Kolęda 2018/2019: Ile dać pieniędzy księdzu w kopercie [SONDA]. Co trzeba przygotować?

Kolęda 2018/2019. Wierni coraz ostrożniej sięgają do kieszeni podczas duszpasterskich wizyt. Nawet co dziesiąta rodzina nie daje nic. Ile więc dać? Oficjalnego cennika nie ma. Najczęstsze datki to 20, 30, 50 i 100 zł. Osoby ubogie wkładają do kopertę 10 zł, bogatsi, którzy chcą wesprzeć parafię, potrafią dać 200, 3000, a nawet 500 zł. Oddaj głos w naszej sondzie...

Ile dać księdzu do koperty? Oddaj głos w naszej SONDZIE [zagłosowało już w niej ponad 20 tys. internautów!]. Kliknij tutaj:
Ile dajesz podczas kolędy księdzu do koperty? [SONDA]


Kolęda 2017/2018: Ile dać pieniędzy księdzu w kopercie [SONDA]. Co przygotować?

W naszych parafiach rozpoczęła się coroczna wizyta duszpasterska.

Jak przygotować się do przyjęcia księdza? Od strony materialnej tradycją jest, że rodzina, która oczekuje wizyty duszpasterza, powinna przygotować stół. - Na nim należy postawić wodę święconą, kropidło, zapaloną święcę, krzyż, a także Pismo Święte. Jeśli w danym domu są dzieci, to zwyczajem jest też sprawdzanie ich zeszytów do religii.

A co z pieniędzmi? Ile dać w kopercie?

- Jeden z parafian przyznał się, że przez lata nie wpuszczał kolędy, bo nie miał pieniędzy na ofiarę i źle się z tym czuł - mówi o. Emil Pacławski, franciszkanin, proboszcz tyskiej parafii świętych Franciszka i Klary. - Błędem jest jednak myślenie, że kolędzie musi towarzyszyć ofiara. Nie musi.

- Kościół wprawdzie utrzymuje się z ofiar, ale nikt do ich składania nie jest zobligowany i nie musi się tłumaczyć, dlaczego nie daje - mówi ks. prałat Józef Szklorz, proboszcz parafii bł. Karoliny w Tychach. - Główny cel kolędy zawarty jest w tych trzech literach, jakie wypisuje się na drzwiach: C M B, czyli Christe, mansionem benedicat (Chryste, pobłogosław dom). A przy okazji chodzi o spotkanie, wspólną modlitwę i okazję do indywidualnej rozmowy z parafianami. Odwiedziny duszpasterskie dają księżom okazję do poznania parafian, ich problemów oraz wysłuchania uwag. W naszej parafii, bł. Karoliny, podczas kolędy staramy się informować o różnych formach działalności parafialnej, zachęcać do poszukania tam czegoś dla siebie.

Ile dać na kolędzie? Od 20 do 100 zł to norma

Chętnie wrzucamy drobne do skarbonki ministrantom, ale z kopertą zawsze wiążą się wątpliwości. Bo czy w ogóle wypada płacić za duchowe wsparcie? Za rozmowę?

Czy duszpasterska wizyta może być szczera i bezinteresowna, jeśli ma zakończyć się wręczeniem koperty?

Zależnie od możliwości i przyjętych zwyczajów, w kopercie dajemy od 20 do 100 zł. Zdarzają się oczywiście większe datki, nie tak rzadko nawet w wysokości 200 zł.

W takim razie, ile dać na kolędzie księdzu? Czy w ogóle dawać? A możę lepiej wrzucić więc ministrantom do skarbonki? W niektórych rejonach tradycją jest, że ministrantom oprócz drobnych pieniędzy daje się również słodycze. Tam koperty mało kto wręcza.

Ile dać na kolędzie? Wpisujcie swoje propozycje

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Wideo

red.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

06.12.2018, 13:16

Nie dawaj i nie ublizaj.

06.12.2018, 13:14

Daje tyle na ile mnie stać, a także mam świadomość potrzeb

31.01.2018, 08:23

Npisałem wcześniej odpowiedź, ale chyba dziabnęło po oczach cenzora, więc napiszę jeszcze raz: tam nie ma gejów, są pedały, a bardzo często pedofile.

31.01.2018, 00:20

Nasz proboszcz, w małej pipidówce kasuje 3000 za pogrzeb, 2 dni stawia ludzi z puszkami 31 października i 1 listopada przed bramami cmentarza zbierając" na płot", życzy sobie na ;kolędzie" DWÓCH KOPERT"( zwyklej u specjalnej) Tak jest w miasteczku WĄBRZEŹNO , diecezja TORUŃSKA!

31.01.2018, 00:12

Dajecie na tacę, oplacacie msze intencyjne, wypominki, płacicie pokladne, opłacacie pogrzeby, śluby, chrzciny, wrzucacie do skarbonek-- czy to nie za wiele?? Kto inny poza księdzem ( z obstawą) chodzi po domach po pieniądze? Ile razy można "święcić" tę samą chałupę, w której od lat sie nic nie zmienia? Jaku sens ma całowanie waszego własnego krzyżyka podsuniętego wam pod nos przez ksiedza? Myślcie ludzie trochę!. Ksiądz ma niewiele wspólnego z krzewieniem religii. Polecam art. W internecie pt." Dwie koperty na kolędzie".

29.01.2018, 09:41

Proszę nie obrażać gejów.

21.01.2018, 09:12

Ja panów w sukienkach nie wpuszczam Boga mam w sercu . STOP BATMANOM !!!

18.01.2018, 18:47

Na kolędzie nie powinno sie dawać pieniędzy. Czy gościowi który Cie odwiedza dajesz kasę? Pieniądze niech daje kto chce na tace w kościele.

17.01.2018, 10:20

Sądząc po twoim nicku jesteś kolejnym zasrańcem, który ma problem ze zrozumieniem, czym jest WOŚP i jak działa. Za to pewnie Caritas jest dla ciebie czytelną i krystalicznie czystą organizacją, bo z kościołem związana. Więc napisz oświadczenie (potwierdzone notarialnie), że nie zgadzasz się na ratowanie życia i zdrowia twojego i twoich dzieci przy pomocy sprzętu zakupionego przez fundację Owsiaka. I noś je zawsze przy sobie. Bo nie daj Bóg, ulegniesz wypadkowi, a te pieprzone lewaki będa cię ratować sprzętem sektyjerzegoo. A ty przecież chcesz cudownego uzdrowienia przez caritas i księdza.

13.01.2018, 20:41

Trzeba dać tyle żeby zostało coś na fundacje Owsiaka!!!
I to nie byle jakie COŚ ;D

13.01.2018, 12:55

Hm... Ksiądz przychodzi do mojego domu jako gość . To jest niezaprzeczalne, więc dlaczego oczywistym jest ,że mu płacę za wizytę. Być może przychodzi jako lekarz dusz - osoba prywatna , czyli należy mu się kasa. To tez trochę nielogiczne, bo wizytę lekarską się zamawia. Więc po co przychodzi i żąda specjalnego traktowania... i kasy. Skoro Bóg jest wszędzie , nie sądzę żeby nagle zjawiał się w moim domu z człowiekiem , który uzurpuje sobie prawo praktycznie do kierowania całym moim życiem i nie ma w nim empatii i miłości do bliźniego swego?

12.01.2018, 08:29

Oj tam, oj tam. Na Bozię żałujecie 3 tysiaków...? Mniej musicie jeść, wszak obżarstwo to grzech. Pić tylko wodę, a w domu okrywać się kocem, a nie grzać, aż kaloryfer parzy. Po co dziecku lekcje muzyki, albo basen. A uczenie angielskiego tak maleńkie dzieciątka... Boga w sercu nie macie. Na pewno uda się nazbierać tę marną jałmużnę dla sługi pańskiego... Macie sumienie oglądać go 3 rok w tym samych samochodzie...? Jak, bidulek, męczy się w tym starym Audi A8, a jeszcze brama automatyczna stale się zacina, telewizor bez 4K, same wydatki... nie bądźcie samolubni, Bóg kazał się dzielić...

12.01.2018, 01:03

błąd w edycji, tu chodzi o 300 zł., a nie 3000. BEZ PRZESADY.

11.01.2018, 14:34

Faktycznie. Co trzeci, bo przecież są jeszcze wśród nich pedały.

10.01.2018, 11:25

A skąd takie informację, że co drugi ma kochankę i dzieci?

07.01.2018, 20:43

3000 na kolędę to bardzo duzo,ale jak kogos stac to niech daje. Mnie stac max na 50 zl.

05.01.2018, 19:03

Za wtrącanie się do polityki, za popieranie jednej partii , nie wpuszczam ,nie daje nic.

05.01.2018, 10:34

Niech się wezma za prace nic się nie powinno dawac każdy ciężko pracuje na swoje potrzeby, oni się obijają maja pensje za nauczanie w szolach. Ale zmrowili się i chodza na zebry, bo żeby ludzie nie dawali to by nie chodzili po domach .Maja na wszysto dzięki głupim parafianom za wszysto biora w kościele za darmo cie nie pochowają.

03.01.2018, 09:11

...to się nie wypowiadaj. I dalej paś tłuste wieprze.

03.01.2018, 00:37

Jakie dać już dostają miliardy z naszych podatków jeszcze mało nienażarci tylko dojic te państwo.

02.01.2018, 23:21

jak będą płacić podatki jak każdy obywatel to wtedy się zastanowię czy coś dać na kościół...wole dać na głodne dzieci w Afryce....

02.01.2018, 19:38

Kolęda w obecnej formie powinna zostać zlikwidowana. Powinna być tylko i wyłącznie na wyraźne życzenie.

02.01.2018, 13:18

pytanie powinno brzmieć ile oni powinni nam dać....
żyją sobie w najlepsze, nie płacą podatków, składek itd a emerytury dostają....

02.01.2018, 13:14

to prawda -wypisac sie i nie psioczyc-chce to daje nie chce to sie nie wypowiadam.

02.01.2018, 08:25

Odejść z kościoła??? To praktycznie niemożliwe. Jeśli zostałeś ochrzczony to już po ptokach. Apostazja to zabieg bezcelowy, ponieważ i tak nadal będziesz widniał w statystykach jako katolik. A dzieje się to za przyzwoleniem rządu, który ustawę o ochronie danych osobowych traktuje wybiórczo i nie obowiązuje ona agentury watykańskiej. Więcej szczegółów na www.wystap.pl.