(© Arkadiusz Ławrywianiec)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Do rąk posła PO Marka Plury trafiły w poniedziałek opinie ekspertów dotyczące uznania śląszczyzny za język regionalny. Dwie na trzy bardzo pozytywne, trzecia też pozytywna, ale z zastrzeżeniami dotyczącymi trudności z kodyfikacją pisowni. Jej autorem jest prof. Bogusław Wyderka z Uniwerstytetu Opolskiego!

Takie rozłożenie opinii to przełom, bo zdanie ekspertów, choć nie decydujące będzie miało ogromny wpływ na głosowanie posłów w tej sprawie.

- Proponowana zmiana (ustawy przyp. red.) dotycząca Ślązaków jest o wiele skromniejsza, niż należałoby oczekiwać i wyraźnie widać tu zdolność do kompromisu w sytuacji, gdy teoretycznie można zabiegać o znacznie wyraźniejsze dowartościowanie tej grupy - napisał w swojej ekspertyzie wybitny socjolog prof. Marek Szczepański. Jego zdaniem język śląski spełnia kryteria definicji języka regionalnego podane w Europejskiej Karcie Języków Regionalnych lub Mniejszościowych sporządzonej w Strasburgu 5 listopada 1992 roku.

Opinia takiego autorytetu jak prof. Szczepański ma ogromną siłę rażenia.

Profesor Szczepański przypomina, że stosunkowo długi jest okres przewidziany na wejście w życie zmodyfikowanej ustawy, czyli styczeń 2013 roku.Wskazuje, że w proponowanej nowelizacji wyraźnie brakuje konkretnych odniesień do kwestii podwójnego czy wręcz potrójnego nazewnictwa, które wydaje się być jednym z najważniejszych elementów uznania języka śląskiego za język regionalny.

Ekspertyza językoznawcy prof. Jolanta Tambor, wiernej rzeczniczki uznania śląszczyzny potwierdza to, co do tej pory o języku śląskim mówiła i pisała pani profesor. Swoje znaczenie ma, że prof. Tambor pełni obecnie funkcję pełnomocnika ds. mniejszości narodowych przy wojewodzie śląskim.

Pełna treść opinii prof. Marka szczepańskiego
Komentarze (4)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

ociec (gość)

nigdy Raś nie zdobędzie więcej jak jakieś 10-13 % poparcia a czym póżniej takie referendum tym mniej ludzi za nimi zagłosuje...... łysy z brodą to karierowicz krojcok ze lwowa czyli z nacji kero najbardziej zdewastowala Śląsk i to tako jest prowda ;)

ZaZo (gość)

Ludzie napisali okolo 13 komentarzy na ten powyzszy temat ale niestety POLSKA CENZURA jest w dalszym ciagu w wielkiej sile w naszej marnej Polsce!. Nic dziwnego ze Polacy NIGDY nie osiagna niczego jako PANSTWO, jako NAROD !. Przedewszystkim JEZYK i POLSKA MOWA i POLSKA KULTURA codziennie zanikaja!.JEZYK SLASKI PRZETRWA poniewaz Slazacy kochaja i szanuja swoja MOWE!!. Polski jezyk i Polska Mowa juz teraz wyglada i brzmi jak jakas Amerykansko-Polska GWARA!!. Polacy!, czy wy nie macie zadnego szacunku dla siebie i swojej kultury i POLSKIEJ MOWY??.Przestancie przedwszystkim nienawidzic Slazakow, Zydow Muzynow itd i zacznijcie uczyc swoje dzieci od malego POLSKIEGO JEZYKA oraz szacunku i tolerancji dla wszystkich ludzi na swiecie!. Nie martwcie sie o Slazakow i o ich MOWE bo Slazacy swojej MOWY NIGDY nie zasmieca idiotycznymi Amgiekskimi wyrazami!. Martwcie sie o siebie i co z wami bedzie kiedy UE przestanie wan dawac DARMOCHE!!