Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kalendarium

[email protected]
1951 18 kwietnia powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali na mocy Traktatu Paryskiego, podpisanego na 50 lat (termin upłynął 23 lipca 2002r.). Celem tej organizacji było istnienie wspólnego rynku surowców i ...

1951

18 kwietnia powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali na mocy Traktatu Paryskiego, podpisanego na 50 lat (termin upłynął
23 lipca 2002r.). Celem tej organizacji było istnienie wspólnego rynku surowców i produktów przemysłu węglowego i stalowego państw członkowskich.

1957

25 marca powstały: Europejska Wspólnota Energii Atomowej (EURATOM) oraz Europejska Wspólnota Gospodarcza, na mocy Traktatu Rzymskiego (został zawarty na czas nieograniczony). Głównym celem EURATOMU było pokojowe wykorzystanie energii jądrowej. EWG zmieniło nazwę na Wspólnotę Europejską.

WAŻNE:

Członkami założycielami wszystkich trzech Wspólnot było sześć państw zachodnioeuropejskich - Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy i Włochy.

1973

1 stycznia wszedł w życie traktat o przystąpieniu do Wspólnoty Europejskiej nowych członków: Danii, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Norwegowie wypowiadają się w referendum przeciw przyłączeniu ich kraju do Wspólnoty.

1981

1 stycznia, na mocy układu podpisanego
28 maja 1979 r. Grecja została kolejnym państwem członkowskim wspólnoty.

1986

1 stycznia Hiszpania i Portugalia stały się pełnoprawnymi członkami WE.

1990

Po upadku Muru Berlińskiego, zjednoczone Niemcy dostosowują zasady swojego członkostwa do zwiększonej o wschodnie landy liczby mieszkańców.

1992

7 lutego: Traktat z Maastricht podpisany przez szefów rządów i państw członkowskich Wspólnot Europejskich. Wszedł w życie l listopada 1993 roku, a powstał na konferencji międzyrządowej w Maastricht (Holandia) w grudniu 1991 roku.
Celem traktatu było stworzenie podstaw do przekształcenia Wspólnot Europejskich w Unię Europejską. Po raz pierwszy państwa członkowskie Wspólnot zobowiązały się m. in. do prowadzenia Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa.
Rozszerzono także zakres działania Wspólnot o nowe sektory: przemysł, ochronę konsumenta, edukację, szkolenie zawodowe i młodzież, ochronę zdrowia i kulturę oraz uzupełnienie istniejących postanowień o nowe dyspozycje dotyczące polityki społecznej i współpracy w zakresie rozwoju oraz ochrony środowiska.

1995

1 stycznia Austria, Finlandia i Szwecja stały się członkami UE. Norwegowie ponownie większością 52,8 proc. głosów wypowiedzieli się się przeciwko akcesji z UE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto