Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już we wrześniu startuje nowe liceum w Dąbrowie Górniczej - Akademickie Liceum Ogólnokształcące

mat. prasowe
Rozmowa z Romanem Szopą, wicekanclerzem Wyższej Szkoły Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej, oraz założycielem ALO.

1. Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego planuje uruchomienie od nowego roku liceum. Dla kogo przeznaczona będzie ta oferta?

Akademickie Liceum Ogólnokształcące rozpocznie działalność od września 2019 roku. Oferta jest przeznaczona dla absolwentów ósmych klas szkół podstawowych. Liceum będzie trwało cztery lata.

Chcemy na początku uruchomić dwie klasy - o profilu ogólnym i medycznym. Dzięki współpracy z takimi instytucjami, jak GOPR, TOPR, WOPR, SAR , Grupa Poszukiwawczo Ratownicza czy innymi służbami ratunkowymi, młodzież - oprócz nauki przedmiotów ogólnych i zawodowych - będzie korzystać także z ich oferty.

Dzisiaj odczuwalny jest brak liceów medycznych, dlatego chcielibyśmy zachować ciągłość edukacji i przygotować młodzież do kierunkowych studiów już na poziomie szkolnictwa średniego.

Zależy nam, by jak najwięcej absolwentów naszego liceum dostała się na studia wyższe,

nie tylko na pielęgniarstwo czy ratownictwo medyczne, ale także na kierunki lekarskie prowadzone przez uczelnie medyczne. Chcemy bardzo dobrze przygotować młodzież do kontynuowania nauki, ułatwić im start na studia . Uczniowie będą korzystać z naszych pracowni, Centrum Symulacji Medycznej, kadry naukowej, świetnych dydaktyków. To będzie wyróżniać nasze liceum spośród szkół tego typu.

2. Co będzie atutem szkoły?

Liceum będzie miało swoją siedzibę przy ul. Kościelnej 19 w Dąbrowie Górniczej, tam, gdzie działa także Centrum Symulacji Medycznej WSPS. Mamy tam m.in. pełny SOR z czterema fantomami, kokpit dla dyspozytorów ratownictwa medycznego i mobilny ambulans najnowszej generacji. Warto podkreślić, że uruchomiliśmy CSM jako pierwsza uczelnia niepubliczna w Polsce. W tym roku otworzymy Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej dla pielęgniarek. To potężny projekt, za ponad 2 mln zł, finansowany m.in. ze środków unijnych.

To wszystko będzie do dyspozycji uczniów liceum, cała nasza infrastruktura. Pracownie i labolatoria wyposażone są w najnowszej generacji pomoce dydaktyczne. Poza tym, oferujemy dodatkowe zajęcia w kołach zainteresowań –w zależności od profilu i potrzeb np.: biologiczno – chemiczne, ekonomiczne, matematyczno – fizyczne czy humanistyczne. Warsztaty, konferencje, spotkania z ciekawymi ludźmi, współpraca z placówkami medycznymi i innymi uczelniami dopełnią paletę naszej oferty edukacyjnej. W klasie medycznej pojawi się np. język angielski w medycynie . Dodatkowo proponujemy wybór drugiego języka : francuskiego, niemieckiego, rosyjskiego czy hiszpańskiego. Naszych uczniów zaprosimy także do klubów funkcjonujących na terenie WSPS m.in. klub podróżnika, sekcje jeździecka, górska, sportowa i inne. . Co istotne wszystkie zajęcia będą odbywać się w małych grupach, co umożliwi indywidualne podejście do każdego ucznia. Zapewne przełoży się to na wysoki poziom kształcenia. Dzięki temu rodzice nie będą musieli wysyłać dziecka na korepetycje. Atrakcyjny system nagradzania uczniów za osiągnięcia w nauce będą dodatkowym atutem ALO a wyjazdy na obozy rekreacyjno – sportowe i surwiwalowe, sprawią, że uczestnicy w niekonwencjonalny sposób pogłębią swoją wiedzę, poszerzą zainteresowania także wpłyną na umiejętność pracy w zespole

3. Niewiele osób wie, że WSPS uruchomiła bezpłatne kursy udzielania pierwszej pomocy. Dla kogo są one przeznaczone?

Kursy i pokazy pierwszej pomocy prowadzimy bezpłatnie od wielu lat m.in. w szkołach średnich, dla uczniów i nauczycieli. Organizujemy też konkursy, w tym najsłynniejszy "I Ty możesz zostać ratownikiem". Mamy ofertę dla służb mundurowych - policjantów i strażaków. Teraz proponujemy kursy nie tylko dla grup zorganizowanych, ale i osób indywidualnych, prowadzimy zapisy na kurs pierwszej pomocy dla rodziców kandydatów do naszego liceum.

4. Od lat brakuje w Polsce pielęgniarek, one nie mają problemów ze znalezieniem pracy nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Szacuje się, że z powodu obniżenia wieku emerytalnego może odejść z pracy nawet 80 tys. pielęgniarek. Oferta WSPS, gdzie kształcą się m.in. pielęgniarki i ratownicy medyczni, okazała się więc strzałem w dziesiątkę?

Ta sytuacja nie zmienia się, pielęgniarek wciąż brakuje, dlatego kierunki pielęgniarskie - a prowadzimy studia I i II stopnia - cieszą się u nas tak dużym zainteresowaniem.

Dzięki kadrze i bazie, którą dysponujemy, nasi absolwenci otrzymują natychmiast pracę. Są dosłownie rozchwytywani na rynku medycznym. Już w trakcie ich nauki mamy zapytania od pracodawców w sprawie naszych absolwentów.

Nasza uczelnia ma dobrą opinię, jesteśmy polecani przez absolwentów oraz pracodawców. To jest dla nas ogromna satysfakcja i na tym także chcemy budować liceum.

Informacje o Akademickim Liceum Ogólnokształcącym będzie można znaleźć w sekretariacie WSPS. Wkrótce ruszy też strona internetowa. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych kierunkami medycznymi i nie tylko.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto