Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kłobuck: Fundusze europejskie na wyciągnięcie ręki

BM, RK
Biblioteka Politechniki Częstochowskiej jest najnowocześniejsza w regionie
Biblioteka Politechniki Częstochowskiej jest najnowocześniejsza w regionie Fot. Waldemar Deska
Absolwenci szkół średnich z powiatu kłobuckiego coraz chętniej decydują się kontynuować naukę na Politechnice Częstochowskiej, która rozwija się w dynamicznym tempie.

Studenci uczelni od dwóch lat korzystają z dobrodziejstw najnowocześniejszej w regionie biblioteki naukowo-technicznej. Na jej stworzenie wydano prawie 6 mln zł. Niemal połowa pochodziła z funduszy europejskich. Resztę uczelnia uskładała sama z pomocą częstochowskiego magistratu.

Starania, aby biblioteka powstała, władze uczelni zaczęły jeszcze w 2004 roku. Dopiero w 2008 roku rozpoczęto realizację projektu "Biblionczest Politechniki Częstochowskiej". Rozpoczęto też budowę, trwała dziesięć miesięcy.

Projekt był skomplikowany, bo Politechnika Częstochowska zdecydowała się na przebudowę dawnego domu akademickiego. Powstała placówka wyposażona w windy i najnowocześniejsze rozwiązania techniczne. Także z zakresu bibliotekarstwa. Są więc czytelnia multimedialna, bazy internetowe i możliwość korzystania z zasobów Śląskiej Biblioteki Cyfrowej. Efektownie wykończone wnętrza sprawiają, że w przyjaznych warunkach studenci mogą tu zgłębiać wiedzę. Biblioteka ma 465 tys. książek, czasopism i zbiorów specjalnych.

Kiedy korzysta się z nowoczesnego księgozbioru, trudno uwierzyć, że kiedyś siedzibą biblioteki były budynki koszar wojskowych przy ulicy Dąbrowskiego. I że na początku, w latach 50. ubiegłego wieku, zajmowała trzy pomieszczenia o łącznej powierzchni 212 metrów kwadratowych na magazyn, czytelnię, wypożyczalnię i pokój biurowy.

- Dziś misją biblioteki jest wspieranie edukacji i badań naukowych oraz zapewnienie studentom i pracownikom uczelni szybkiego dostępu do informacji - mówią jej pracownicy. Absolwenci PCz wspominają stare czasy, kiedy naukowych opracowań musieli szukać w katalogach. - To było żmudne i męczące zadanie. Aby przewertować te wszystkie katalogi, musiałbym zarezerwować sobie godzinę. Dziś studenci mają bazy internetowe - mówi Józef Kluczny, absolwent uczelni z lat 70.

Moim zdaniem

Paweł Morga, absolwent politechniki częstochowskiej z Kłobucka

Dzięki funduszom unijnym Politechnika Częstochowska ma coraz lepszą bazę dydaktyczną. Inwestuje w budynki, nowy sprzęt, jak również w konkretne dziedziny. Na Wydziale Budownictwa przy udziale funduszy unijnych powstały nowe kierunki. Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki został wyposażony w nowy sprzęt.

Generalnie sprzęt wykorzystywany jest przez studentów różnych wydziałów i przez kadrę do badań naukowych. Są też nowoczesne laboratoria.

Na uczelni są stypendia unijne, które wynoszą tysiąc złotych. Unia sfinansowała także zajęcia uzupełniające z matematyki czy fizyki.

Ogromne wrażenie robi nowoczesna biblioteka, z której miałem przyjemność korzystać.

To duży krok w stronę polepszenia bazy dydaktycznej. Studenci mogą chłonąć wiedzę w komfortowych warunkach. Wcześniej raczej wypożyczali książki i uczyli się w domu. W nowej bibliotece jest czytelnia multimedialna, bazy internetowe. Można także korzystać z zasobów Śląskiej Biblioteki Cyfrowej.

Środki unijne pozwalają uczelni dynamicznie się rozwijać. Staje się coraz bardziej atrakcyjna dla abslwentów szkół średnich z całej Polski, a nawet zagranicy.

Obecnie uczelnie, które chcą zabiegać o studenta, muszą stale rozwijać swoją infrastrukturę edukacyjną. Nowy sprzęt i bogato wyposażone laboratoria pozwalają na poszerzanie oferty. Uczelnie, które mają słabo rozwiniętą bazę dydaktyczną, nie są w stanie zrealizować wielu nowych programów dydaktycznych. Nie dysponują odpowiednim sprzętem.

Politechniką Częstochowską interesuje się coraz więcej maturzystów, o czym świadczy rekrutacja. Kiedyś uczelnia była mało atrakcyjna, w pierwszej kolejności zdawali egzaminy na inne uczelnie. Dopiero gdy tam się nie dostali, z braku innych możliwości wybierali Politechnikę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto