Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kierownica bolidu Formuły 1 ma ponad 20 przycisków

Leszek Jaźwiecki
Na kierownicy bolidu Formuły 1 znajduje się ponad 20 przycisków
Na kierownicy bolidu Formuły 1 znajduje się ponad 20 przycisków Infografika Marek Michalski
Kierowca Formuły 1 w czasie wyścigu musi wykonać wiele różnych czynności związanych z obsługą bolidu. Masa przycisków skupionych wokół kierownicy robi wrażenie - od ogranicznika prędkości w boksach, przez regulację przedniego skrzydła, po ustawienia sprzęgła, czy skrzyni biegów. Myślicie, że Kubica po wyleczeniu kontuzji nie będzie miał problemów z jej obsługą?

Dobre wieści napływają ze szpitala w Pietra Ligure. Poprawia się stan zdrowia Roberta Kubicy po niedzielnym wypadku na trasie rajdu samochodowego Ronde di Andora w Ligurii. Polski kierowca może poruszać palcami zrekonstruowanej dłoni.

- Kubica jest w dobrym stanie, porusza wszystkimi kończynami, a także oddycha samodzielnie i jest z nim bardzo dobry kontakt. Rano zjadł śniadanie i coraz częściej się uśmiecha - powiedziała polska pielęgniarka Danuta Dygnos, pracująca w szpitalu Santa Corona, w rozmowie z telewizją TVN24.

Polskiego zawodnika odwiedzają w szpitalu koledzy z toru. Pierwszy pojawił się przyjaciel Kubicy z Formuły 1, kierowca teamu Ferrari, Hiszpan Fernando Alonso, wczoraj był partner z zespołu Lotusa Renault Witalij Pietrow, który podarował mu piłeczkę antystresową do trzymania w dłoni. Pod wrażeniem dobrej dyspozycji fizycznej i psychicznej 26-letniego krakowianina był Flavio Briatore, jego były szef.

- Rozmawialiśmy przez chwilę, w pewnym momencie Kubica zdobył się nawet na jakiś żart - mówił po wyjściu ze szpitala Briatore i dodał, że jest pewien, że polski kierowca wróci na tor za kilka miesięcy.

We włoskim szpitalu przebywają także rodzice kierowcy oraz jego narzeczona. Po wizycie u Polaka szef zespołu Lotus Renault Eric Boullier podkreślił, że najważniejsze dla niego jest to, że Kubica czuje się już dobrze.

Nie wiadomo jak długo Polak zostanie jeszcze na oddziale intensywnej terapii szpitala Santa Corona. Dopiero po serii badań zapadną także decyzje o tym, kiedy Kubica zostanie poddany następnym trzem koniecznym operacjom. Wielce prawdopodobny jest także ponowny zabieg prawej, ciężko uszkodzonej ręki. Ryzyko jej amputacji przestało już istnieć, dlatego do normalnego życia Kubica powróci w kilka tygodni, ale znacznie więcej czasu potrzebować będzie na powrót do sportu. Rehabilitacja, by kierowca odzyskał pełną sprawność ręki, może potrwać nawet rok. A to przecież warunek, by wrócił na tor.

Czy Polak będzie mógł jeszcze jeździć bolidem? Kierowcy Formuły 1 kierują swoim pojazdem przede wszystkim rękami. Kierownica jest takim centrum zarządzania pojazdem. W jej centralnej części znajduje się wyświetlacz LCD, który przekazuje kierowcy podstawowe parametry jazdy, takie jak czas przejazdu danego sektora lub okrążenia, ilość paliwa, obroty, prędkość, informacje od zespołu itd.).

W czasie jazdy kierowca Formuły 1 musi obsługiwać kilka przełączników, które odpowiedzialne są za diagnostykę pracy jednostki, skład mieszanki paliwowej, regulują moc silnika, ograniczają prędkość bolidu w czasie zjazdu do boksu, a nawet uruchamiają pompkę podającą napój kierowcy. W trakcie wyścigu praktycznie nie ma sekundy, aby nie dokonywał on rękami jakichś czynności na kierownicy. U Kubicy prawa ręka była odpowiedzialna za tor jazdy. Palce prawej dłoni zmieniają biegi na wyższe, a podczas jednego wyścigu F1 kierowca wykonuje aż 2,8 tys. operacji zmiany biegów.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto