Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamica nerkowa – czym charakteryzuje się ta choroba?

abcZdrowie.pl
by Hey Paul Studios / CC BY 2.0 (flickr)
Coraz więcej osób cierpi na kamicę nerkową. Dowiedz się więcej o tej chorobie.

Z czym może być związany najdotkliwszy ból? Większość z nas odpowie zapewne, że z porodem. To oczywiście prawda. Wiele kobiet twierdzi nawet, że żadna choroba nie może spowodować tak dużego cierpienia. Okazuje się jednak, że tak nie jest – na przykład wydawałoby się niepozorne kamienie w nerkach, mogą powodować ból podobny do porodowego.

Czym jest kamica nerkowa?

Kamica nerkowa to choroba, która jest spowodowana odkładaniem się substancji chemicznych pochodzących z moczu. Na początku tworzą one piasek, by później rozrastać się w coraz większe bryły zwane kamieniami. Dzieje się tak przez za duże stężenie pewnych substancji w naszym moczu bądź problemy z gospodarką mineralną organizmu.

Kamica nerkowa niejedno ma imię, a raczej niejeden rodzaj. Wyróżniamy kamicę fosforanową, szczawianowo-wapniową, moczanową oraz cystynową. Kryterium podziału stanowi skład kamieni.

Objawy kamicy nerkowej

Wiemy już, czym jest kamica nerkowa, dowiedzmy się teraz, jak ją rozpoznać. Specyficzny dla tej choroby jest dotkliwy ból zlokalizowany w okolicach części lędźwiowej kręgosłupa. Jest to tzw. kolka nerkowa. Pojawia się ona na skutek zaburzenia pracy układu moczowego – gdy kamień zatrzymuje przepływ uryny. To, niestety, nie wszystko. Chory może też uskarżać się na podwyższoną temperaturę, nudności, dreszcze oraz ból pleców. Ponadto pojawiają się wzdęcia i wymioty. Wizyta w toalecie będzie wiązała się dla niego z bólem. W oddawanym moczu będzie mógł zauważyć krew.

Zdarza się, że kamica nerkowa może początkowo nie dawać żadnych objawów. Osoba chora dowiaduje się o nich np. przy okazji wykonywania USG jamy brzusznej. Dlatego też bardzo ważne są systematyczne wizyty kontrolne u lekarza, nawet jeśli czujemy się dobrze. Postępujmy w zgodzie z zasadą: lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Leczenie kamicy nerkowej

Aby zdiagnozować kamicę nerkową, konieczne jest wykonanie posiewu oraz badania ogólnego moczu. W celu potwierdzenia diagnozy wykonuje się badania ultrasonograficzne jamy brzusznej oraz zdjęcie radiologiczne.

Większość osób cierpiących na kamicę nerkową wraca do zdrowia dzięki lekom. Lekarz zaleca przyjmowanie środków rozkurczowych oraz przeciwbólowych. Nakazuje też picie dużych ilości wody. Duże kamienie nerkowe usuwane są za pomocą endoskopii (wykonywane pod znieczuleniem ogólnym), litotrypsji (kamienie rozbijane są za pomocą ultradźwięków) bądź laparoskopii.

Dlaczego powinniśmy leczyć kamicę? Jeśli tego nie zrobimy, możemy narazić się na poważne komplikacje. Może pojawić się wodonercze, a później roponercze. Nieleczona kamica może też doprowadzić do nefropatii zaporowej, ostrego uszkodzenia nerek, a nawet sepsy.

Dieta przy kamicy nerkowej

Jeśli zdiagnozowano u nas kamicę nerkową, bardzo istotne jest wprowadzenie odpowiedniej diety. Przy kamicy moczanowej niewskazane jest spożywanie śledzi, kakao, czekolady, orzechów, sardynek oraz dużych ilości mięsa. Zamiast tego należy częściej jeść miód, nabiał, cytrusy.
Dieta w przypadku kamicy cystynowej nie powinna uwzględniać produktów z dużą zawartością białka i mięsa. Wskazane są produkty wegetariańskie, nabiał. W przypadku kamicy fosforanowej unikajmy szczawiu, szpinaku, nabiału, jajek, rabarbaru, kawy i mocnej herbaty. Zaopatrzmy się za to w makarony, ryby, cytrusy, kasze oraz soki. Jeżeli cierpimy na kamicę szczawianowo-wapniową, powinniśmy częściej spożywać owoce i produkty zbożowe. Zrezygnujmy z roślin strączkowych, nabiału, serów dojrzewających, a także szpinaku, kiszonych warzyw, kawy.

Tekst: Magdalena Pietras

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto