18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy chirurg zęby rwie

Maria Zawała
fot. Lucyna Nenow.
Gościem dzisiejszego Spotkania Medycznego jest dr hab. nauk medycznych Rafał Koszowski, wojewódzki konsultant w dziedzinie chirurgii stomatologicznej. Niżej piszemy o tym, komu potrzebne jest leczenie operacyjne jamy ustnej, jakie zabiegi wykonywane są przez chirurga stomatologicznego, a także o tym, dlaczego czasem trzeba usuwać zęby mądrości.

Czym różni się chirurg szczękowy od stomatologicznego?
Te specjalności są pokrewne, więc wiele osób, także lekarzy, ma problemy z ich odróżnieniem. Chirurgia stomatologiczna jest jedną z dziedzin stomatologii. Zajmuje się jamą ustną ze szczególnym uwzględnieniem zębów i tkanek je otaczających. Prowadzi leczenie w trybie ambulatoryjnym. Chirurgia czaszkowo-szczękowo-twarzowa, jak właściwie teraz powinno się ją nazywać, dotyczy całej twarzoczaszki. Ma trzy działy - traumatologię (urazy twarzy, złamania, np. powypadkowe), onkologię szczękowo-twarzową (nowotwory) oraz wszystkie wady rozwojowe. Prowadzi leczenie w trybie szpitalnym.

Z czym na co dzień najczęściej spotyka się chirurg stomatologiczny?
Przeważnie trafia do niego pacjent, u którego stomatolog, na jakimś etapie leczenia, dostrzega potrzebę interwencji chirurgicznej. Często pacjenci do chirurga stomatologicznego trafiają też sami, bowiem skierowanie na tego typu leczenie nie jest wymagane. Najczęściej powodem wizyty są ostre bądź przewlekłe stany zapalne, powodujące określone dolegliwości. Często kierują też do chirurga stomatologicznego lekarze innych specjalności, np. kardiolodzy i okuliści, poszukujący zębopochodnych ognisk zapalnych innych chorób.

Kto powinien wyrywać zęby. Chirurg czy dentysta?
Przede wszystkim zanim wyrwie się ząb, trzeba ocenić, czy aby na pewno nie da się go uratować. Dziś można zęby leczyć np. kanałowo. Zajmuje się tym dział stomatologii zwany endodoncją. Leczenie endodontyczne jest zalecane przy bardzo głębokich ubytkach próchniczych, martwicy miazgi, po złamaniu lub zwichnięciu zęba, ze wskazań protetycznych - przed wykonaniem korony lub mostu. Jeśli przypadek jest na tyle zaniedbany, że doszło do powstania np. ropnia, to musi interweniować chirurg.

Dlaczego czasem lepiej, żeby zębów nie wyrywał dentysta, tylko robił to chirurg?
Bo chirurg posiada takie umiejętności, że na pewno może to zrobić dobrze. Jeśli np. długo trwający stan zapalny spowodował duże zmiany w kości, takie, że leczenie kanałowe ich nie potrafi wyeliminować, to taki ząb możemy ratować wykonując odpowiedni w leczeniu kanałowym zabieg resekcji. Polega on na odcięciu końcowej części korzenia i wyłuszczeniu zmian zapalnych w kości.

Co to jest ząb zatrzymany?
Najczęstszą przyczyną zgłaszania się pacjentów do chirurgów stomatologicznych jest ekstrakcja zęba zatrzymanego. To zęby, które w okresie fizjologicznego wyrzynania nie wyrosły i zatrzymały się w kości. Najczęściej zatrzymaniu ulegają ósemki, czyli tzw. zęby mądrości.

Dlaczego zęby zatrzymane trzeba usuwać?
Przede wszystkim usuwa się je ze wskazań ortodontycznych. Zwłaszcza ósemki mogą przeszkadzać w wyrzynaniu się innych zębów, ale często są też przyczyną stanów zapalnych i torbieli. Wtedy koniecznie taki ząb trzeba usunąć.

Czy zatrzymywanie się zębów to skłonność dziedziczna?
Przyczynami miejscowymi zatrzymania zębów mogą być m.in.: niekorzystne ułożenie zawiązka zęba, uraz okolicy wyrostka zębodołowego, obecność zębów nadliczbowych lub dodatkowych, zębiaki, torbiele zębopochodne, nieprawidłowa resorpcja korzeni jednoimiennych zębów mlecznych, przetrwałe zęby mleczne, włókniakowatość dziąseł, ankyloza zęba, brak miejsca w łuku zębowym. Jako przyczyny ogólnoustrojowe wymieniane są zaburzenia endokrynalne, niedobór witaminy D i dziedziczność.

Gość Spotkań Medycznych

Dr hab. n. med. Rafał Koszowski jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Katedrze i Zakładzie Chirurgii Stomatologicznej w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Absolwent Oddziału Stomatologicznego Wydziału Lekarskiego w Zabrzu (1991). Posiada specjalizację z chirurgii szczękowej oraz chirurgii stomatologicznej oraz umiejętność z zakresu implantologii stomatologicznej, nadaną przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Implantologii Stomatologicznej (OSIS). Pełni funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chirurgii stomatologicznej. Jest członkiem Państwowej Komisji Egzaminacyjnej w dziedzinie Chirurgii Stomatologicznej. Pełni funkcję przewodniczącego Górnośląskiego Oddziału Regionalnego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Implantologii Stomatologicznej (OSIS). Dr hab. n. med. Rafał Koszowski jest autorem i współautorem ponad 100 publikacji oraz licznych doniesień na krajowych i zagranicznych kongresach naukowych. Wykładowca na wielu sympozjach dla lekarzy stomatologów.

Główne kierunki zainteresowań to zębopochodne schorzenia zatok szczękowych i małoinwazyjne, endoskopowe metody ich leczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto