Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaworzno: Fundusze europejskie na wyciągnięcie ręki

Redakcja
Nowoczesna bryła Wydziału Neofilologii zachęca do studiowania w tym miejscu
Nowoczesna bryła Wydziału Neofilologii zachęca do studiowania w tym miejscu fot. Katarzyna Domagała
Ponad trzy tysiące studentów z całego województwa śląskiego kształci się w nowoczesnym i przestronnym budynku Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu.

Nie mają na co narzekać również pracownicy uczelni. Sześć instytutów, a w tym Instytut Języka Angielskiego, Kultury i Literatury Brytyjskiej i Amerykańskiej, Filologii Germańskiej, Romańskiej, Słowiańskiej oraz Wschodniosłowiańskiej zostało przeniesionych do oddanego w 2008 roku nowoczesnego budynku dydaktycznego. Inwestycja kosztowała prawie 64 mln zł. Finansowana była przez konsorcjum gminy Sosnowiec i UŚ oraz ze środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Poza oczywistymi plusami, czyli ogromną poprawą warunków nauczania, miasto i wszyscy studenci, także ci z Jaworzna, zyskali jeszcze jedno - okazały budynek w dzielnicy Pogoń.

- Przepiękny, oszklony gmach powstał w miejscu, gdzie wcześniej stał rozpadający się budynek szpitala dziecięcego - mówi Grzegorz Dąbrowski z Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. Do dyspozycji studentów i pracowników uczelni oddane zostały m.in. nowoczesne, w pełni wyposażone sale wykładowe i seminaryjne, laboratorium tłumaczeń.

- Słyszałam wiele pozytywnych opinii o nowoczesnym budynku i zapleczu dydaktycznym sosnowieckiego wydziału. Dlatego zamierzam złożyć tu dokumenty i starać się o przyjęcie na anglistykę. Myślę, że będzie to dobry wybór - mówi Joanna Kowalczyk, tegoroczna maturzystka z Jaworzna. Ogromne wrażenie robi biblioteka, w której znajduje się ponad 500 tys. woluminów. Aby nauka i praca były jeszcze łatwiejsze i przyjemniejsze, na terenie gmachu znajduje się 700 stanowisk z dostępem do internetu. Pomyślano także o zmotoryzowanych. 101 miejsc parkingowych pozwoliło studentom i pracownikom pozbyć się porannego problemu szukania miejsca do parkowania samochodu. Cały budynek został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki budowie kolejnego budynku Uniwersytetu Śląskiego w dzielnicy Pogoń powstało "sosnowieckie centrum uniwersyteckie". Poza studentami Wydziału Neofilologii uczą się tam również przyszli informatycy, geolodzy i studenci geografii.

Moim zdaniem
Anna Mocała-Kalina, naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego urzędu miasta w Jaworznie

W Jaworznie warto się uczyć, bowiem dzięki wsparciu funduszy unijnych realizowanych jest wiele ciekawych inicjatyw edukacyjnych, wspierających uczniów, studentów i nauczycieli.

W ramach projektu "Eurostypendia drogą do dyplomu" realizowanego w partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego 30 jaworznickich studentów otrzymało stypendia finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. Programem stypendialnym objęci są też uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Stypendia w ramach projektu "Nauka drogą do sukcesu na Śląsku" otrzymują uczniowie zdolni, z wysoką średnią ocen, w szczególności w naukach ścisłych i przyrodniczych.

W jaworznickich podstawówkach i gimnazjach w ramach wsparcia unijnego funkcjonują Szkolne Kluby Przedsiębiorczości. Nauczyciele, zanim zaczęli prowadzić zajęcia z młodzieżą, sami podnosili swoje umiejętności z zakresu przedsiębiorczości, stworzyli autorskie programy nauczania. Dzisiaj w ramach projektu "Marzenia-Wiedza-Sukces: Jaworznickie Szkolne Kluby Przedsiębiorczości" wśród uczniów kształtują postawy przedsiębiorcze, w sposób przystępny, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii przekazują wiedzę ekonomiczną, przygotowują do aktywnej obecności w życiu społeczno-gospodarczym. Dzięki wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego szkoły otrzymają pomoce dydaktyczne niezbędne do realizacji zajęć oraz laptopy. Jaworzniccy nauczyciele w ramach unijnego finansowania mogli podjąć studia podyplomowe, które dały im możliwość nauczania drugiego przedmiotu w szkołach. Projektem "Atena - studia podyplomowe dla jaworznickich nauczycieli" zostały objęte 124 osoby.

Warto dodać, że unijna dotacja pozwoliła również na sfinansowanie rozbudowy i wyposażenia w nowoczesny sprzęt pracowni gastronomiczno- -hotelarskiej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto