Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katastrofalny stan lasów kobiórskich po wichurach! Nadleśnictwo apeluje o ostrożność [NOWE ZDJĘCIA]

JOL
Lasy kobiórskie po marcowej wichurze
Lasy kobiórskie po marcowej wichurze Nadleśnictwo Kobiór
Katastrofalny stan lasów kobiórskich po ostatnich wichurach. Straty oszacowano na prawie 40 tys. metrów sześciennych drewna. Plątanina połamanych i powalonych drzew stwarza niebezpieczeństwo dla ludzi, zwiększa też ryzyko pożarowe. Nadleśnictwo Kobiór miałoby podstawy do wprowadzenia zakazu wchodzenia lasu, ale jedynie apeluje o ostrożność. Usuwanie skutków tej wichury potrwa kilka miesięcy.

Katastrofalny stan lasów kobiórskich po wichurach! Nadleśnictwo apeluje o ostrożność [ZDJĘCIA]

Katastrofalny stan lasów kobiórskich po przejściu niżu atlantyckiego Eberhart, kiedy to wiatr wiał z prędkością nawe 130 km/h.. Drzewa są powywracane, połamane, zawieszone.

W pierwszej kolejności leśnicy przystąpili do udrożnienia dróg publicznych i leśnych, dojazdów pożarowych oraz pasów pod liniami energetycznymi. Sprzątanie lasu zeszło na drugi plan. Trzeba zdjąć drzewa zawieszone, usunąć drzewa z naderwanym systemem korzeniowymi oraz drzewa połamane.

Zalegająca w lasach plątanina połamanych i powalonych drzew stwarza niebezpieczeństwo dla ludzi, zwiększa też ryzyko pożarowe.

W takich sytuacjach ustawa o lasach daje możliwość wprowadzenia całkowitego zakazu wstępu do lasu. Takiego zakazau postanowiłem nie wprowadzać, ale apeluję o rozwagę i zachowanie szczególnej ostrożności. Taka ilość drzew z naderwanym systemem korzeniowym, zawieszonych czy uszkodzonych, które w każdej chwili mogą się przewrócić jest po prostu niebezpieczna

– mówi Marian Pigan, nadleśniczy Nadleśnictwa Kobiór (zakaz wstępu do lasu wprowadziło Nadleśnictwo Rudy).

Wstępnie straty oszacowano straty na prawie 40 tys. metrów sześciennych drewna.

- Charakter i rozmiar zniszczeń nie zawsze pozwala na użycie maszyn leśnych. Dlatego prace potrwają kilka miesięcy__ - informuje Nadleśnictwo Kobiór.

Kiedy zdewastowane przez wichurę tereny leśne zostaną uprzątnięte, rozpoczną się nasadzenia. Nim te nowe drzewa dorosną, minie wiele lat.

W ostatnich latach silne wiatry wiele razy niszczyły nasze lasy. Największe szkody na terenie Nadleśnictwa Kobiór poczyniły w 2015 roku. Straty wyniosły wtedy 123 tys. metrów sześciennych drewna.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto