Kanalizacja w Lędzinach już wkrótce!!!

RedakcjaZaktualizowano 
Realizacja projektu "Uporządkowanie gospodarki ściekowej w Gminie Lędziny"

Wstąpienie Polski w 2004 roku do Unii Europejskiej nałożyło na nasz kraj obowiązek dostosowania się do unijnych standardów. Na gminy został nałożony m.in. obowiązek budowy i modernizacji infrastruktury służącej oczyszczaniu i odprowadzaniu ścieków.

Gmina Lędziny z około 16 tysiącami mieszkańców znalazła się w grupie miast, które do końca 2015 roku muszą rozbudować i zmodernizować infrastrukturę komunalną, związaną z ochroną środowiska: zbudować systemy kanalizacyjne i oczyszczalnie ścieków.

Dla Gminy Lędziny samodzielne poniesienie nakładów na wybudowanie kanalizacji i zmodernizowanie oczyszczalni było i jest niemożliwe. Dlatego w 2004 roku Gmina rozpoczęła starania o dofinansowanie inwestycji z Funduszu Spójności.

Na początku działania były wielokierunkowe: opracowanie koncepcji przebiegu kanalizacji, która umożliwi zaprojektowanie spójnego systemu kanałów, utworzenie jednostki, która w imieniu Gminy będzie Beneficjentem środków unijnych, przekazanie tej jednostce posiadanego przez Miasto majątku (sieci kanalizacyjne, oczyszczalnia ścieków Hołdunów), przejęcie z kopalni "Ziemowit" Oczyszczalni Ziemowit z przynależną jej kanalizacją. I najważniejsze - opracowanie dokumentów, które umożliwią złożenie w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Wniosku o dofinansowanie Projektu z Funduszu Spójności. Pierwsze dokumenty Gmina Lędziny złożyła w 2005 r. z nadzieją na dofinansowanie z puli pieniędzy przyznanych Polsce na lata 2004-2006. Minął rok 2006, zmieniły się wytyczne przygotowania Projektów o dofinansowanie i Gmina po raz kolejny aktualizowała swój Wniosek, ograniczając ze względów finansowych zakres kanalizacji. W pierwszej połowie 2009 roku wszystkie dokumenty związane z pozyskaniem dofinansowania Gmina przekazała przyszłemu Beneficjentowi: Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej "Partner" Sp. z o.o. w Lędzinach, w której 100% udziałów ma Gmina Lędziny.

Ostatecznie 30 lipca 2008 roku Beneficjent złożył w Warszawie Wniosek. Po weryfikacji na szczeblu krajowym Wniosek trafił do Komisji Europejskiej. W międzyczasie, w październiku ubiegłego roku, Spółka podpisała z NFOŚiGW w Warszawie umowę umożliwiającą realizację.

Na Projekt składa się 6 Kontraktów. Dwa z nich to Kontrakty na roboty budowlane, przewidziane do realizacji wg Żółtej Książki FIDIC, w myśl której wyłoniony w drodze przetargu wykonawca najpierw zaprojektuje, a potem wykona roboty budowlane.

Kontrakt W1 to budowa i modernizacja oczyszczalni ścieków Ziemowit do przepustowości

2 800 m3/d oraz wyposażenie w system zdalnego sterowania i monitorowania stanów pracy zewnętrznych, istniejących przepompowni ścieków w zlewni oczyszczalni Hołdunów. Obecnie trwa procedura wyłonienia wykonawcy.

Drugi Kontrakt W2 - to zamówienie na zaprojektowanie i wykonanie sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej w Lędzinach. Do wykonania będzie około 82 km sieci kanalizacji sanitarnej - w systemie grawitacyjnym i pompowym wraz z niezbędnymi przepompowniami ścieków oraz około 23 km kanalizacji deszczowej z niezbędnymi separatorami ścieków i wylotami brzegowymi. Zakres Kontraktu został podzielony na cztery zadania obejmujące zaprojektowanie i wybudowanie kanalizacji sanitarnej i deszczowej: Zadanie W2.1. - Lędziny i Smardzowice, W2.2. - Zamoście i Blych, W2.3. - Górki i Goławiec i W2.4. - Hołdunów. Przewidujemy, że przetarg na wykonawcę Kontraktu W2 zostanie ogłoszony w listopadzie br.

Oprócz Kontraktów budowlanych, Projekt przewiduje zakup wielofunkcyjnego samochodu specjalistycznego, tzw. WUKO, który będzie służył Spółce do właściwej eksploatacji wybudowanej kanalizacji. Wyłonienie dostawcy przewidujemy na rok 2013.

Wykonanie tak ogromnego zakresu robót budowlanych pociąga za sobą konieczność sprawnej koordynacji prac oraz właściwego nadzoru inwestorskiego. W tym celu w Projekcie przewidziano funkcję Inżyniera Kontraktu. Przetarg na Inżyniera został rozstrzygnięty w kwietniu bieżącego roku. Z kolei przez zawiłości proceduralne oraz wciąż zmieniające się przepisy i wytyczne przeprowadzi Beneficjent, tzw. Asysta Techniczna. Współfinansowanie Projektu przez Fundusz Spójności nakłada na Beneficjenta obowiązek właściwego promowania Projektu. Informacją o realizacji i źródłach finansowania Projektu będzie zajmowała się firma promująca. Procedury przetargowe zmierzające do wyłonienia wykonawców Asysty Technicznej i Promocji zostaną ogłoszone w IV kwartale br.

Z ramienia Beneficjenta całościowy nadzór nad realizacją Projektu sprawuje Jednostka Realizująca Projekt, która została powołana jeszcze w czasie opracowywania dokumentów aplikacyjnych. Realizacja Projektu rozpoczęła się w styczniu 2009 roku. Najprędzej, bo w 2012 roku, przewidziane jest zakończenie modernizacji oczyszczalni ścieków Ziemowit; zakończenie budowy kanalizacji sanitarnej i deszczowej planuje się na II-III kwartał 2014 roku, a czas do końca 2014 roku przewidziany jest na rozliczenie Projektu.

"Uporządkowanie gospodarki ściekowej w Gminie Lędziny"

I. Wartość Projektu
koszt ogółem
- 194 228 520 PLN
koszty kwalifikowane

- 192 248 191 PLN

II. Montaż finansowy (planowane koszty)
dofinansowanie (FS)
- 157 462 803 PLN
wkład własny
- 36 765 717 PLN

Projekt ten przyczynia się do zmniejszenia różnic społecznych i gospodarczych pomiędzy obywatelami Unii Europejskiej

Wideo

polecane: Flesz: Koniec gorszego jedzenia - żywność w Polsce, jak na zachodzie.

Materiał oryginalny: Kanalizacja w Lędzinach już wkrótce!!! - śląskie Nasze Miasto

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3