Ubiegłoroczny hołd ofiarom katastrofy przed Spodkiem w Katowicach

Ubiegłoroczny hołd ofiarom katastrofy przed Spodkiem w Katowicach (© Arkadiusz Ławrywianiec)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Punktualnie o godz. 8.41 - dokładnie w rok po katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku - delegacje rządowe i samorządowe uczciły w niedzielę pamięć jej ofiar - osób pochodzących z województwa śląskiego.

Wieńce i kwiaty złożono na grobie wicemarszałek Senatu Krystyny Bochenek w Katowicach, posła Grzegorza Dolniaka w Będzinie oraz rzecznika praw obywatelskich Janusza Kochanowskiego w Częstochowie. Wartę honorową przy miejscach ich spoczynku zaciągnęli żołnierze.

Przy grobie Krystyny Bochenek spotkała się m.in. jej rodzina, wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz i parlamentarzyści, m.in. przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej poseł Tomasz Tomczykiewicz.

- Jestem przekonany, że Krystyna chciała was wszystkich zobaczyć i w jej imieniu chciałem podziękować, że są z nami dzisiaj przedstawiciele rządu, prezydenta i koledzy ze wszystkich partii politycznych. Krystyna lubiła polityków, przeciwstawiała się złym opiniom na ich temat. Twierdziła, że politycy ciężko pracują, a często są źle oceniani, niezależnie od tego, z jakiej partii są. Wolałbym się spotkać dzisiaj z Krystyną w rodzinie, ale niestety - takie są zrządzenia losu i musimy być pogodzeni z tymi zrządzeniami - powiedział prof. Andrzej Bochenek.

Wieniec na grobie Grzegorza Dolniaka złożył wicewojewoda śląski Piotr Spyra, zaś na grobie Janusza Kochanowskiego na częstochowskim cmentarzu Kule wicewojewoda Stanisław Dąbrowa.

W ciągu dnia w kościołach w całym regionie odbywać się będą msze w intencji ofiar katastrofy. Będą to m.in. dwa nabożeństwa w sanktuarium na Jasnej Górze, a także msza pontyfikalna w archikatedrze w Katowicach, po której w tej świątyni odbędzie się koncert Filharmonii Śląskiej i Elżbiety Grodzkiej - Łopuszyńskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka. Zabrzmi słynna III Symfonia pieśni żałosnych autorstwa również zmarłego w zeszłym roku Henryka Mikołaja Góreckiego.

Zaplanowano także koncert w katowickim Kościele Mariackim, podczas którego po raz pierwszy zostaną wykonane utwory Andrzeja Siewińskiego i Joanny Wnuk - Nazarowej, zaś władze Uniwersytetu Śląskiego odsłonią na Wydziale Filologicznym tablicę upamiętniającą Krystynę Bochenek jako jego absolwentkę. W Pałacu Młodzieży w Katowicach można od niedzieli oglądać wystawę zdjęć, dokumentującą jej działalność publiczną, w tym charytatywną. PAP

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!