Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kłobuck na starej fotografii. Tak kiedyś wyglądało miasto DUŻO ZDJĘĆ

PC
arc Gmina Kłobuck/mieszkańcy
Prezentujemy album z archiwalnymi fotografiami Gminy Kłobuck. Zdjęcia zostały nadesłane przez mieszkańców do Gminy Kłobuck. Zobaczcie kawał naszej historii!

Początki Kłobucka, który pierwotnie stanowił niewielką osadę (pod nazwą między innymi: Kłobucko, Kłobuczko, Kłobuczek), datują się na II poł. XIII w. kiedy to przy dawnej drodze handlowej z Krakowa do Wielkopolski, która stanowiła część składową tzw "szlaku bursztynowego" powstała osada handlowa. Osada, która powstała prawdopodobnie z powodu bliskości książęcego gródka warownego, była ośrodkiem lokalnej administracji, siedzibą parafii, przy której funkcjonowała szkoła, a także pełniła funkcje ośrodka łowieckiego książąt krakowskich. Jeszcze przed uzyskaniem praw miejskich Kłobuck stanowił ważną osadę targową, ponieważ istniała tu komora celna, o czym świadczy pochodząca jeszcze z czasów piastowskich taryfa pobieranego myta. Kłobuck prawa miejskie otrzymał prawdopodobnie już w 1244 roku. Dokładna data nadania Kłobuckowi praw miejskich nie jest znana , ponieważ dokument lokacyjny zaginął. Uczeni przyjmują, że lokacji na prawie magdeburskim dokonał Kazimierz Wielki w 1339 r. a w dokumencie z 1344 r. wymienia się wójta Kłobucka (łac. advocatus Clobuczensis), który nazywał Prutenus.

Miasto Kłobuck zostało zlokalizowane na północ od pierwotnej osady, która tym samym stała się jego przedmieściem. W ówczesnym czasie, miasto miało charakter warowny, gdyż broniły go fortyfikacje obronne składające się z otaczającego je szerokiego wału z palisadą, które zostały rozebrane w II poł. XVI w. z uwagi na konieczność rozbudowy miasta. W 1370 r. król Ludwik Węgierski oddał Kłobuck wraz z przyległymi dobrami w lenno Władysławowi Opolczykowi.

Na początku XV w. proboszczem kłobuckim był ksiądz Bartłomiej Długosz, który w 1434 r. przekazał parafię swojemu bratankowi Janowi Długoszowi - kronikarzowi dziejów Polski.

W 1454 r. Jan Długosz ufundował klasztor, do którego sprowadził z Krakowa księży kanoników regularnych.

W kwestii nazwy nie ma pełnej zgodności. Nazwę miejscowości w zlatynizowanej staropolskiej formie Clobuczsko wymienia w XV w. Jan Długosz w księdze Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis.

Współczesna nazwa jest używana od przełomu XIX i XX wieku. Jest kilka hipotez dotyczących pochodzenia nazwy miasta. Skłaniają się one ku poszukiwaniom jej źródła w słowie “kłobuk”. Jednak żadna z hipotez nie została do końca potwierdzona, z powodu sematycznej wieloznaczności tego słowa pojawiającej się na przestrzeni dziejów.
Legenda, którą zanotował kronikarz Jan Długosz podaje, że nazwa Kłobuck pochodzi od kłobuka – nakrycia głowy, znalezionego w miejscu istnienia osady,który potem został uwidoczniony w herbie miasta. Również opinie językoznawców nie są zgodne. Pierwsza, zakłada, że nazwa ma związek z geograficznym położeniem Kłobucka. Kłobuk oznaczał bowiem wg tejże wersji wierzchołek lub szczyt, a miasto było wtenczas zlokalizowane jako najdalej wysunięty na północny zachód punkt Małopolski. Druga hipoteza zakłada, że nazwa może mieć związek (oprócz założeń pierwszej hipotezy) z położeniem na pagórkowatym terenie Wyżyny Wieluńskiej. Inni uczeni wskazują że nazwa ta jest nazwą typu dzierżawczego tj. pochodzącą od mieszkającego tu człowieka, zwanego Kłobukiem.

źródło: Towarzystwo Przyjaciół Kłobucka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto