Pokazy artystyczne, licytacja ręcznych wyrobów, przejazdy bryczkami, znani Ślązacy. Nikiszowiec zaczyna żyć. Już za kilka dni rusza jarmark pod patronatem UM, Gazety Wyborczej i MMSilesii.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Jakiś czas temu pisaliśmy o grupie społeczników z Nikiszowca, który postanowili własnymi siłami razem z mieszkańcami zorganizować jarmark bożonarodzeniowy na Nikiszowcu. Mimo trudności - udało się. W niedzielę nikiszowianie pokażą na co ich stać.

- Trzymamy kciuki za jarmark na Nikiszowcu. Staramy się jak możemy  aby nagłośnić imprezę oraz doradzać organizacyjnie. To jest pierwsza edycja, zobaczymy jak to będzie wyglądało. Nam też było ciężko na początku Jarmarku na Dyrekcyjnej, ale jest co raz lepiej - informuje w rozmowie z MM Dariusz Czapla z biura prasowego UM Katowice.

Oprócz tego Urząd miasta zafundował dla jarmarku drzewko świąteczne z oświetleniem oraz nagłośnienie.

- Udało nam się załatwić rozstawienie pieców koksowych, będą też dodatkowe patrole Straży Miejskiej. Prawdopodobnie zamknięty zostanie również ruch samochodowy na placu Wyzwolenia - mówi Waldemar Jan, autor projektu. - Moja rola jednak się już jakiś czas temu skończyła, od dłuższego czasu działają sami mieszkańcy - dodaje.

Czytaj również: Nikiszowiec w końcu rusza! Na początek jarmark

Organizatorzy zapewniają szereg atrakcji. Chcą, by Jarmark miał swojski i śląski charakter a jednocześnie był atrakcyjny dla gości.- Ruszamy o 11.00 a kończymy spektaklem tancerzy z ogniem około 17.00. Przybywając na jarmark, będzie można uczestniczyć w wycieczkach po Nikiszowcu z przewodnikami, oglądać obrazy grupy Janowskiej, rękodzieło, biżuterię i kosztowności. Zorganizujemy również przejazd bryczką po Nikiszu - zachęca Anna Skiba, koordynatorka akcji. - Przewidujemy licytację świątecznych bombek z autografami znanych Ślązaków, np członków zespołu Myslovitz. Zapewniamy pełną gastronomię: kiełbaski, żur, wodzionkę, grochówkę, chleb ze smalcem czy ciasta domowej roboty i degustację grzańców piwnych i winnych - dodaje.

Czytaj również: Nikiszowiec: Wnuk Zillmannów odsłonił pamiątkową tablicę

Dochód ze sprzedaży wyrobów, aukcji i licytacji będzie przeznaczony na zainstalowanie w dzielnicy monitoringu. Ponadto jednak najcenniejszą wartością inicjatywy będzie sygnał, że sami mieszkańcy Nikisza chcą coś zmieniaćWciąż zbieramy podpisy na nikiszowieckich bombkach. Dziennikarze MM ruszyli w teren by upolować kilka ciekawych autografów, m.in dyrektora Teatru Korez, Mirosława Neinerta czy architektów Tomasza Koniora i Roberta Koniecznego.

W czasie jarmarku odbędzie się również trzecia edycja naszych fotograficznych plenerów pod nazwą Foto Dej. Na ostatni w Elektrowni Szombierki przybyło ponad 250 osób z całego Śląska. Czekamy również na Was w niedzielę.

Bądź koniecznie! Szczegóły Foto Dej 3.0

Organizatorami jarmarku są: Parafia rzymskokatolicka p.w. Św. Anny, mieszkańcy i sympatycy Nikiszowca, Stowarzyszenie "Razem dla Nikiszowca" oraz centrum Program Aktywności Lokalnej. Patronami: Telewizja Silesia, Gazeta Wyborcza oraz portal MMSilesia.pl

Komentarze (4)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

jo

ilu chętnych. Dużo Was się do nas wybiera? Zaczynamy się bać, ze nam zabraknie żuru i wodzionki ;-)

Nocny Pasażer

Świetna inicjatywa. W końcu coś się dzieje :)
Brawa dla mieszkańców. Robicie historię. Odtąd tylko się gadało. Wy - tworzycie! Będę na pewno

Waldek

Sprostowanie - droga będzie przejezdna. Witajcie, tym razem osobiście zapraszam na Jarmark na Nikiszu. To pierwsza tego typu impreza, w zasadzie całkowicie przygotowana przez samych mieszkańców. Myślę, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. A jak będzie naprawdę - zobaczymy za około 86 godzin. Chciałbym sprostować jedną rzecz - ruch nie będzie zamknięty na Pl. Wyzwolenia. Trzeba będzie jednak uważać przy przechodzeniu przez ulicę - różne atrakcje będą po obu stronach rynku w Nikiszu. Zapraszam nie tylko na smaczne ciasta i żur. Zapraszam, żeby zobaczyć jak społeczność potrafi się zorganizować dla realizacji wspólnego celu. Dziś odtwarzamy to, co kiedyś było w ludziach naturalne. I wciąż w nich jest, trzeba to tylko odkryć i pokazać. Serdecznie zapraszam. Waldemar Jan