Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jasna Góra: 38. Pielgrzymka Obrońców Życia. "Mamy poparcie episkopatu i społeczeństwa, trzeba szybko uchwalić projekt"

BR/Biuro Prasowe Jasnej Góry
Na Jasnej Górze trwa 38. Pielgrzymka Obrońców Życia - informuje Biuro Prasowe Jasnej Góry. W pielgrzymce uczestniczą osoby zaangażowane w obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Pielgrzymi przybyli z całej Polski.

Mszy świętej w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Eucharystię koncelebrowali m.in.: bp Jan Szkodoń, biskup pomocniczy arch. krakowskiej i ks. Przemysław Drąg.

- Nie możemy milczeć wobec tego, cośmy widzieli i słyszeli. To kryterium prawdy Bożej i ludzkiego sumienia, należy tym bardziej przypominać, im większa jest przemoc kłamstwa manifestowana dzisiaj przez świat – mówił podczas homilii abp Wacław Depo. - Ten otaczający nas świat, korzystając ze środków współczesnej komunikacji, chciałby ośmieszyć sposób myślenia i oceniania właściwie Ewangelii i sprowadzać człowieka jedynie do poziomu konsumenta i wyłącznie ludzkiego podejścia do rzeczywistości. Za świadectwem Apostołów nie możemy przemilczeć doświadczenia wiary i spotkań z Chrystusem poprzez, i we wspólnocie Kościoła. Nie możemy żyć tak, jakbyśmy nigdy nie słyszeli Ewangelii życia, poprzez dar Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego Pana.

- To na fundamencie wiary Chrystusa, jak słusznie zauważy pan prof. Andrzej Nowak w wywiadzie "Niepodległość dzięki jedności", Polska była niepodległa 850 lat, aż do brutalnego charakteru rozbiorów, bez tej pamięci nie ma tożsamości narodu i Kościoła – mówił arcybiskup Wacław Depo. - Jeżeli jesteśmy kimś, to dlatego, że pamiętamy o swoich chrześcijańskich korzeniach i jesteśmy jedno, i pamiętamy o tych, którzy doświadczyli ceny ofiary z własnego życia. To w imię tej prawdy historycznej, a jednocześnie w imię wyższości woli Boga, trzeba nam rozpocząć nowe zmagania kulturowe, aby zdemaskować niebezpieczeństwa, jak określił św. Jan Paweł II, pełzającej apostazji, która jest ateizmem, sprzeciwiającym się Chrystusowej Ewangelii głoszonej aż po krańce świata, i do jego końca, a zarazem koncepcji człowieka, jego wzrastania we wspólnocie rodzinnej i łasce sakramentalnego małżeństwa.

W dalszej części homilii abp Depo przypomniał słowa z Adhortacji apostolskiej Ojca Świętego Jana Pawła II: „Rodziny winny zabiegać jako pierwsze o to, ażeby prawa i instytucje państwa nie tylko nie naruszały praw i obowiązków rodziny, ale by je popierały i pozytywnie ich broniły. W tym sensie rodziny winny coraz lepiej sobie uświadamiać własną rolę współtwórców tak zwanej polityki rodzinnej oraz podejmować odpowiedzialność za przemianę społeczeństwa, w przeciwnym razie one pierwsze padną ofiarą tego zła, na które patrzyły obojętnie’. Drodzy w Chrystusie, jako ludzie wierzący winniśmy brać to ostrzeżenie bardzo poważnie i aktywnie oraz z wielką odwagą promować i bronić rodziny chrześcijańskiej, albowiem rola rodziny i formacji rodzinnej wydaje się nie do przecenienia” – podkreślał metropolita.

- Papież Benedykt XVI ostrzegał: istnieją tendencje kulturowe, które przy pomocy różnych argumentów próbują znieczulić nasze sumienia. A przecież już sama nauka podaje nam różne informacje na temat tego, kim jest i jakie zdolności ma dziecko w łonie matki. Nie jest to tylko zbiór materiału biologicznego, ale nowa żyjąca istota, dynamicznie i doskonale uporządkowana, nowa jednostka gatunku ludzkiego. Tak było z Jezusem w łonie Maryi. Tak było z każdym z nas w łonie naszych matek. Za starożytnym autorem chrześcijańskim Tertulianem możemy dzisiaj powtórzyć: Jest już człowiekiem ten, który nim będzie. Nie ma żadnych racji, by nie uznawać go za osobę od chwili poczęcia – przypominał arcybiskup.

W czasie Mszy św. nastąpiło złożenie przyrzeczeń Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Dr. inż Antoni Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, apelował do parlamentu i prezydenta o przyspieszenie prac nad ustawą zakazującą aborcji.

- Dziękujemy Panu Bogu i Matce Bożej za to dobro, które wydarzyło się od ostatniej pielgrzymki. Druga to modlitwa błagalna. Mamy super poparcie Episkopatu i społeczeństwa, ale prosimy, żeby parlament, prezydent wreszcie przyjęli to prawo chroniące życie dzieci niepełnosprawnych, ciężko chorych przed narodzeniem. To jest taka szczególna intencja i tu będę bardzo apelował o modlitwy, bo widzimy, że są kłopoty i to niemałe. Liczyliśmy na szybkie załatwienie tej sprawy, no idzie to, jak idzie, ale Pan Bóg jest potężny, Maryja, Królowa Polski też. I to jest jedno z głównych naszych zadań modlitewnych - mówił prezes Zięba.

- Jak zwykle obrońcy życia na Jasnej Górze z jednej strony dziękują za to, co się udało osiągnąć, a z drugiej strony przynoszą różne problemy – dopowiada dr Paweł Wosicki, prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia – Najpilniejszą sprawą w tym momencie niewątpliwie jest szybkie uchwalenie projektu obywatelskiego ‘Zatrzymaj aborcję’, który już rzeczywiście dość długo czeka i wydaje się, że dalsza zwłoka zupełnie jest nieuzasadniona

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto