Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jeż to jest fajny zwierz, a nietoperz jak sąsiad...

Redakcja
Gacki, nocki i wszystkie nietoperze mieszkające zimą w jurajskich i beskidzkich jaskiniach szykują się na czas hibernacji. Zimę czują też „w kościach” jeże. W końcu to już dość późna jesień i zwierzęta muszą znaleźć sobie bezpieczne schronienie na długie, nieprzyjazne dla nich miesiące. Ale zanim już się ukryją, zagrzebią, opatulą, mają jeszcze parę „spraw do załatwienia”. Fruwają więc i tuptają, „przecinając” często ludzkie ścieżki. To właśnie jesienią najczęściej można spotkać nietoperza lub jeża w pobliżu domu. Co wtedy zrobić? To oczywiste - jak się tylko da - pomóc. Inaczej jeżom, inaczej nietoperzom. Ale zawsze tak, aby nie przestraszyć zwierzaka, bo to on bardziej boi się nas, niż my jego i nie wchodzi nam w drogę z rozmysłem.

„Kup deskę” - to pomoże jeżom przetrwać zimę
Dlaczego akurat deskę? Bo właśnie z desek można zbudować zimowe domki dla jeży. To coroczna akcja Fundacji Ekologicznej ARKA z Bielska-Białej, podczas której uczniowie dowiadują się, jak pomagać jeżom i budują dla nich specjalne domki. Kampania już ruszyła, partnerem strategicznym są Lasy Państwowe. Eventy w ramach akcji odbędą się w Bielsku-Białej, Krakowie, Katowicach i Opolu. Fundacja ARKA będzie też dodatkowo prowadzić edukację ekologiczną pod hasłem „Wypuszczamy na wolność uratowane jeże”.

- Nasza akcja to pomysł na prowadzenie bardzo konkretnej pomocy dla zwierząt i nieszablonowej edukacji ekologicznej. Tematyką jest edukacja dotycząca środowiska oraz zwierząt, z którymi mamy do czynienia w miastach i na ich obrzeżach. Podczas tej edycji akcji skupiamy się na pomocy jeżom, które są wyjątkowo ciekawymi zwierzętami, a jednocześnie potrzebują naszej pomocy - mówi Wojciech Owczarz, pomysłodawca akcji i prezes Fundacji ARKA.

Ekolodzy chcą też zachęcić miłośników zwierząt do wpłat niewielkich kwot poprzez system dostępny na stronie www.kupdeske.pl. Za zebrane środki ARKA planuje jeszcze w listopadzie zbudować kilkadziesiąt domków dla jeży w zainteresowanych kampanią placówkach oświatowych.

Gacek, który pogonił ćmę…
O zwyczajach nietoperzy wiemy prawie wszystko, a i tak są dla nas tajemniczymi stworzeniami. Nic więc dziwnego, że kiedy mieszkaniec pewnej starej kamienicy zgłosił pracownikom RDOŚ, że w domu ma nietoperze, w jego głosie nie słychać było radości. Wszystko skończyło się dobrze, kiedy wytłumaczono mu, że jesień to dla nietoperzy czas migracji, kiedy zwierzęta zmieniają letnie schronienia na zimowe i może się zdarzyć, że gacek np. w pogoni za ćmą wpadnie do pokoju. Co wtedy robić? Otworzyć okna, zamknąć drzwi do innych pomieszczeń oraz, jeśli na zewnątrz jest ciemno, zgasić światło. Wtedy najprawdopodobniej wyleci. Gdy znajdziemy gacka w dzień, nie dotykajmy go, przykryjmy pojemnikiem i podkładając kawałek tektury, ostrożnie do niego wsuńmy zwierzę. I pamiętajmy, że nietoperza można wypuścić tylko po zmroku, bo uwolniony w dzień byłby narażony na mocne światło, do którego nie jest przystosowany oraz na atak drapieżników.

Przysługuje im ochrona
Jeży jest coraz mniej, a nietoperze są objęte ścisłą ochroną gatunkową. To oznacza, że jesteśmy za nie odpowiedzialni, a krzywdzenie tych zwierząt jest karane. Pamiętajmy więc i pomagajmy!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto