Proszę przedstawić naszym Czytelnikom inwestycję w Rudzie Śląskiej w liczbach.
- Instalacja fotowoltaiczna zajmuje teren odpowiadający półtorej powierzchni boiska piłkarskiego. Rudzkie panele słoneczne dostarczą rocznie około 320 MWh energii, które mogłyby zasilać przez cały rok 80 rodzin. Statystyczne gospodarstwo domowe zużywa rocznie około 3500 kWh energii. Inwestycja niesie podwójną korzyść. Rudzka stacja, dostarczająca codziennie wodę kilkudziesięciu tysiącom mieszkańców jest od teraz uniezależniona od dostaw energii elektrycznej ze źródeł zewnętrznych. Nawet w przypadku przerwy w dostawach prądu, pompy będą napędzane energią słoneczną. Ponadto dzięki energii pozyskanej z pracy paneli roczna emisja rakotwórczego dwutlenku węgla zostanie obniżona o 222 tony - to tyle, ile codziennie jest emitowane do atmosfery przez 74 tysiące mieszkańców Rudy Śląskiej . Dzięki temu przedsięwzięciu rocznie do atmosfery nie trafi także: 0,2 tony dwutlenku siarki odpowiedzialnego za kwaśne deszcze; 0,35 tony rakotwórczych tlenków azotu, 0,10 tony pyłów odczuwalnych na Śląsku szczególnie w czasie sezonu grzewczego.

- Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A. jest liderem rynku wody na skalę kraju.
- Jesteśmy największym w Polsce przedsiębiorstwem wodociągowym. Codziennie, na obszarze 4300 km kw. dostarczamy prawie 370 tys. m sześc. wody do ponad 60 gmin województwa śląskiego oraz miast śląskiej aglomeracji. Woda jest produkowana w jedenastu stacjach uzdatniania, a następnie transportowana pierścieniowym systemem rurociągów magistralnych i sieciowych zbiorników wyrównawczych do klientów. Obecnie długość magistralnej sieci wodociągowej wynosi ponad 900 km. Zbiorniki wyrównawcze mają łącznie pojemność około 374 tys. m sześc.

- Chcecie Państwo także edukować młode pokolenie, uczyć młodych ludzi jak dbać o przyrodę i jak ją chronić.
- Wychowanie młodego pokolenia w duchu poszanowania środowiska to kształtowanie mądrego i umiejętnego współżycia z przyrodą, rozwijanie troski i odpowiedzialności o obecną i przyszłą jakość życia na Ziemi, uczenie świadomej aktywności na rzecz ochrony środowiska naturalnego, dostrzeganie czynników sprzyjających i zagrażających rozwojowi przyrody. Edukacja ekologiczna uczy racjonalizmu, wzbogaca. Aby młodzi ludzie mogli podejmować działania na rzecz środowiska, muszą najpierw zrozumieć jego prawa i poczuć się odpowiedzialnymi za jego przyszłość. Wyjątkowego sensu nabierają wszelkie oddziaływania wychowawcze szkoły, rodziców, każdego człowieka, które w przyszłości z pewnością zaowocują właściwymi postawami.

- Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała: Agnieszka Zielińska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto