Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kapituła V Lublinieckiej Gali Wolontariatu wyłoniła zdobywców statuetek [ZDJĘCIA]

AKC
V Lubliniecka Gala Wolontariatu odbyła się dziś w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu. Wolontariuszem Roku Miasta została Karolina Lancman z WKB Meta Lubliniec, a Wolontariuszem Roku Powiatu Lublinieckiego Renata Piosek, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Lisowice.

Tytuł Wolontariusza Roku 2017 Powiatu Lublinieckiego zdobyła Renata Piosek. Pani Renata jest prezesem Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Lisowice, członkiem pierwszego zarządu Lokalnej Grupy Działania „Spichlerz Górnego Śląska”, członkiem rady Lokalnej Grupy Działania „Leśna Kraina” oraz liderem grupy „Odnowy Wsi” Lisowice. Angażuje się we wszystko, co dzieje się w Lisowicach. Jej zasługą jest realizacja projektu „Nasza świetlica”, dzięki któremu dzieci mogą ciekawie spędzać czas, zaangażowana była w projekt adaptacji starej szkoły z przeznaczeniem na przedszkole oraz projekt modernizacji budynku wielofunkcyjnego na potrzeby Lokalnego |Centrum Społeczno-Kulturalnego. Dzięki zaangażowaniu Pani Renaty, Lisowice  zdobyły II miejsce w konkursie pt. "Piękna wieś województwa śląskiego" w kat. "Najlepsze przedsięwzięcie" i I miejsce w kat. ."Najlepsza strona internetowa. Za zdobyte nagrody pieniężne w tym konkursie ufundowano urządzenia na plac zabaw i przenośne nagłośnienie, które służą mieszkańcom Lisowic. Pani Renia, to również budowa boiska, budowa i oznakowanie szlaku turystycznego „Lisi szlak”, budowa placu zabaw dla dzieci, siłowni na wolnym powietrzu, to prowadzenie grupy teatralnej  dzieci i młodzieży „Radośni” i wiele innych projektów, które bez jej zaangażowania z pewnością nie zakończyłyby się sukcesem.

Wolontariuszem Roku 2017 Miasta została Karolina Lancman. Pani Karolina od lat angażuje się w organizację niemal wszystkich biegów i akcji charytatywnych organizowanych przez Wojskowy Klub Biegacz META. Według prowadzonej przez klub statystyki, przeznacza na wolontariat kilkaset godzin w roku - najwięcej spośród wszystkich członków WKB META. Pomimo młodego wieku jest doświadczonym i samodzielnym organizatorem wielu akcji i sprawnym kierownikiem każdego zespołu.

Wolontariuszy nagrodzonych podczas V, jubileuszowej Gali Wolontariatu wyłoniła kapituła w składzie:
1. Jolanta Figlak,
2. Czesław Gansiniec,
3. Karol Kukowka,
4. Roman Szafraniec,
5. Krzysztof Koselski.

W kategorii indywidualnej zostali wyróżnieni wolontariusze:
1. Michał Wieczorek zgłoszony przez Zespół Szkół Ogólnokształcąco – Technicznych w Lublińcu
Michał to człowiek o wielkim, dobrym sercu, skromny i pracowity, „Mózg informatyczny” Kampanii na rzecz transplantacji – „Twoje Tak ma znaczenie”. Był współautorem scenariusza filmu promującego kampanię „Twoje Tak ma znaczenie” oraz loga Kampanii, która odbyła się 20 maja na Bulwarze Franciszka Grotowskiego w Lublińcu. Nakręcił i zmontował film promujący kampanię. Film był przez niego zmodyfikowany na potrzeby rozpowszechnienia kampanii w lokalnej Galerii Handlowej 11 w Lublińcu. Swoją pomocną dłonią wspiera wszystkie inicjatywy , które odbywają się w ramach kampanii na rzecz transplantologii.

2. Krystyna Klimza zgłoszona przez Stowarzyszenie „Ścieżka Marzeń”
Pani Krystyna była jednym z założycieli Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa w Łagiewnikach Wielkich. Została wybrana prezeską tej organizacji i pozostaje nią do dziś. Jest również szefową Caritas przy parafii św. Jana Chrzciciela w Łagiewnikach Wielkich. Ma niebywały talent organizacyjny. Jest pomysłodawczynią i inicjatorką wielu przedsięwzięć służących społeczności lokalnej, wśród których na uwagę zasługują:
organizowanie letniego wypoczynku dla dzieci Łagiewnik, organizacja Domu Seniora, odwiedza jubilatów, osoby chore, leżące, które nie mogą przybyć na spotkania z innymi mieszkańcami. Przygotowuje materialne wsparcie dla ubogich, najczęściej sama dostarcza te upominki adresatom. Przygotowuje kiermasze Wielkanocne. Organizuje wyjazdy i rajdy wśród młodej części łagiewniczan, które cieszą się niezmienną popularnością . Inicjatorka i organizator wielu przedsięwzięć w gminie Łagiewniki.
Jest wzorem do naśladowania dla mieszkańców i pociąga za sobą kolejne pokolenia coraz to młodszych wolontariuszy. Przyświeca jej zasada: „jak masz robić byle jak , nie rób wcale.”

3. Danuta Swoszowska zgłoszona przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Lublińcu.
Inicjatorka i koordynatorka przedsięwzięcia pod nazwą „Lublinieckie Amazonki” ,które ma na celu dotarcie do jak największej liczby kobiet dotkniętych problemem nowotworowym i stworzenie im warunków do własnej akceptacji, wzajemnej pomocy, stworzenia warunków do rehabilitacji i aktualnej nowoczesnej wiedzy pomagającej w codziennym życiu. W stworzonym klubie lublinieckich Amazonek skupia ponad 30 kobiet w różnym wieku. Dzięki niej „Amazonki” i seniorki uczestniczą w zajęciach rehabilitacyjnych. Współorganizuje spotkania ze specjalistami w tym o naturze psychologicznej, aby pomóc osobom dotkniętym chorobą nowotworową i ich bliskim. Zainicjowała współpracę z dyrektorami szkół średnich w celu rozpowszechnienia pojęcia profilaktyki chorób nowotworowych wśród młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem raka piersi. W ramach działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Lublińcu współorganizuje rodzinne rajdy rowerowe. Jej działania przynoszą konkretne efekty społeczne.

4. Szczepan Kozłowski zgłoszony przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Lublińcu.
Inicjator i organizator przedsięwzięć rekreacyjnych dla seniorów. Z jego inicjatywy zorganizowanych było ponad 25 wypraw i spacerów rowerowych dla seniorów- emerytów po okolicznych trasach i szlakach rowerowych przejeżdżając z uczestnikami odcinki w granicach od 30 do100 km dziennie. Tylko w 2017 roku przejechał z seniorami ok. 3900 km. Udowodnił swoja postawą i zaraził tym innych, że wiek nie stanowi przeszkód do korzystania z możliwości jakie daje turystyka rowerowa.

5. Danuta Kuciejczyk zgłoszona przez Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Lublińcu
Aktywnie działa w ramach wolontariackich przede wszystkim w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zgodnie z przygotowaniem zawodowym wykorzystuje swoją wiedzę poza pracą na przeprowadzanie szkoleń teoretycznych i profilaktycznych w zakresie udzielania pierwszej pomocy medycznej wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych na terenie powiatu lublinieckiego. Prowadzi szkolenia i praktyczne instruktaże dla dzieci i młodzieży oraz członków szkolnych drużyn PCK, które biorą udział w Mistrzostwach Pierwszej Pomocy.
Szkolenia i instruktaże przeprowadza również wśród dorosłych ( na terenie zakładów pracy i klubów sportowych).Pozyskuje honorowych krwiodawców wśród młodzieży. Istotną częścią jej wolontariatu jest również udział w zespole medycznym PCK biorącym udział w zabezpieczeniu medycznym imprez masowych na terenie miasta Lublińca i okolic. W 2014 roku otrzymała odznakę honorową PCK IV stopnia.

6. Jacek Wasiak zgłoszony przez Dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Lublińcu
Pan Jacek Wasiak jest czynnym krwiodawcą blisko 40 lat. Przez cały ten czas jest członkiem Klubu Honorowych Dawców Krwi oraz działaczem w lublinieckim kole Polskiego Czerwonego Krzyża. Czynnie angażuje się w krzewienie honorowego krwiodawstwa uczestnicząc w pogadankach z uczniami lublinieckich szkół. Wziął udział w ponad 170 spotkaniach z lubliniecką młodzieżą. W swej wolontaryjnej działalności uczestniczył dwukrotnie w działaniu na rzecz powodzian w Bieruniu, gdzie był odpowiedzialny m.in. za przetransportowanie darów rzeczowych pochodzących ze zbiórki zorganizowanej w lublinieckich szkołach i instytucjach. Pan Jacek Wasiak bierze udział w organizacji ogólnopolskiej akcji promocyjnej Honorowych Dawców Krwi. Jest członkiem punktu medycznego podczas wszystkich plenerowych imprez miejskich organizowanych przez Miejski Dom Kultury.

7. Marzena Kowalik zgłoszona przez Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublińcu
Pani Marzena z dużym zaangażowaniem samodzielnie podejmuje innowacyjne przedsięwzięcia na rzecz potrzebujących w środowisku szkolnym , lokalnym i regionalnym oraz koordynuje pracę Wolontariatu Szkolnego działającego przy Szkole Podstawowej nr 1 w Lublińcu. Na szczególną uwagę w jej konkretnych działaniach zajmują akcje międzynarodowe: realizacja zajęć z alterterapii pt. „Zaczarowane kolory” wśród dzieci, osób niepełnosprawnych i seniorów o charakterze plastycznym, muzycznym i teatralnym.
Udziela się w ogólnoświatowych, ogólnopolskich , lokalnych i szkolnych akcjach realizując projekt UNICEF „Wszystkie Kolory Świata”, który jest poświęcony najbiedniejszym dzieciom z różnych kontynentów. Działa w projekcje edukacyjnym „ Po pierwsze dziecko” który jest poświęcony trudnej sytuacji dzieci uchodźców. Przez zaangażowanie w realizację projektów Szkoła otrzymała certyfikat „Społecznie zaangażowanej placówki”. Pani Marzena zorganizowała Światowy Dzień Chorych. Ponadto z wolontariuszami systematycznie sprawuje opiekę nad mogiłą dzieci pomordowanych w czasie drugiej wojny światowej. W jej działaniach obecna jest również tematyka regionalna: przedstawienia teatralne , recytowanie wierszy, w których uczniowie posługują się gwarą śląską i występują w strojach regionalnych. Przygotowuje koncerty charytatywne na rzecz potrzebujących, w których biorą udział uczniowie, rodzice i absolwenci szkoły. Chęć niesienia pomocy potrzebującym i rozpowszechnianie idei pomagania i wsparcia dla seniorów wśród dzieci i młodzieży jest dla Pani Marzeny priorytetem w działaniu i sposobem na samorealizację.

8. Jakub Świtała zgłoszony przez Szkołę Podstawową nr 3 w Lublińcu
Jakub jest uczniem Szkoły Podstawowej nr 3 i aktywmie działa w Szkolnym Klubie Wolontariatu. Przez cały rok szkolny w czasie wolnym czyta bajki przedszkolakom z Przedszkola nr 4 „Stebluś” i nr 3 „Trójeczka”, oraz młodszym kolegom z klas I- III. Uczeń z różnych okazji przygotowuje ciasteczka, które sprzedaje w szkole zebrane pieniądze zostają przeznaczone na Polski Czerwony Krzyż i na dofinansowanie szkolnych wycieczek dla potrzebujących uczniów. Aktywnie bierze udział w wolontariacie razem z fundacją „Dziewczynka z zapałkami”, gdzie przez fundacje został wybrany wolontariuszem roku szkolnego 2016/2017. Jakub włącza się bardzo aktywnie w zbiórki organizowane przez Bank Żywności i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

9. Wanda Duczmal- zgłoszona przez Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej z Lublińca i Dom Dziennego Pobytu Klub Seniora.
Swoją pracę wolontariuszki rozpoczęła na terenie Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kochcickiej w Lublińcu sprawując opiekę nad pensjonariuszami. Aktualnie kontynuuje wolontariat w ramach programu resocjalizacyjnego pod nazwą Seniorki w Domu Dziennego Pobytu Klub Seniora w Lublińcu. Pani Wanda pomaga podopiecznym w czynnościach dnia codziennego i czynnie uczestniczy w życiu Klubu Seniora. Pani Wanda jest lubiana przez klubowiczów i codziennie jest przez nich wyczekiwana.

Wolontariat grupowy

W kategorii grupowej wyróżnieni zostali, nauczyciel religii - Adam Pietryga oraz polonista - Sławomir Domański z Zespołu Szkół Zawodowych w Lublińcu.

Od kilku lat angażują się w działaniach na rzecz promocji czytelnictwa wśród kobiet odbywających karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym w Lublińcu. Są inicjatorami przedsięwzięcia kulturalnego z cyklu „Pasja Czytania” w ramach którego odbyły się spotkania autorskie z pisarzami , prezentacje multimedialne i słowno -muzyczne propagujące rolę książki w życiu człowieka. Ponadto z inicjatywy tych Panów wielokrotnie zorganizowano zbiórkę książek i czasopism które uzupełniły księgozbiór biblioteki zakładowej, oraz wzbogaciły ofertę czytelniczą osadzonych. Efektem realizacji spotkań „Pasja czytania” jest rosnąca liczba czytelniczek wśród osadzonych kobiet.

W kategorii grupowej zostali wyróżnieni Marian Szefer i Marian Wieczorek, którzy reprezentują społeczników z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Olszynie
Z wielkim oddaniem i zaangażowaniem uczestniczyli w pracach związanej z budową nowej świątyni w Olszynie. Cyklicznie angażują się w organizację olbrzymiego przedsięwzięcia jakim jest „Parafiada” dzięki której pozyskiwane są dodatkowe fundusze na budowę i wykończenie nowego kościoła. Są czynnymi członkami Ochotniczej Straży Pożarnej niosąc pomoc tam gdzie jest ona najbardziej potrzebna. Bo „ w życiu musi być czas na robotę, ale musi być też czas dla Pana Boga, dla rodziny i inny odpoczynek. Na wszystko przychodzi swój czas”.

W kategorii grupowej wyróżniony został Szkolny Klub Wolontariatu z Zespołu Szkół w Kochanowicach, którego opiekunem jest Małgorzata Watoła.
Szkolny Klub Wolontariatu w Kochanowicach to grupa prawie 40 młodych wolontariuszy bardzo aktywie zaangażowanych w działania na rzecz seniorów wspieranych przez koordynatora Panią Małgorzatę Watołę, oraz pedagoga Pana Piotra Chmiela. W ramach szkolnego wolontariatu oraz projektu „Seniorzy do działania skorzy” zorganizowany został cykl zajęć informatycznych dla seniorów, odbywający się w szkole. Podczas zajęć wolontariusze zapoznawali seniorów z obsługą komputera w różnych zakresach. Zorganizowali zbiórkę słodyczy dla seniorów, z których Caritas przygotował świąteczne paczki dla osób starszych. Systematycznie odwiedzają i pomagają osobom starszym w środowisku. Szkolny Klub Wolontariatu wspiera nie tylko seniorów ale również młodszych kolegów z klas I-III. Uczniowie pomagają w nauce, pokazując najmłodszym że razem możemy zrobić o wiele więcej dobrych rzeczy niż w pojedynkę. Szkolny Klub Wolontariatu otrzymał tytuł i certyfikat w ogólnopolskim konkursie „Szkolny Klub Wolontariatu”.

W imieniu wyróżnionych Wolontariuszy statuetkę i dyplomy odebrała dyrektor Zespołu Szkół w Kochonowicach, Joanna Grus-Blacha.

W ramach kategorii grupowej wyróżnieni zostali uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcąco – Technicznych w Lublińcu tworzący grupę „PoczytajMy”. Opiekunem grupy jest pedagog szkolny Mariola Strzoda.
Grupę Tworzą:
Karolina Dudzik
Daria Tyka
Dagmara Grzyb
Monika Wolka
Sabina Strużyk
Mateusz Marawski
Tomasz Grzesiak
Jeremiasz Radłowski

W ramach programu „PoczytajMy” młodzież spotyka się z dziećmi z miejskich przedszkoli nr 3 i nr 7 propagując czytelnictwo wśród najmłodszych. Zajęcia prowadzone przez uczniów to nie tylko lektura, to także zabawy, taniec, śpiew i rysowanie. Akcja „PoczytajMy” jest wspaniałym doświadczeniem. Przybierając rolę pedagogów młodzież ma możliwość sprawdzić się jako lider, nauczyciel. Przeprowadzana akcja pokazuje dzieciom jak wielką frajdę sprawia czytanie, ile można nauczyć się z książek i że dobra książka wciąga bardziej niż gra czy serial.

W kategorii grupowej wyróżnione zostało Szkolne Koło Wolontariatu zgłoszone przez Zespół Szkół Zawodowych w Lublińcu.
Koło tworzą:
Kamila Grobara
Wiktoria Golba
Joanna Tudzio
Sylwia Smol
Sandra Wilk
Daria Majchrzyk
Natalia Ordon
Magdalena Droździok
Paulina Jureczko
Martyna Jończak
Patrycja Słubczewska
Młodzież zaangażowana jest w szereg różnorodnych przedsięwzięć. Wraz z opiekunem Szkolnego Koła Wolontariatu realizują projekt „ Pasja Czytania” dla kobiet w Zakładzie Karnym w Lublińcu oraz w ramach tego samego projektu organizują wydarzenia o charakterze religijnym. Ponadto Szkolne Koło Wolontariatu działa na rzecz osób potrzebujących. Wspierają Stowarzyszenie Monar- dom dla najuboższych Markot w Kokotku poprzez zbiórki ubrań, żywności, rzeczy codziennego użytku a także włączają się w ogólnopolską kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom”.

W kategorii grupowej wyróżniony został projekt „Zwierzakomaniacy” realizowany przez uczennice Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublińcu. Opiekunem grupy jest Pani Grażyna Kempa.
Ania Dyla
Zuzia Rajnholds
Weronika Kowalik
Julka Mańka
Hania Polewczyk
Zosia Smyła
Zuzia Gałka
Wraz z opiekunką grupy, Grażyną Kempą, w ramach „Fundacji SOS dla zwierząt” z Chorzowa młodzież adoptowała wirtualnie klacz o imieniu Ajla, która ze względu na kalectwo była bezużyteczna dla właścicieli. Aby pozyskać środki na utrzymanie swojej adoptowanej klaczy zorganizowano pieczenie babeczek wspólnie z rodzicami, a pozyskane z tego środki przeznaczone zostały dla Ajli. Ponadto zorganizowano aukcję obrazów na rzecz potrzebujących koni. Uczennice klasy V wraz z koleżankami i kolegami organizują spotkania samorządów uczniowskich by przedstawić problem związany z losem schorowanych i starych koni. Dzisiaj z uczennicami klas V współpracuje grupa kilkunastu wolontariuszy i wciąż pojawiają się nowi zainteresowani losem koni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto